28 Nisan 2016, Perşembe 11:30:47

Bitmeyen havalimanını LİMAK bitirecek

Limak, Summa ile birlikte Senegal’de AİBD Havalimanı'nın inşaatının tamamlanması ve işletmesi işini aldı.
  • Oktay yılmaz
  • iyi olmus. birazda oralarda kossunlar.
  • Adana Şakirpaşaya da bir el atın
  • senegalden sonra bide berline el uzatsinlar

Türk şirketleri Limak ve Summa, 7 yıldır tamamlanamayan Senegal’in Başkenti Dakar'da yeni yapılmakta olan AİBD Havalimanı’nın inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu.

Batı Afrika ülkesi Senegal’in Başkenti Dakar’da, yeni inşa edilen uluslararası havalimanı “Aéroport International Blaise-Diagne (AİBD)”, toplamda 466 milyon euroya mal olacak.

Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı devam eden ve yüzde 70’i tamamlanan havalimanının inşaatı tamamlandıktan sonra Summa ile Limak’ın kuracağı ve Senegal Devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.

Dün Senegal’in Başkenti Dakar’da yapılan imza töreninde konuşan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Limak olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübelerimiz var. Bu tecrübemizi Senegal’e de taşıyacağız. Biz Senegal’de ve Afrika’da havalimanın ötesinde çok daha geniş yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz” diye konuştu.

Dakar'ın havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda olduğunu belirten Özdemir, “Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika’nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecektir” dedi.

Limak ve Summa, inşaatın geri kalan bölümünü 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı ve havalimanını devreye almayı planlıyor. Dakar'ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona ardından da 5 milyon ulaşması bekleniyor.

Bitmeyen havalimanını LİMAK bitirecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Hayırlı olsun ~ 2 yıl önce
Oktay yılmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 2 yıl önce
iyi olmus. birazda oralarda kossunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cumali ~ 2 yıl önce
Adana Şakirpaşaya da bir el atın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
berlin ~ 2 yıl önce
senegalden sonra bide berline el uzatsinlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000