27 Ekim 2008, Pazartesi 12:17:30

Bu uçak, su altında da gidecek!

Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA), daha önce hiç denenmemiş 'radikal' bir proje için kolları sıvadı.

Pentagon'a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA), daha önce hiç denenmemiş 'radikal' bir proje için kolları sıvadı. Hem uçabilen, hem yüzebilen, hem de su altında ilerleyebilen askeri araç projesi başlatıldı.

DARPA'nın geliştirmek istediği aracın yüzlerce deniz mili uçabilecek kapasiteye ve gerektiğinde düşman kıyılarına çıkarmak yapabilme yeteneğine sahip olması planlanıyor. Projenin asıl amacının düşman ülkelerin sahil bölgelerine gizlice küçük timler yerleştirmek olduğu belirtildi.

 
Uçuş teknolojisinde devrim niteliğindeki B-2 bombardıman uçaklarını da tasarlamış olan DARPA, uçan, yüzen ve su altında gidebilen bir aracın fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. Aracın operasyonlarda 1850 kilometre havada, 185 kilometre su yüzeyinde, 12 kilometre de su altında gidebilmesi, bütün bunları 8 saatte yapabilmesi öngörülüyor. Araç ayrıca 3 gün boyunca denizde kalıp, 4 metrelik dalgalara dayanabileceği aktarılıyor.

DARPA yetkilileri, daha önce de benzer çalışmaların sürdüğünü, ancak hep 'uçan bir denizaltıya' odaklandıkları için planların başarısızlıkla sonuçlandığını belirtiyor. Bu seferki konseptin amacının 'yüzen bir uçak' yapmak olduğu kaydediliyor.

 

Bu uçak, su altında da gidecek!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000