20 Eylül 2008, Cumartesi 10:48:22

BU PİLOTLAR ÇILDIRMIŞ OLMALI!

Uluslararası Hong Kong Havalimanı'nda yaşanan bir olay, pilot ile yardımcı pilotun görevlerinden uzaklaştırılmalarına neden oldu.
  • Ankara asfaltına iner şener şen gibi :)
  • Piste gidene kaadr taxiden kalkıver nolcak:)
  • tam terside (taksi yoluna iniş)bundan 2 yıl kadar önce bir uçuş okulumuz tarafından Çorlu meydanda yapılmak istenmişti...
  • Yorumunuz...bisey olmazz yaaa

İddiaya göre pist başı yapmak üzere aprondan ayrılan ve 122 yolcusu bulunan Hong Kong Havayolları'na ait Boeing 737 tipi uçağın kaptan pilotu ve yardımcısı, taksi yolunda havalanmaya kalktı. Bu durumu fark eden bir uçuş kontrol merkezi görevlisi, derhal alarm verdi.

Pistin paralelinde bulunan ve uçuşa geçecek uçakların piste ulaşmalarında kullandıkları taksi yolunda aşırı hızda seyreden uçak yaklaşık 500 metre mesafe kat ettikten sonra durduruldu.

13 Eylül tarihinde yaşanan bu olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Endonezya uyruklu Kaptan Pilot Indra Santirianto ile Arjantinli Yardımcı Pilot Diego Martin Chiadria görevlerinden uzaklaştırıldı.

Bu arada yaşanan olayı değerlendiren bir başka pilot, "Taksi yolu ile pisti karıştırmak oldukça zor, özellikle de Chek Lapp Kok gibi bir havalimanında. Ancak bazen böyle hadiseler yaşanabiliyor. Uçakta sizin taksi yolundan mı yoksa pistten mi havalandığınızı uyaran herhangi bir aygıt yok. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor" dedi.

Öte yandan Hong Kong Havalimanı'ndaki taksi yolu piste eşit uzunlukta, ancak pistten daha dar, ışıklandırması farklı ve dolayısıyla piste benzemiyor. Yaşanan olayın ardından Güney Kore merkezli Hong Kong Havayolları şirketi, bünyesinde bulunan pilotlara, "Kalkıştan önce pistte olduğunuzdan emin olun" şeklinde bir bilgilendirme notu gönderdi.

BU PİLOTLAR ÇILDIRMIŞ OLMALI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Rumuz ~ 10 yıl önce
Ankara asfaltına iner şener şen gibi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTAS ~ 10 yıl önce
Piste gidene kaadr taxiden kalkıver nolcak:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
tam terside (taksi yoluna iniş)bundan 2 yıl kadar önce bir uçuş okulumuz tarafından Çorlu meydanda yapılmak istenmişti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dispatch ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...bisey olmazz yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000