15 Eylül 2010, Çarşamba 10:20:09

BURASI BİR ZAMANLAR ULUSLARARASI HAVALİMANIYDI...

1974 yılından bu yana kapalı olan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı basın mensuplarına açıldı.
  • degerli yorumcular.bu hava alanında 2-3 kırımlı kazada olmuştu.
  • A6-RJZ'ye minnettarım. Böyle bir yorumdan sonra ilk defa bizi Rumcu olarak ilan etmedi ve gerçekleri görerek söyledi. Avrupa'nın bir çok ülkesinde bulundum ve buna dayanarak söylüyorum ki Rum tarafı Avrupa'dan farksız. İnsanları çok çalışkan ve çok meraklı. Heryer tertemiz ve bakımlı. Bir de adanın kuzeyine bakın. Onlara özenmemek içten bile değil. Düşünün ki 74'ten önce kuzey ve güney gibi bir ayırım yoktu. Türk Rum karışıktı. 74'ten beridir Türkler kuzeyde Rumlar ise güneyde yaşamaktadırr. Şu an kuzeyin ve güneyin farkı ortada...
  • To Kibrisli. Dogrudur, yine politika bir kenara. Rumlar her zaman islerini daha ciddi, daha ilmi ve daha caliskan yapmaktadirlar. Ayrica yurt disindan ulkelerine donen insanlarina saygi ve imkan veriyorlar. Bizimkiler gibi biktirip kacirmiyorlar. Boylece ulkelerine surekli know how ve yenilikler geliyor. Kendi ulkemizin hali saadece bir dereceye kadar izolasyonlarla ilgili, gerisi yalnis ve tutuce mantalitelerden dolayidir. Dusunun bir ornek. Ercana 35 yilda bir ILS bile takilmamis....hava her zxaman guzelmis.....Micky Maus.
  • LCNC ara bolgede, yani hic bir yere ait degildir. Su an orda BM askerleri var. Ayrica bir BM helikopter ussu olarak kullaniliyor. Helikopterler yesil hat devriye ucusu yapiyor. Aslinda meydan 1974 harekati esnasinda bizim kuvvetler tarafindan alinmisti. Hatta askerlerimiz terminale kadar girmisti. Orda BM gucleri ile karsi karsiya kaldilar. Ayrica meydanin bir bolumu Ingilizlere ait di. (RAF Royal Air Force) Olay karisinca bizimkiler geri cekilmis. Google Earth e bakarsaniz meydani Lefkosanin batisinda gorebilirsiniz.

1974'deki Kıbrıs Barış Harekatı'ndan bu yana kapalı olan ve Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nün denetimindeki ara bölgede kalan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı dün bir süreliğine basın mensuplarına açıldı.

Terk edilmiş, bakımsız halde bulunan ve kilitli durumda tutulan ana terminal binası, gazetecilere gezdirildi.

Toplumlararası görüşmelere de sahne olan havaalanı bölgesinde, BM Barış Güçleri'nin ana karargahı da yer alıyor.

Havaalanının kullanılamaz halde iki pisti bulunuyor. Bunlardan biri 2 bin 958 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde. Öteki ise bin 825 metre uzunluğunda ve yine 45 metre genişliğinde…

Havaalanı, açıldığı 1966 yılından 1973 yılına kadar 14 bin 717 uçağın inip kalkışına sahne oldu. 785 bin 564 yolcu bu sürede havaalanından giriş ve çıkış yaptı.

1974 Barış Harekâtı sonrası sadece üç kez kullanıldı. İki uçuş, alanda kalan Cyprus Airways’e ait iki uçağın başka havaalanına götürülmesi için yapılırken, son uçuşu, 1974’teki BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim’ı taşıyan uçak gerçekleştirdi.

İŞTE HARABEDEN FARKI OLMAYAN O HAVAALANIFotoğraflar: Alexis Hadjisoteriou

BURASI BİR ZAMANLAR ULUSLARARASI HAVALİMANIYDI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
degerli yorumcular.bu hava alanında 2-3 kırımlı kazada olmuştu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
A6-RJZ'ye minnettarım. Böyle bir yorumdan sonra ilk defa bizi Rumcu olarak ilan etmedi ve gerçekleri görerek söyledi. Avrupa'nın bir çok ülkesinde bulundum ve buna dayanarak söylüyorum ki Rum tarafı Avrupa'dan farksız. İnsanları çok çalışkan ve çok meraklı. Heryer tertemiz ve bakımlı. Bir de adanın kuzeyine bakın. Onlara özenmemek içten bile değil. Düşünün ki 74'ten önce kuzey ve güney gibi bir ayırım yoktu. Türk Rum karışıktı. 74'ten beridir Türkler kuzeyde Rumlar ise güneyde yaşamaktadırr. Şu an kuzeyin ve güneyin farkı ortada...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
To Kibrisli. Dogrudur, yine politika bir kenara. Rumlar her zaman islerini daha ciddi, daha ilmi ve daha caliskan yapmaktadirlar. Ayrica yurt disindan ulkelerine donen insanlarina saygi ve imkan veriyorlar. Bizimkiler gibi biktirip kacirmiyorlar. Boylece ulkelerine surekli know how ve yenilikler geliyor. Kendi ulkemizin hali saadece bir dereceye kadar izolasyonlarla ilgili, gerisi yalnis ve tutuce mantalitelerden dolayidir. Dusunun bir ornek. Ercana 35 yilda bir ILS bile takilmamis....hava her zxaman guzelmis.....Micky Maus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
LCNC ara bolgede, yani hic bir yere ait degildir. Su an orda BM askerleri var. Ayrica bir BM helikopter ussu olarak kullaniliyor. Helikopterler yesil hat devriye ucusu yapiyor. Aslinda meydan 1974 harekati esnasinda bizim kuvvetler tarafindan alinmisti. Hatta askerlerimiz terminale kadar girmisti. Orda BM gucleri ile karsi karsiya kaldilar. Ayrica meydanin bir bolumu Ingilizlere ait di. (RAF Royal Air Force) Olay karisinca bizimkiler geri cekilmis. Google Earth e bakarsaniz meydani Lefkosanin batisinda gorebilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000