26 Aralık 2011, Pazartesi 08:25:13

BOEING DEVRİM GİBİ KARARA NEDEN OLDU...

Uçak teknolojisindeki gelişmeler, kutupların üzerinden ticari uçuş yapılabilmesinin yolunu açtı...
  • İstanbul-Los Angeles hattı zaten direkt yani yolun kısaltılacak bir yönü yok, ancak İstanbul-Alaska (Anchorage) 11 saat max veya Hawai uçuşu olsa 15 saat max. Bu durumda doğrudan Kuzey Kutbu aşılarak çok uzun süre ve yakıttan tasarruf olacaktır.
  • Kerozin ne yahuuu :DDDD Keratin ya da Diyosan olmasın sakın hahaha...
  • Bahsi gecen ucaklar benzin ile mi calisiyor ? Cok merak ettimde. Kerozin kullansalar daha ucuz yakit kullanmis olulardi. Ucak uretcileri bunu dusunememis herhalde:)
  • ist los angles bu sekilde kisalirmi acaba ??
Milliyet'in haberine göre; ABD Federal Havacılık Kurulu uçak seyahatlerinde devrim niteliğinde bir karara imza attı. Kurul uçakların Kuzey Kutbu üzerinden geçmesine izin verdi. Bugüne dek uçak motorlarından birinin bozulması halinde uçağın en fazla 3 saat havada kalabileceği hesaplanıyordu. Bu nedenle uçakların herhangi bir havalimanına en fazla 3 saat mesafede uçması şartı getirilmişti. Ancak yeni teknoloji uçakların motor kapasitelerinin artması bu mecburiyeti ortadan kaldırdı. Boeing 777 ve 787 Dreamliner uçaklarının tek motorla dahi 5 saat boyunca uçabiliyor.
 
6 SAAT KAZANACAKLAR
 
Kuzey Kutbu üzerinden uçmasına izin verilen modeller, Boeing’in 777-300ER, 777-200LR, 777 Freighter, 777-200ER ve 787 Dreamliner adlı çift motorlu uçakları olarak açıklandı. Uçaklardaki motorların General Electric marka olması gerektiği de belirtildi. Kurulun yeni kararıyla bazı yolculukların süresinin yaklaşık 6 saat azalacağı hesaplanıyor. İngiliz Daily Mail gazetesi normalde Londra’dan Fiji’ye giden bir uçağın 24 saat harcadığını ancak yeni uygulama sayesinde bu zamanın 18 saate düştüğünü yazdı. Uçağın çok daha az benzin yakarak çevrenin korunmasını sağlayacağı da hatırlatıldı.
BOEING DEVRİM GİBİ KARARA NEDEN OLDU...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 6 yıl önce
İstanbul-Los Angeles hattı zaten direkt yani yolun kısaltılacak bir yönü yok, ancak İstanbul-Alaska (Anchorage) 11 saat max veya Hawai uçuşu olsa 15 saat max. Bu durumda doğrudan Kuzey Kutbu aşılarak çok uzun süre ve yakıttan tasarruf olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kerozin ne yahuuu :DDDD Keratin ya da Diyosan olmasın sakın hahaha...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bahsi gecen ucaklar benzin ile mi calisiyor ? Cok merak ettimde. Kerozin kullansalar daha ucuz yakit kullanmis olulardi. Ucak uretcileri bunu dusunememis herhalde:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
ist los angles bu sekilde kisalirmi acaba ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000