08 Kasım 2011, Salı 12:10:37

BİR UÇUŞ, BİR MERAK VE BİR DOĞUŞ...

Bir pilotun saat ve zaman merakı, kol saatlerinin adeta miladı oldu...
Brezilyalı Alberto Santos uçuş meraklısı bir jet tutkunu, arkadaşı ve yardımcısı olan Louis Cartier ise sürekli yeni heyecanlar kovalayan ve aklını yeni maharetler üretmekle meşgul eden bir araştırmacıydı. Zaten ünlü saat markası Cartier de bu şekilde doğdu.
 
Havadaki bir maceradan sonra Cartier, kafasında kurduğu sistemi hayata geçirerek kol saatini üretti.
 
Brezilyalı pilot Alberto Santos, yaşadığı Fransa'da sürekli rekor kırmak için uçuş yapıyor, yardımcısı Louis Cartier'i de yanında hiç ayırmıyordu. Ancak rekor kırmak için sürekli zamanı kontrol etmesi gerektiği için köstekli saate bakma zahmetinde bulunmak yerine arkadaşı Louis Cartier'e zamanı soruyordu. Bu durumdan ilham alan Louis Cartier, uzun zamandır kafasında tasarladığı bileğe zamanı yerleştirme fikrini, yani kol saatini arkadaşı ve saat yapımcısı Edmond Jaeger'in de yardımıyla hayata geçirdi.
 
Edmond Jaeger ile konuyu uzun süre tartışan ve uygulamaya geçen Cartier, kol saatini ilk kez hayata geçiren isim oldu. Pilot arkadaşı Alberto Santos'un havadayken sürekli kendisine saat sormasından yola çıkarak saati bileğe yerleştiren Cartier, bir devrin de adeta başlangıcı olarak tarihe geçti.
 
Saati ilk takan Brezilyalı pilot Alberto Santos, yine rekor denemesi için gerçekleştirdiği bir uçuş sonrasında zamanı kontrol etmek için cebindeki köstekli saate değil de kolundaki saate bakınca, ona hayran olan halkın da dikkatini çekti. 
 
Santos'un bileğindeki saati fark eden ve meraklı gözlerle ne olduğunu anlamaya çalışan kalabalık grup, daha sonra Cartier'e yağacak binlerce siparişin de öncüsü oldu.

©AirportHaber Detay Haber
BİR UÇUŞ, BİR MERAK VE BİR DOĞUŞ...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000