23 Ekim 2014, Perşembe 11:37:35

BOEING'DEN 35 YIL SONRA BİR İLK!

Amerikan uçak şirketi Boeing'in, İran'la ticaretine 35 yıl aradan sonra yeniden başladığı bildirildi.
  • iran da ne kadar yahudi yasiyor hic arastirdiniz mi? sok olursunuz
  • İran Rusya'da 2 tane sıfır 2 tane a320 full para ödeyip ucak almıştı.
  • Airbus almakla Amerikan ambargosundan kurtulmak mümkün değil. Airbus'ın FA tipine göre %35'i ABD ürünü. Birada ABD'yi gıpta etmek lazım. Hem teknolojik üstünlüğünü, hem de 35 yıl önce basılan elçiliği ile hala cezalandırma yapmasını. Bakalım Musul konsolosluğu personelini teröristleri serbest bırakarak çözebilen dansöz İŞİD'e karşı ne yapacak?
  • İran ortadoğuda mezhep savaşları ile İsrail ve ABD nin gizli dostudur mustafa özcan okuyunuz

Boeing firması üç aylık değerlendirme raporunda, İranlı havayolu şirketi İran Air'e bazı uçak parçalarının satışını gerçekleştirdiğini duyurdu. Boeing, yapılan satışın, "Devam eden müzakereler kapsamında ABD hükümetinin  rehberliğinde" gerçekleştiğini bildirdi.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan  5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerde varılan geçici anlaşma çerçevesinde  ABD Hazine Bakanlığı, Nisan ayında ABD'nin iki büyük uçak şirketi Boeing ve  General Electric'e bazı uçak parçalarının "kısa süreliğine" İran'a satılmasına  izin vermişti.

Amerikan şirketi Boeing'in henüz İran'a uçak satış izni bulunmuyor  ancak şirket İran'a uçak parçası satışına devam edebileceğini açıkladı.,

Ambargo kazaları tetikliyor

ABD, 1979'da 52 Amerikalı diplomatın 444 gün boyunca Tahran'daki  elçiliğinde rehin alındığı kriz sonrasında, İran ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmişti. ABD sonrasında İran'a yaptırım uygulamaya başlamış, daha  sonra ise İran'ın nükleer programı gerekçe gösterilerek ambargonun kapsamı  genişletilmişti.

İran Air, ambargo sebebiyle 1979'dan önce satın aldığı uçaklarla  hizmet veriyor. Uçak filosu yenilenemediği için kaza riskinin artması son 35 yıl  içerisinde 200'den fazla uçak kazası yaşanmasına ve 2 binin üzerinde insanın  hayatını kaybetmesine neden oldu.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım  2013 tarihinde yapılan müzakerelerde geçici anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma  uyarınca İran'a uygulanan bazı ekonomik yaptırımların hafifletilmesi kararı  alınmıştı. 

BOEING'DEN 35 YIL SONRA BİR İLK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
iran da ne kadar yahudi yasiyor hic arastirdiniz mi? sok olursunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
İran Rusya'da 2 tane sıfır 2 tane a320 full para ödeyip ucak almıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Airbus almakla Amerikan ambargosundan kurtulmak mümkün değil. Airbus'ın FA tipine göre %35'i ABD ürünü. Birada ABD'yi gıpta etmek lazım. Hem teknolojik üstünlüğünü, hem de 35 yıl önce basılan elçiliği ile hala cezalandırma yapmasını. Bakalım Musul konsolosluğu personelini teröristleri serbest bırakarak çözebilen dansöz İŞİD'e karşı ne yapacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
İran ortadoğuda mezhep savaşları ile İsrail ve ABD nin gizli dostudur mustafa özcan okuyunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000