27 Eylül 2012, Perşembe 08:28:09

"BOEING HALA SÜBVANSE EDİLİYOR"

Avrupa Birliği, Washington'ın ödemeleri durduruğunu açıklamasına rağmen ABD'li uçak üreticisi Boeing'in hala devlet tarafından sübvanse edildiğini savundu.
  • Havacılık sektöründe sübvanse edilmeyen yer mi var? Havacılık dediğin kaşıkla toplananın kepçeyle savrulduğu yerdir...
  • Ellerine sağlık ne güzel yazmışsın. Devlet elindeki arpalıkları satsa yada kapatsa cari açık falan kalmaz. O derece.
  • Bizde TAI yi besliyoruz yillardir. TAI vergi vermez, durmadan orduya birseyler kakalar. Avrupa'dan ABD'den 3 liraya alir orduya 5 lraya satar. Uretim? IHA dedi ortada yok, gorev yapamiyor, is gormuyor, silah takacagiz diye yalan soyluyorlar.Hurkus egitim ucagi dedi boyadi birseyler o da ortada yok. Kim egitim yapacak, ne egitimi yapacak gorecegiz. Uzerine koydugu motor zaten egitim ucagi fiyatina. 5 yil sonra yok olup gider milyon dolarlar. ABD'den aldigimiz F16 lari kutusundan cikarip montaj yaptilar diye Savasan Sahin ureticiside olmuslardi ama simdi FISSS. Butun emekli pasalar orada ise girer, torpilliler alt kademelere yerlesir maaslar yagli. Haa birde bunlar Boeing'e ortak olacaklardi degil mi?

ABD Ticaret Müşavirliği, Dünya Ticaret Örgütü'nün kararı doğrultusunda Boeing'e sağlanan destekleri durdurduklarını açıklamıştı.

EurActiv'in haberine göre; Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, 'ABD'nin iyi niyetle uluslararası taahhütlerine bağlı kalmasını ve DTÖ'nün, Boeing'e sağlanan ABD desteklerini kınayan kararlarına uymasını beklerdik. Bunun böyle olmadığını görmek bizi üzdü. ABD bize, DTÖ ile daha iyi uyum sağlanması konusunda ısrar etmekten başka çare bırakmamaktadır. Bu sürecin bizi, hava araçları sektöründe ortak düzleme taşıyacağından eminiz' dedi.

ABD Ticaret Müşavirliği'nden bir sözcü, DTÖ'nün kararına tam olarak uyum sağladıklarından emin olduklarını, ancak AB'nin iddiasını yine de araştırdıklarını söyledi. Sözcü Andrea Mead, 'Bizim ön değerlendirmemize göre AB, ABD tarafından açıklanan pek çok değişikliği hesaba katmıyor. Örneğin AB, iptal ettiğimizi açıkça belirttiğimiz programları da talepleri arasında sıralıyor' şeklinde konuştu.

Boeing sözcüsü Charlie miller, ABD'nin DTÖ kararına uyumu sağlamak için attığı adımları açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Miller, ABD'nin, Airbus'ın 350 jeti için Avrupalı devletlerden aldığı sübvansiyonları da durdurmaya çalıştığını ifade etti.

AB'nin son şikayeti, Boeing ve Airbus'a sağlanan sübvansiyonlar üzerine yedi yıldır yaşanan savaştaki son gelişme. Hem Washington, hem de Brüksel, uçak sanayiine sağladıkları sübvansiyonlar sebebiyle DTÖ nezdinde birbirlerine karşı davalar kazandı.

"BOEING HALA SÜBVANSE EDİLİYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar

Lafa bak... ~ 6 yıl önce
Havacılık sektöründe sübvanse edilmeyen yer mi var? Havacılık dediğin kaşıkla toplananın kepçeyle savrulduğu yerdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAI ~ 6 yıl önce
Ellerine sağlık ne güzel yazmışsın. Devlet elindeki arpalıkları satsa yada kapatsa cari açık falan kalmaz. O derece.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizde TAI yi besliyoruz ~ 6 yıl önce
Bizde TAI yi besliyoruz yillardir. TAI vergi vermez, durmadan orduya birseyler kakalar. Avrupa'dan ABD'den 3 liraya alir orduya 5 lraya satar. Uretim? IHA dedi ortada yok, gorev yapamiyor, is gormuyor, silah takacagiz diye yalan soyluyorlar.Hurkus egitim ucagi dedi boyadi birseyler o da ortada yok. Kim egitim yapacak, ne egitimi yapacak gorecegiz. Uzerine koydugu motor zaten egitim ucagi fiyatina. 5 yil sonra yok olup gider milyon dolarlar. ABD'den aldigimiz F16 lari kutusundan cikarip montaj yaptilar diye Savasan Sahin ureticiside olmuslardi ama simdi FISSS. Butun emekli pasalar orada ise girer, torpilliler alt kademelere yerlesir maaslar yagli. Haa birde bunlar Boeing'e ortak olacaklardi degil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000