30 Ekim 2012, Salı 08:50:05

BİZE NE 3. HAVALİMANINDAN?

Hemen yanlarında Türkiye'nin en büyük havalimanı inşa edilecek olan köylüler bunu bir piyango olarak görmüyor...
  • Nüfus arttıkça yeni yerleşim yerleri olacaktır. Bundan kaçış yok. Köylüler işsiz kalıcak muhabbetide bana çok inandırıcı gelmedi. Önceden ölü eşek fiyatına olan araziler kim bilir kaç misli değerlenicek.
  • Oranın halkı çocuklarını hava kontrolü olarak işe başlatırlar diye bekliyor her halde. Yahu İstanbul' da yapılaşmanın az olduğu sakin yerler bu şekilde mahvediliyor. Şimdi oraya havalimanı yapılacak diye araziler toplanacak devlet tarafından, özel teşebbüs geri kalır mı onlarda toplayacak. Sonra bahçeli dubleks evler yapılacak yine dağ taş ev olacak. Oraya geniş yollar gerekecek, bir bakacaksınız yine şehrin içinde kalmış genişlemenin mümkün olmadığı bir havalimanımız daha olmuş. Bu kafayla istanbul' a 4. havalimanı nereye yapılacak diye şimdiden tartışmak lazım. Halka orada kimin kaç dönüm arazisi olduğunu açıklarlar mı sizce, meraktan soruyorum
  • ya koca devlet senin arazinimi dinler...seve seve yada seve seve çıkacaksınız oradan:))
  • Arsanın fiyatı artacak. Muhtemelen tarla olmaktan çıkıp İmara açılacak. Milyon liralara satacaksın. Sonra yerleş İstanbul'un zengin muhitlerinden birisine. :) Nerede piyango olarak görmüyorlar anlamıyorum. Keşke orada en azından 1-2 dönüm de olsa arazim olsaydı.

İstanbul ’a yapılacak yeni havalimanının yakınlarında yaşayan köylüler tedirgin. Maden ocaklarında işçi olarak çalışan köylüler iş sahalarının kapanacağından endişe ediyor, hayvan sahipleri ise otluk alanların yok olacağından. Köylerdeki arazilerin fiyatları artmış olsa da, köylüler yanı başlarına yapılacak 3. havalimanını bir piyango olarak görmüyor.

 Karadeniz kıyısına kurulacak havalimanı Eyüp ve Arnavutköy ilçe sınırlarında. Doğusunda İhsaniye - Akpınar köyleri ile Yeniköy–Tayakadın olacak.

Havalimanının kurulacağı alanın sınırlarındaki köylüler ise gelecek endişesine kapılmış. Akpınar Köyü’nde yaklaşık 1500 kişi çalışıyor. Köyün yüzde 65’i bölgede halen faaliyette olan maden ocaklarında çalışıyor.

Ahmet Gök’e göre, yeni kurulacak havalimanı, mevcut maden sahalarına yapılacak. Dolayısıyla da maden ocakları kapanınca köydekiler işsiz kalacak. Suat Kılıç ise köylülerin hayvancılık yapamayacağını düşünüyor. Çünkü hayvanlar maden sahalarında otlamaya gidiyor. Fırıncı Orhan Sırmalı, 20 yıldır Akpınar’da yaşıyor: “Dört-beş aydır burada havaalanı söylentisi var. Bir ay önce de sondaj çalışması için geldiler. Söylenti sondaj sonrası her yere yayıldı. Bekliyoruz.”


Köylülerin arazileri toplanıyor

Hamdi Akın ise köydeki arazi sahibi son insanlardan. Maden ocaklarının sahiplerinin yıllardır köylülerden arazilerini topladığını belirterek şöyle konuşuyor:

“Şu anda arsa sahibi az insan var. Biz mandacılık yapıyoruz. 30 dönüm arazim var. Daha önce 14 dönüm arazim maden sahaları nedeniyle kamulaştırıldı. Geri kalan arazimi istiyorlar ama satmıyorum. Satarsam hayvancılık yapamam ve yaşayamam.”

Akpınar Köyü Muhtarı Ali Genç ise yeni proje hakkında şunları söylüyor:

“Arazi fiyatları konusunda çok söylentiler var ancak 10 yıl önceki fiyatlara göre en az 10 kat fiyat arttı. En son bir ay önce bir yer satıldı, metrekaresi 200 TL’den. Yeni havalimanı bölge insanına istihdam sağlayacaksa bizler için iyi olur. Ancak yerimizden yurdumuzdan edecekse bize zararı olur.”

Mübadeleyle geldiler

Yeniköy, havalimanından en çok etkilenen yerlerden biri. Köy, mübadele döneminde buraya yerleşenlerden oluşuyor. Çoğunun arazisi var. Talep çok olmasına rağmen satmadıklarını söylüyorlar. Halil Kolçetin, ailesinin yıllardır yerleri olduğunu, bu zamana kadar satmadığını ancak şimdiden sonra da satmayı düşünmediklerini söylüyor. Muhtar Timuçin Çelik, havalimanının köyü fazla etkilemeyeceği görüşünde:

“Havalimanının aşırı bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Ancak Başbakan’ın bahsettiği kanal buradan geçerse köy diye bir şey kalmaz. Şu ana kadar büyük bir belirsizlik var. Herhangi bir yetkili bize gelip bir açıklama yapmış değil. Sadece medyadan ve kulaktan dolma bilgiler var. Arazi konusunda bir sirkülasyon var. Yatırımcılar geliyor. İnsanlar birikimlerini yatırıma çevirmek istiyor. En son sahildeki 20 dönümlük bir araziyi, bir yatırımcı metrekaresini 200 TL’ye satın aldı. Üç-beş yıl önce aynı yerin değeri 50 TL’ydi.”  Yeniköy’deki bir kahvehane sahibi ise, yeni havalimanını köyün gençleri için bir umut, iş kapısı olarak gördüğünü söyledi. (Radikal)

BİZE NE 3. HAVALİMANINDAN?

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Nüfus arttıkça yeni yerleşim yerleri olacaktır. Bundan kaçış yok. Köylüler işsiz kalıcak muhabbetide bana çok inandırıcı gelmedi. Önceden ölü eşek fiyatına olan araziler kim bilir kaç misli değerlenicek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre ~ 6 yıl önce
Oranın halkı çocuklarını hava kontrolü olarak işe başlatırlar diye bekliyor her halde. Yahu İstanbul' da yapılaşmanın az olduğu sakin yerler bu şekilde mahvediliyor. Şimdi oraya havalimanı yapılacak diye araziler toplanacak devlet tarafından, özel teşebbüs geri kalır mı onlarda toplayacak. Sonra bahçeli dubleks evler yapılacak yine dağ taş ev olacak. Oraya geniş yollar gerekecek, bir bakacaksınız yine şehrin içinde kalmış genişlemenin mümkün olmadığı bir havalimanımız daha olmuş. Bu kafayla istanbul' a 4. havalimanı nereye yapılacak diye şimdiden tartışmak lazım. Halka orada kimin kaç dönüm arazisi olduğunu açıklarlar mı sizce, meraktan soruyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
ya koca devlet senin arazinimi dinler...seve seve yada seve seve çıkacaksınız oradan:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Arsanın fiyatı artacak. Muhtemelen tarla olmaktan çıkıp İmara açılacak. Milyon liralara satacaksın. Sonra yerleş İstanbul'un zengin muhitlerinden birisine. :) Nerede piyango olarak görmüyorlar anlamıyorum. Keşke orada en azından 1-2 dönüm de olsa arazim olsaydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000