15 Ekim 2015, Perşembe 14:46:27

Boeing dünyanın en hafif metalini yaptı

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, yüzde 99'u havadan oluşan dünyanın en hafif metalini icat etti.
  • Haber yanlis. Yeni bir metal uretmediler. Sadece sekle bakilirsa yuk kaldirmaya uygun yeni bir konfigurasyon icat ettler.
  • Onu boswerin, olu yikamayi biliyormusunuz ondan haber verin ?
  • Boeing bir de 737 lerin taksi farlarını değiştirse. Şahinin farları bile daha güzel aydınlatıyor :)
  • Uçak yapacağına şöyle bir icat yap, çağ atlarız!
  • Bu materyal 2011 de yapılmıştı. Ne büyük bir buluş demiştim. Boeing sahiplenmiş vay be )
  • airbus kısa pantolonla gezerken... :)
  • bu tarz calismalara yatirim yapmadan kendi ucagini yapmak ancak hayaldir..adamlar ucak parcalarini dunyanin dort bir yanindan getiriyorlar ama en yeni teknolojiler kendi arastirma laboratuvarlarinda calisiliyor ve uretiliyor..Teknolojiye sahip olmak demek nasil yapilacagini en ince detaylarina kadar bilip yapabilecek insan gucuyle birlikte altyapiyada sahip olmak demek.

Boeing, yakıt tasarrufu yapan uçaklar için kolları sıvadı ve yüzde 99'u havadan meydana gelen dünyanın en hafif metalini yaptıklarını açıkladı.

Boeing tarafından yıllardır üzerinde çalışılan Microlattice adlı bu inanılmaz materyal, yapı olarak insan kemiklerini andırıyor. Dış kısmı son derece sağlam iç kısmı ise boş olan bu materyal, oldukça hafif olmasına rağmen son derece yüksek basınca dayanabiliyor.

Projeye öncülük eden araştırmacılardan biri olan Sophia Yang tarafından gözenekli bir polimer yapı olarak nitelendirilen Microlattice, dış yüzeyleri insan saçının binde biri kalınlığında olan içi boş tüplerin iç içe geçmesiyle oluşuyor.

Boeing'e ait HRL Laboratories tarafından geliştirilen Microlattice'in, havacılık sektöründe kullanılmakta olan mevcut aerojel ve köpüklerden 100 kat daha düşük yoğunlukta olmasına rağmen neredeyse titanyum kadar sağlam olduğu ifade ediliyor.

Bu metalin geliştirilmesindeki en önemli amaç ise yakıt tasarrufu sağlamak; zira uçak ne kadar hafif olursa harcanan yakıt da o oranda az olacak.

Boeing dünyanın en hafif metalini yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Selim Yalvac ~ 3 yıl önce
Haber yanlis. Yeni bir metal uretmediler. Sadece sekle bakilirsa yuk kaldirmaya uygun yeni bir konfigurasyon icat ettler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abizittinmi ~ 3 yıl önce
Onu boswerin, olu yikamayi biliyormusunuz ondan haber verin ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt. ~ 3 yıl önce
Boeing bir de 737 lerin taksi farlarını değiştirse. Şahinin farları bile daha güzel aydınlatıyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meka ~ 3 yıl önce
Uçak yapacağına şöyle bir icat yap, çağ atlarız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2011 ~ 3 yıl önce
Bu materyal 2011 de yapılmıştı. Ne büyük bir buluş demiştim. Boeing sahiplenmiş vay be )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flyer ~ 3 yıl önce
airbus kısa pantolonla gezerken... :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 3 yıl önce
bu tarz calismalara yatirim yapmadan kendi ucagini yapmak ancak hayaldir..adamlar ucak parcalarini dunyanin dort bir yanindan getiriyorlar ama en yeni teknolojiler kendi arastirma laboratuvarlarinda calisiliyor ve uretiliyor..Teknolojiye sahip olmak demek nasil yapilacagini en ince detaylarina kadar bilip yapabilecek insan gucuyle birlikte altyapiyada sahip olmak demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yaw he ~ 3 yıl önce
bi bitmediniz be
:O ~ 3 yıl önce
Hiç bir zamanada bitmeyeceğiz arkadaşım asıl bitmeyen ama tükenen sizsiniz eleştriye tahammulunuz olsun biraz
..... ~ 3 yıl önce
arkadaşım önünüzü tutan mı vardı şimdi çamur atacağınıza yapsaydınız geçmişte. siz ayrılan bütçeyi hindi etine 100 yıl boyunca yatırıp yattınız şimdi elin uçak yapacaz fikrini beğenmiyosunuz. bi tane prof hocamızın bi hikayesi vardı sizin gibiler için. öküzün bi tanesi göle girmiş bakmış ki arkasında bişey yüzüyor...hikayeyi bilen anladı.
.. ~ 3 yıl önce
yapiyoruz kardesim zaten..sadece TR de degiliz, baska ulkelerde calismak zorunda kaliyoruz ulkede bilime insana kiymet verilmedigi icin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000