17 Ekim 2016, Pazartesi 13:55:21

Bolu'da havalimanı çalışmaları sürüyor

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığının içerisinde bulunan havaalanının uluslararası çapta bir havaalanı olmasıyla ilgili çalışmaları başlattık ve belirli bir aşamaya getirdik." dedi.
  • Becayiş yapan var mı? :)))
  • Bolu pisti 1.890x35 m.fakat kaplaması eskimiş.Üzerine 15-20 cm. betonlama ve 300 m. uzatmayla işe yarayabilir.Apron ,terminal,kule ve diğer tesislerde lazım.Burası 2018 de (1,5 yıl sonra) hizmete girecek İGA'ya günlük uçuşlarla Avrupa ve Dünya bağlantıları sağlayabilir.TK 319 ile veya Bora E-190 ile uçabilir.Kışları Abant ve Kartalkaya'ya YABANCI TURİST GETİREBİLİR.YAZ MEVSİMİ ARAPLAR DA RAĞBET GÖSTEREBİLİR.
  • Yıllarca İstanbul-Ankara ana aksının üzerinde olması nedeni ile en şanslı şehirler olan İzmit-Adapazarı-Düzce-Bolu'nun, bu devlet imkanlarına en yakın iller olması ve mesafeler nedeni ile malesef havayolu ulaşımı için en şanssız iller. Hatta bu konuda Bursa'dan bile dezavantajlı konumdalar. Bu illere havaalanı elbette yapılmalı ( acil durum - güvenlik - sivil havacılık, özel jet uçuşları vb. gereksinimler ile). Ancak, tarifeli genel yolcu taşımacılığı mümkün değil ( hele ki bir de uluslararası nitelikte havalimanı?). Bolu'lu İzmir'e Adana'ya Erzurum'a göç etmez, buralarla yani uzak ve küçük şehirlerle sosyoekonomik bağları yoktur, İstanbul ve Ankara'ya da uçuş olmaz. 20 dk sürer. Ülkenin en yoğun en gelişmiş otobanı, neredeyse banliyo hattı şeklinde Bolu'dan geçiyor. Bolu halkı ve yerel yöneticileri beklentilerini bu gerçeklere göre şekillendirmeli.
  • Havalimanı yapmak marifet değil önemli olan Atr lerle yada Embraerle bölgesel havacılığı kısa ucuslarla canlandırmak yoksa hep zarar edersiniz.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bolu'nun turizm kenti olacağını, sporun her branşının olduğu bir kamp merkezi haline dönüşeceğini, aynı zamanda sağlık turizm ve üniversite kendi olacağını, bu konuda Bolu'nun hem fikir haline geldiğini ifade etti.

"Bir şehir turizm kenti olacaksa mutlaka havaalanının olması lazım" diyen Yılmaz, "Bunu da biz belediye başkanı olduğumuzdan bu güne yaklaşık 13 yıldır dile getiriyoruz. Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığının içerisinde bulunan havaalanının uluslararası çapta bir havaalanı olmasıyla ilgili çalışmaları başlattık ve belirli bir aşamaya getirdik. Aynı zamanda model ve pırpırlı uçakların kalkabileceği bir alan üzerinde de çalışmamızı yaptık. Oda Abant yolu üzerinde Ömerler köyünün yakınında bulunan alan. Bu konudaki çalışmaları biz bir aşamaya getirdik." diye konuştu.

Yılmaz, belediye olarak havaalanı yapmadıklarını ifade ederek, "İşin sahibi olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın bu işe sahip çıkmasını sağlamamız gerekiyordu. Bu konuda yaptığımız görüşmelerde çok ciddi sonuçlar elde ettik." şeklinde konuştu.

Havaalanı çalışmasının bakanlık bünyesine geçtiğini hatırlatan Yılmaz, "Bu konudaki sahiplenmeyi şuan yapmış durumdayız. Bakanlık bu işe el koymuş durumda. Son keşif çalışmalarını da yaptılar. Model uçakların yapılacağı alanın projesini belediye olarak istedik ve yapını üstleniyoruz. Uluslararası havaalanının çalışmasını da bakanlık yapacaktır. Bundan sonraki çalışmalara artık yoluna girdi diye bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, 2017 yılı sonuna kadar Ömerler köyünün yakınına yapılacak havaalanını bitireceklerini kaydetti.

Bolu'da havalimanı çalışmaları sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Babayaga ~ 2 yıl önce
Becayiş yapan var mı? :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOLUBOLU ~ 2 yıl önce
Bolu pisti 1.890x35 m.fakat kaplaması eskimiş.Üzerine 15-20 cm. betonlama ve 300 m. uzatmayla işe yarayabilir.Apron ,terminal,kule ve diğer tesislerde lazım.Burası 2018 de (1,5 yıl sonra) hizmete girecek İGA'ya günlük uçuşlarla Avrupa ve Dünya bağlantıları sağlayabilir.TK 319 ile veya Bora E-190 ile uçabilir.Kışları Abant ve Kartalkaya'ya YABANCI TURİST GETİREBİLİR.YAZ MEVSİMİ ARAPLAR DA RAĞBET GÖSTEREBİLİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bo'suz ~ 2 yıl önce
Yıllarca İstanbul-Ankara ana aksının üzerinde olması nedeni ile en şanslı şehirler olan İzmit-Adapazarı-Düzce-Bolu'nun, bu devlet imkanlarına en yakın iller olması ve mesafeler nedeni ile malesef havayolu ulaşımı için en şanssız iller. Hatta bu konuda Bursa'dan bile dezavantajlı konumdalar. Bu illere havaalanı elbette yapılmalı ( acil durum - güvenlik - sivil havacılık, özel jet uçuşları vb. gereksinimler ile). Ancak, tarifeli genel yolcu taşımacılığı mümkün değil ( hele ki bir de uluslararası nitelikte havalimanı?). Bolu'lu İzmir'e Adana'ya Erzurum'a göç etmez, buralarla yani uzak ve küçük şehirlerle sosyoekonomik bağları yoktur, İstanbul ve Ankara'ya da uçuş olmaz. 20 dk sürer. Ülkenin en yoğun en gelişmiş otobanı, neredeyse banliyo hattı şeklinde Bolu'dan geçiyor. Bolu halkı ve yerel yöneticileri beklentilerini bu gerçeklere göre şekillendirmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bolubolu ~ 2 yıl önce
Viyana-Bratislava arasında uçuş varsa İstanbula neden olmasın?Yurtdışı bağlantı için.
Kkr ~ 2 yıl önce
Havalimanı yapmak marifet değil önemli olan Atr lerle yada Embraerle bölgesel havacılığı kısa ucuslarla canlandırmak yoksa hep zarar edersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000