25 Ekim 2017, Çarşamba 09:21:44

Bulgaristan'da savaş pilotlarından boykot

Bulgaristan'da savaş pilotları, Rus yapımı eski MİG uçaklarıyla uçuş yapmayı reddetti.
  • bizim sarayda daha fazla ucak var..
  • Eski dedikleri uçaklarda canavar gibi Mig-29 lar. Hiçte eski falan değil. F-16'ları çiğ çiğ yer. Buldular bulanıyorlar.
  • Kendi ucaklarini yapamiyorlarmiymis?.kendi ucagini kendi gemisini tankini uydusunu yapan komsularla temas kursunlar.
  • Uçak filo mevcudu 10 değil, sadece uçabilecek nitelikteki Mig29 tipi uçak sayısı 10. Asıl dikkatlerden kaçan nokta ise, Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov'un pilotların eyleminin "iç güvenliği" tehdit ettiğini söylemiş. Normalde ülkenin dış güvenliğini tehdit ettiğini söylemesi beklenmez miydi? Demek ki hiçbir komşusundan egemenliğine saldırı beklemeyen ülkeler de var. Ne güzel.
  • Vay anam vay, uçabilen 7 adet mig leri varmış hatta bu sayıyı 10 a bile çıkartabilirlermiş... Abi kapat sen o hava kuvvetlerini. Beterin beteri varmış. Moralim düzeldi.
  • Eski ucaklara binmek istemediklerini acikladi. Binmek nedir sayin editor?lunapark mi bu is?

Bulgaristan'da savaş pilotları, Rus yapımı eski MİG uçaklarıyla uçuş yapmayı reddetti.

Ülkenin güneydoğusundaki Grav İgnatievo Hava Üssü'nde görev yapan pilotlar, teknolojik ömrünün sonuna gelmiş eski uçaklara binmek istemediklerini açıkladı.

Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov ise pilotların eyleminin iç güvenliği tehdit ettiğini, boykotun amaçsız olduğunu ileri sürdü.

"Toplam yeni ve onarılmış 10 MİG motorumuz var ama belgeleri onay bekliyor." diyen Zapryanov, Rus fabrikalarında onarılmış ve bakımı yapılmış motorların kısa sürede mevcut MİG'lere monte edileceğini söyledi.

Zapryanov, NATO ülkelerinin desteği ile hava sahası korumasının devam ettiğini belirterek, "Uçabilen tam 7 adet MİG-29 savaş uçağımız var. Yeni motorlarla normal sayılacak uçak sayısını 10'a bile çıkartabiliriz." diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığının güvenlik krizi yaratan sorunu hemen ele alacağını anlatan Zapryanov, "Pilotların, uçuş saatlerini yetersiz gördükleri anda kendilerini güvence altında görmemeleri normal. Soruna kısa sürede çözüm bulmaya çalışırız. Yakıt ve motor yağı için 10 milyon avroluk ek takviye aldık." diye konuştu.

Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov da BNR'ye açıklamasında, pilotların boykotunun arkasında başka nedenlerin olduğunu, birilerinin yangına körükle gittiğini öne sürdü.

Yeni uçak alımının gündemde olduğunu belirten Karakaçanov, "Alacağımız savaş uçağı filosu, halı süpürgesi değil. Gerekirse Graf İgnatievo üssüne gidip konuyla ilgili şahsen bilgi alırım. Ortada birileri yapay bir gerginlik yaratmaya çalışıyor." dedi.

CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN KARŞI KARŞIYA

Bulgaristan'ın komünist kökenli ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) seçilmesini sağladığı Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkenin bir an önce yeni bir savaş uçağı filosu alması gerektiğini savunuyor.

Aynı zamanda eski Hava Kuvvetleri Komutanı olan Radev'in, MİG tartışmasını gündemde tutarak siyasi malzeme yaptığı eleştirileri bulunuyor.

Bir yanda Başbakan Boyko Borisov hükümetinin diğer yanda ise Radev'in lobilerinin, yeni savaş uçakların alımı konusundaki cepheleşmeyi son zamanlarda kurumlar arası savaş haline getirdiği yorumları yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Radev, her fırsatta eski Hava Kuvvetleri Komutanı olduğuna işaret ederek, yeni uçak filosundan söz ederken, Başbakan Borisov ise Bulgaristan'ın çok daha önemli ve düşük maliyetli başka ihtiyaçları olduğu konusunda ısrar ediyor. (dünya)

Bulgaristan'da savaş pilotlarından boykot

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Saray ~ 1 yıl önce
bizim sarayda daha fazla ucak var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
buraya gönderin ~ 1 yıl önce
Eski dedikleri uçaklarda canavar gibi Mig-29 lar. Hiçte eski falan değil. F-16'ları çiğ çiğ yer. Buldular bulanıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaka ~ 1 yıl önce
Ya şaka yaptım de ya da bilmeden sallama.
Volvo ~ 1 yıl önce
Hadi ordan. Adamların 2011'de Çiğli'deki hava gösterilerine getirdikleri Mig-29'unu gördün mü? Uçağın gövdesi yamalı bohça gibi duruyordu.
Kendi ~ 1 yıl önce
Kendi ucaklarini yapamiyorlarmiymis?.kendi ucagini kendi gemisini tankini uydusunu yapan komsularla temas kursunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bulgaristan ~ 1 yıl önce
Uçak filo mevcudu 10 değil, sadece uçabilecek nitelikteki Mig29 tipi uçak sayısı 10. Asıl dikkatlerden kaçan nokta ise, Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov'un pilotların eyleminin "iç güvenliği" tehdit ettiğini söylemiş. Normalde ülkenin dış güvenliğini tehdit ettiğini söylemesi beklenmez miydi? Demek ki hiçbir komşusundan egemenliğine saldırı beklemeyen ülkeler de var. Ne güzel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhasebe ~ 1 yıl önce
Boşuna masraf edip uçak toparlamaya çalışmıyorlar, ne güzel.
Breh breh... ~ 1 yıl önce
Vay anam vay, uçabilen 7 adet mig leri varmış hatta bu sayıyı 10 a bile çıkartabilirlermiş... Abi kapat sen o hava kuvvetlerini. Beterin beteri varmış. Moralim düzeldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fighter ~ 1 yıl önce
Eski ucaklara binmek istemediklerini acikladi. Binmek nedir sayin editor?lunapark mi bu is?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tayyare şöförü... ~ 1 yıl önce
Evet bence de doğrusu " sürmek " olmalıydı.....

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000