04 Şubat 2016, Perşembe 08:11:24

Bursa uçak üretimine hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek dünya pazarlarına açılan Bursa, şimdi de küçük çaplı sivil uçak üretimine hazırlanıyor
  • bursa otomobil üretiyor , bursa hafif ticari araç üretiyor , Bursa kamyonet üretiyor , Bursa Kamyon üretiyor , Bursa otobüs üretiyor , Bursa tramvay üretiyor , Bursa metro üretiyor , Bursa hızlı tren üretmek için projelere başladı bursa neden uçak üretmesin?
  • Kesinlikle desteklenmesi lazım bakalım görelim ne yapacaklar merak ediyorum meşhur bir söz vardır; karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak! Belki tutar da bizde uçak üretiriz
  • Meşhur olmak isteyen uçak yapıyorum diyor. Bir de eski kaşar tümgeneral osman yıldırım vardı. Ava kuvvetleri emeklisi muhteşem asker. Neydi yaptığı uçağın ismi? Ne kuşu, ne kuşu? :)
  • otobüs varken uçak bu ülkeye fazla! otobüs üretsin bursa. otobüs varken uçağa binmek ahmaklıktır!!

Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek dünya pazarlarına açılan Bursa, şimdi de küçük çaplı sivil uçak üretimine hazırlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe yakın zamanda üretime başlanacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı havacılığın merkezi yapmak için harekete geçti. Kasım ayında Uludağ Üniversitesi’yle protokol imzalayarak üniversite pistinin sivil uçuşlar ve imal edilecek uçaklar için kullanılabilmesinin önünü açan Belediye, özel sektör eliyle uçak üretilmesi için de düğmeye bastı. Bursalı B-Plas ve İğrek Makine, Almanya merkezli Aquila şirketini 1,5 milyon euroya alarak iki kişilik uçak üretimine başlamaya hazırlanıyor. Tek motorlu uçaklar imal eden şirketin en çok satan modellerinin başında 210 serisi geliyor. Farklı modellere sahip ailede, iki kişilik uçak, tamamen kompozit yapıya sahip. Uçaklar ayrıca pilotaj eğitiminde de kullanılabiliyor. Konuyla ilgili DÜNYA Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi’nin sorularını yanıtlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin 2023 hedefl erine ulaşmasının kendi markalarını çıkarmasına, katma değerli, teknolojik ürünler üretmesine bağlı olduğunu vurguladı. Bu çerçevede belediye olarak yerli tramvay üretimini desteklediklerini hatırlatan Altepe, Bursa’da bugün tramvay, metro ve hafif raylı sistem araçlarının üretilerek dünya pazarlarında boy gösterdiğini söyledi.

İlk etapta 2 kişilik uçaklar üretilecek

Tramvay üretiminden sonra ikinci hedefl erinin uçak üretimi olduğuna işaret eden Altepe şu bilgileri verdi; “Hava taşıtlarını üretme konusunda 1,5 yıldır çalışıyoruz. Çeşitli fuarlara gittik, üniversiteleri dolaştık. Türk Hava Kurumu başta olmak üzere projeleri inceledik. Sonunda belli bir noktaya geldik. Artık istiyoruz ki hızlı bir şekilde Bursa’da havacılığı geliştirelim. Bursa sivil havacılığın, hava ulaşımının, üretim, bakım ve lojistik merkezi olsun. Uludağ Üniversitesi içinde uzay ve havacılık bölümü kurduk. Tramvay üretimini firmaların gündemine biz soktuk. Şimdi havacılığı da bazı firmaların gündemine sokmaya çalışıyoruz. Firmaları yatırım için ikna ediyoruz. Birlikte Türkiye’de üretelim, dünyaya mal satalım, diyerek teşvik edip, yönlendiriyoruz. Türkiye’de 160 tane özel uçak var. Biz istiyoruz ki kısa zamanda Bursa’da 160 tane özel uçak olsun. Projemiz bu. Bursa artık uçak üretilen, dünyaya uçak satılan bir merkez olsun, artık fuarlarda bir Bursa, bir Türkiye firması da bulunsun. Bununla ilgili alımlar bitti. Üretim başlayacak.”

İlk etapta 2 kişilik, ardından 4, 20 ve 60 kişilik uçaklar yapılabileceğini ifade eden Altepe, “2 kişilik uçak yapamazsanız, 300 kişilik uçak hiç üretemezsiniz. Daha sonra savaş uçağı hiç yapamazsınız. Bursa raylı sistemlerden sonra havacılık sektöründe de öne çıkacak. Bunlar zor şeyler değil” dedi. Bursa’da havacılığı güçlendirmeye çalıştıklarını, Yenişehir Havaalanı’ndan Bursa merkeze ücretsiz yolcu taşıdıklarını kaydeden Altepe, Bilim Merkezi içinde 80 milyon liralık yatırımla kurulacak Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin de yapımının devam ettiğini bildirdi.

Yunuseli'nde hava trafiği artırılacak

Bursa’nın bir dünya kenti olması için öncelikle ulaşılabilir bir kent olması gerektiğine vurgu yapan Altepe, İstanbul’un Bursa’yla entegre olması, Bursa’nın İstanbul’a olan yakınlığını avantaja çevirmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu çerçevede hava, deniz ve kara gibi ulaşım yatırımlarına hız verdiklerini anlatan Altepe, yazın eklenen yeni hatlarıyla her yıl milyonun üzerinde yolcu taşıyan BUDO’nun 6 gemilik filosuna 2 yeni gemi daha ekleyeceklerini belirtti. İstanbul ve Bursa’yı Gemlik üzerinden bağlayan hava ulaşımının yakın bir zamanda Yunuseli’ne taşınacağını ve hava trafiğinin artırılacağını dile getiren Altepe, yine havacılık hizmeti veren Helitaksi’nin de İstanbul’un 100 ayrı noktasına iniş yaptığını söyledi. Altepe; “Bursa’da bin 300 yabancı firma var. Ortalama her ay 15 firma ilave ediliyor. Bir üretim şehri olmasının yanı sıra başta sağlık, kış ve termal olmak üzere turizmde de iddialı bir kent”dedi.

Bursa uçak üretimine hazırlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

bursa 777 ~ 2 yıl önce
bursa otomobil üretiyor , bursa hafif ticari araç üretiyor , Bursa kamyonet üretiyor , Bursa Kamyon üretiyor , Bursa otobüs üretiyor , Bursa tramvay üretiyor , Bursa metro üretiyor , Bursa hızlı tren üretmek için projelere başladı bursa neden uçak üretmesin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçakçı ~ 2 yıl önce
Kesinlikle desteklenmesi lazım bakalım görelim ne yapacaklar merak ediyorum meşhur bir söz vardır; karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak! Belki tutar da bizde uçak üretiriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reklam ~ 2 yıl önce
Meşhur olmak isteyen uçak yapıyorum diyor. Bir de eski kaşar tümgeneral osman yıldırım vardı. Ava kuvvetleri emeklisi muhteşem asker. Neydi yaptığı uçağın ismi? Ne kuşu, ne kuşu? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
otobüs ~ 2 yıl önce
otobüs varken uçak bu ülkeye fazla! otobüs üretsin bursa. otobüs varken uçağa binmek ahmaklıktır!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
jaykebb ~ 2 yıl önce
Bence işe busportnews gibi site açarak başla hocam. Vakit kaybetme havacılık sitelerinde.
teşekkür ~ 2 yıl önce
teşekkür ederim önerin için jaykebb, dikkate alacağım.
. ~ 2 yıl önce
Bu nasıl bir bakış açısı , üretebiliyorsak ikisini de üretelim, otobüs varken uçak üretmek ahmaklıktır ne demek..Mutlaka bir şeylere karşı olmalısınız değil mi?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000