22 Kasım 2017, Çarşamba 15:18:05

Bursa'da olası bir tehlike son anda önlendi!

Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan kalkış için hazırlık yapan özel bir uçağın kalkış öncesi olası bir tehlike fark edilerek durdurulduğu öğrenildi.
  • Bu olayın haber olmaması daha da korkunç olurdu. Haber olması bile bir gelişme. Raporlayanlar için ayrıca teşekkür
  • kaptanlar sadrazamin sol eli olduğu için böyle işler biz gariban f/o lara ait... ( herşey tamam mı oğlum ?? hadi gidelim... )
  • Kaptanın görmemesi yanlış zatende. Özel uçaklara hizmet veren ops motor çalışmadan önce zaten body check yapıp sonra motor çalıştırma izni verir haberde yanlışlık yoksa uçak hareket etmeden diyor yani motorlar çalışmış. Ops son anda farketsede o da visual check yapması lazımdı en azından. Bende çok body check yapmam jetlerde ama yinede şöyle bir bakilir uçağın etrafında. Kaptanlar zaten hatalı ops ise hatasıni son anda farketmiş. Yoğun tempo ve yer hizmetlerindeki durumlar bazen pilot teknik veya diğer aksaklık sorun yada kazaları operasyonculari farketmesini engelleyen bi unsur.
  • Bu tip uçaklarda bakılacak nerdeyse tek yer pitot tüpleridir.

Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan kalkış için hazırlık yapan özel bir uçağın, olası bir kazaya neden olabilecek ciddi bir aksaklık farkedilerek durdurulduğu öğrenildi.

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan kalkış yapacak özel bir uçağın kokpit ekibi uçağa geçerek son kontrollerini yaptı. Kaptan pilot uçağı hareket ettireceği sırada Çelebi personeli uçağın pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark etti. Bunun üzerine el kol hareketleriyle kokpiti uyarmaya çalışan Emine Danış'ın çabalarını kaptan pilot farkedemedi.

Çelebi personeli Emine Danış, uçak hareket etmeden saniyeler önce burun kısmındaki kılıfı çıkararak uçağın önüne geçip kaptan pilota gösterdi. Bunun üzerine durumu farkeden kaptan pilot uçağın kapılarını açtı. Diğer kılıflar toplanıp son kontroller yapıldıktan sonra uçak tekrar kapı kapattı.

Olası bir tehlikeye neden olabilecek durum sonrasında kaptan pilot, Çelebi personeline teşekkür etti.

AKILLARA BİRGEN AIR KAZASINI GETİRDİ

Söz konusu pitot tüpü vakası akıllara 21 yıl önce yaşanan Birgen Air kazasını getirdi. 1996 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin Gregorio Havaalanı'ndan kalkış yapan Birgen Air'e ait Boeing 757-225 tipi 189 kişiyİ taşıyan uçak okyanusa düşerek 189 kişiye mezar olmuştu. O kaza sonrasında yapılan incelemelerde uçağın pitot tüplerine kılıf takılmadığı ve oraya yuva yapan arıların gösterge arızasına neden olduğu belirlenmişti.

IATA'YA ÖRNEK OLARAK SUNULACAK

Çelebi personelinin dikkati ciddi bir tehlikenin önüne geçerken, Çelebi Hava Servisi Genel Müdürü Osman Yılmaz tarafından da IATA'ya örnek apron emniyeti vakası olarak sunulacağı öğrenildi.

©AirportHaber ÖzelBursa'da olası bir tehlike son anda önlendi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

X-MAN ~ 3 ay önce
Bu olayın haber olmaması daha da korkunç olurdu. Haber olması bile bir gelişme. Raporlayanlar için ayrıca teşekkür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
garip pilot ~ 3 ay önce
kaptanlar sadrazamin sol eli olduğu için böyle işler biz gariban f/o lara ait... ( herşey tamam mı oğlum ?? hadi gidelim... )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ops. ~ 3 ay önce
Kaptanın görmemesi yanlış zatende. Özel uçaklara hizmet veren ops motor çalışmadan önce zaten body check yapıp sonra motor çalıştırma izni verir haberde yanlışlık yoksa uçak hareket etmeden diyor yani motorlar çalışmış. Ops son anda farketsede o da visual check yapması lazımdı en azından. Bende çok body check yapmam jetlerde ama yinede şöyle bir bakilir uçağın etrafında. Kaptanlar zaten hatalı ops ise hatasıni son anda farketmiş. Yoğun tempo ve yer hizmetlerindeki durumlar bazen pilot teknik veya diğer aksaklık sorun yada kazaları operasyonculari farketmesini engelleyen bi unsur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsaf ~ 3 ay önce
Bu tip uçaklarda bakılacak nerdeyse tek yer pitot tüpleridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000