21 Aralık 2012, Cuma 11:18:26

BU PROJE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI 10'A KATLAYACAK

Türkiye 10 milyar dolara mal olacak üçüncü havalimanı için hazırlanırken Londra'da 39 milyar sterlin'e mal olacak yeni bir havaalanı planlandığı açıklandı...
  • Istanbul icinde deniz doldurulup havaalani yapilabilir. Fakat Turkiye'de araziden para kazananlar politikayida encok etkileyenler oldugu icin bu zor.
  • Karalama ve ezik psikolojisi ile japon japon diyeceğine, biraz gündemi takip etmeseydin eğer seri üretim hazırlığında olduğunu bilirdin.http://www.trthaber.com/haber/gundem/anka-goreve-hurkus-ilk-ucusa-hazir-67918.html
  • ZOR DIYE YORUM YAPAN ARKADAS BEN LONDRA HACKNEY DE YASIYORUM BIDEFA BURDA 5 HAVALANI VAR SEHIRE EN YAKIN OLANI CITY SONRA STANSTED LUTON HEATHROW GATWICK SEN HERHALDE HEATHROW YAKININDA OTRUYOSUNKI HEATHROW UN GECELERI BOMBOS OLDUGUNU SOYLUYOSUN COK ILGINC EVET BU 5 HAVA ALANI ICINDEKI CITY SAYMAZSANIZ GENELDE BOLGESEL UCAKLARA HIZMET VERIYOR, LONDRA YA YETMIYOR YENI BIR HAVA ALNI SART VE BUNUDA YAPACAK IRADE YE SAHIPLER. GELELIM TURKIYEDE YAPILMASI PLANLANAN 10.000.000.000 DOLARI GECECEGI TAHMIN EDILEN HAVALANI ICIN O KADAR BOS GEREKSIZ YORUM YAPAN INSANLAR VARKI SURADA AKIL SIR ERDIRMEK ELDE DEGIL HELE IKI TANE YORUMCU VAR DC3 VE KROSNODOR NICKLERIYLE YORUM YAPAN DUNYADA BOYLE SACMA SAPAN YORUM YAPAN IKI TANE DAHA BOYLE ZAT ZOR BULUNUR SEVIN YADA SEVMEYIN TURKIYEDE INSANLAR SU AN UCAGA BINIYORLARSA TAMAMIYLA BU ULKEDEKI HUKUMETIN BASARISI DIR BURADAN EDITORUN CEVAPLAMASINI OZELIKLE RICA ETTIGIM BIR SORUM OLACAK SIZ BU KADAR DUSMANCA SACMALIKLARLA DOLU YORUMLARI YAYINLAMAYI KENDINIZE ILKEMI ETTINIZ?
  • Heatrow'un Terminal 5'i belki de dünyanın en teknolojik terminali. Ama bizim THY henüz T3'e uçtuğu için göremiyoruz... Belki T5 daha açılmamıştır onu da bilmiyorum. Ancak adamlar teknolojiyi böyle kullanırken yeni yapacakları yerin de müthiş olacağını düşünüyorum. Ama tabi 39 Milyar Sterlin pek akla yatkın gelmedi bana?...

Heatrow, Stansted, Gatwick ve Luton gibi havaalanlarının bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra'da dev bir havalimanı yapımı için kollar sıvandı. Mühendisler Güney Doğu'da bulunan mevcut pistlerin yükünü hafifletmek için yapay bir ada üzerine 4 adet pisti olan yeni bir havalimanı inşa etme kararı alındığını açıkladı.

Proje için Goodwin Sands olarak bilinen kent'in yaklaşık 3 kilometre kıyısındaki bir alan seçildi.

Beckett Rankine adlı inşaat şirketi tarafından yapılacak olan havaalanının Londra'nın ihtiyaçlarına cevap vereceği tahmin ediliyor. Estetik çizgilerin ön planda tutulduğu terminal alanları inşa edilecek ve hızlı metro bağlantısıyla Londra bağlantısı sağlanacak.

4 pist 3 kilometre açıkta birbirinden bağımsız olarak çalıştırılacak ve 24 saat uçuş imkanı verecek.

Pistin yapımında dikkat edilen hususlardan biri de yaban hayatına risk oluşturacak girişimlerden kaçınmak olarak belirlendi. Pistin bulunduğu alanın seçiminde bu da belirlenen kriterlerin başında geliyor. Proje geliştiricileri pistin bulunduğu yer itibariyle herhangi bir doğal hayat riski bulundurmadığını ve inşaat sürecinde herhangi bir şekilde klasik havaalanı inşaatlarında gerçekleştirilen bina yıkımları gibi durumların söz konusu olmadığını açıkladı.

Projeyi gerçekleştirecek olan Beckett Rankine İnşaat Şirketi direktörü Tim Beckett, söz konusu projenin şu an için en sürdürülebilir öneri olduğunu açıkladı. Beckett ayrıca deniz kıyısına yapılması planlanan bu 4 yeni bağımsız pistin Londra'nın ihtiyaçlarını karşılayacak en kesin çözüm olduğuna inandıklarını belirtti.

Projenin Davies Komisyonu'ndan geçmesi halinde Londra'nın uzun vadeli gereksinimlerini karşılayacak 4 pistli yeni bir havaalanı olacak.

Projenin en fazla öne çıkan artıları:

* Sürdürülebilir ihtiyaçlar açısından yegane çözümü sunuyor olması
* Oluşturulan bu havaalanının Londra'ya  rejeneratif fırsatlar sunacak olması
* Projeyle birlikte East Kent bölgesinde yeni iş fırsatları ve ekonomik iyileşmelere neden olacağı.
* Büyük şehirlerde artan nüfus ve giderek inşaat için kullanılacak arazilerin azalmasının proje geliştiricileri böyle bir alternatife yönlendiriyor. Güney Kore'nin Incheon Havaalanı ve Kansai Havaalanı'nda da benzer projeler gerçekleştirildi.

İngiltere'nin en işlek havaalanı olan Heathrow'un ihtiyaca cevap vermekte yetersiz kalması ve bu dönemde genişletme çalışmalarının başlatılması için görüşmeler yapılması, East Kanal'a yapılması planlanan 4 pistli havaalanının Londra'nın ihtiyaçlarına alternatif sağlayabileceği yönünde de önem arzediyor.


 

BU PROJE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI 10'A KATLAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Istanbul icin ~ 5 yıl önce
Istanbul icinde deniz doldurulup havaalani yapilabilir. Fakat Turkiye'de araziden para kazananlar politikayida encok etkileyenler oldugu icin bu zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anka seri... ~ 5 yıl önce
Karalama ve ezik psikolojisi ile japon japon diyeceğine, biraz gündemi takip etmeseydin eğer seri üretim hazırlığında olduğunu bilirdin.http://www.trthaber.com/haber/gundem/anka-goreve-hurkus-ilk-ucusa-hazir-67918.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 5 yıl önce
Adam Japon olsun yada yapsın yazmamış yorumunda, japon olsalar harakiri yaparlardı yazmış.Sanırım onurdan bahsetmiş
UPPER CLAPTON ~ 5 yıl önce
ZOR DIYE YORUM YAPAN ARKADAS BEN LONDRA HACKNEY DE YASIYORUM BIDEFA BURDA 5 HAVALANI VAR SEHIRE EN YAKIN OLANI CITY SONRA STANSTED LUTON HEATHROW GATWICK SEN HERHALDE HEATHROW YAKININDA OTRUYOSUNKI HEATHROW UN GECELERI BOMBOS OLDUGUNU SOYLUYOSUN COK ILGINC EVET BU 5 HAVA ALANI ICINDEKI CITY SAYMAZSANIZ GENELDE BOLGESEL UCAKLARA HIZMET VERIYOR, LONDRA YA YETMIYOR YENI BIR HAVA ALNI SART VE BUNUDA YAPACAK IRADE YE SAHIPLER. GELELIM TURKIYEDE YAPILMASI PLANLANAN 10.000.000.000 DOLARI GECECEGI TAHMIN EDILEN HAVALANI ICIN O KADAR BOS GEREKSIZ YORUM YAPAN INSANLAR VARKI SURADA AKIL SIR ERDIRMEK ELDE DEGIL HELE IKI TANE YORUMCU VAR DC3 VE KROSNODOR NICKLERIYLE YORUM YAPAN DUNYADA BOYLE SACMA SAPAN YORUM YAPAN IKI TANE DAHA BOYLE ZAT ZOR BULUNUR SEVIN YADA SEVMEYIN TURKIYEDE INSANLAR SU AN UCAGA BINIYORLARSA TAMAMIYLA BU ULKEDEKI HUKUMETIN BASARISI DIR BURADAN EDITORUN CEVAPLAMASINI OZELIKLE RICA ETTIGIM BIR SORUM OLACAK SIZ BU KADAR DUSMANCA SACMALIKLARLA DOLU YORUMLARI YAYINLAMAYI KENDINIZE ILKEMI ETTINIZ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sacma ~ 5 yıl önce
Oldukca sacma dediklerin. Dokuz tane sifir koyacagina "B" harfi yeterdi, ya da milyar kelimesi. Sende Turkiye'de ki hukumet gibi elestiriyi kaldiramiyorsun. Editorden herkesin fikirlerini karartmasini istiyorsun. Lutfen bir daha buyuk harfle yazma, komputerlerle aranin iyi olmadigi ortaya cikiyor.
Terminal 5 ~ 5 yıl önce
Heatrow'un Terminal 5'i belki de dünyanın en teknolojik terminali. Ama bizim THY henüz T3'e uçtuğu için göremiyoruz... Belki T5 daha açılmamıştır onu da bilmiyorum. Ancak adamlar teknolojiyi böyle kullanırken yeni yapacakları yerin de müthiş olacağını düşünüyorum. Ama tabi 39 Milyar Sterlin pek akla yatkın gelmedi bana?...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
T5 ~ 5 yıl önce
T5 sadece British/Iberia ucuslarina acik olugu icin THY tum ucuslarini diger Star Alliance uyelerinin de oldugu T3 terminalinden yapiyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000