25 Haziran 2015, Perşembe 10:35:42

Bir pilotun Ramazan günlüğü

Ramazan ayını bambaşka yaşayan mesleklerden biri hiç şüphesiz, iftar veya sahurunu kilometrelerce yüksekte yapan pilotlar.
  • Kaptan uçuş emniyeti için 10 kusurlu hareketten birini yapmış, ama neredeyse övünüyor. Eskiden, "Ben alkollüyken daha iyi uçuyorum" diyen pilotlar vardı... Kendisi için de Pegasus için de talihsiz bir röportaj. Şecaat arz ederken sirkatini söylemiş...
  • Evet oruçlu iken siz kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Yalnız bu yaşta bir insanın başına Nerede ne zaman ne geleceği belli olmaz kaptanım maşallah şekerini düşer tansiyonunuz çıkar falan.. ha söyle de birsey var zaten kendileriek ucmuyorlar arada bi 3 4 saatlik uçuşları oluyor o kadar:)) onda da zavallı f/o uçuyordur .. yakışmış böyle bir yazı böyle tecrübeli geçinen bir kaptana .. havacılık sözde değil ruhtadir
  • "yolcu" havacılığı dinsizlik, oruç tutmayı da cahillik sanıyor. bir de şirket ismi veriyor. o şirketin sahibi olsam kendisiyle "ilgilenirdim".
  • 40 yıldır havacı olan birisi için ne acı bir açıklama. Oruç tutarak aç bir şekilde uçarken vücudun maruz kaldığı biyolojik ve fiziksel sıkıntıları bilmeden cahilce yapılan ve marifetmiş gibi bunu burada açıklayan bir kaptan, hemde şirketin genel müdür yardımcısı. Düşünün o şirkette uçan ve belkide mecburen oruç tutan yada tutuyormuş gibi uçuşta hiçbirşey yemeden içmeden aç uçan kaptanları. Allah korusun PGS de uçmak oldukça riskli görülüyor. hiç iyi bir örnek olmadı. PGS ile ilgili önceki yazılan olumsuzluklarıda dikkate alırsanız, soru işaretleri ile dolu, emniyetsiz bir şirket.

Pilot Nadir Kabaş, gökyüzünde sevdiklerinden uzak iftar ve sahur yapmanın biraz hüzünlü olduğunu söylüyor. ‘42 yıldır havacılığın içindeyim' diyen Türkiye'nin en kıdemli pilotlarından 59 yaşındaki Kabaş, genellikle uçuş saatlerini sahurdan sonra başlayıp iftar saatine kadar bitecek şekilde planlamaya çalıştıklarını ifade ediyor. Ancak, Kabaş uçuşlar bu şekilde ayarlanmamış olsa da, orucun kendisi için bir sorun oluşturmadığını, “Ben genellikle sahurdan sonra 5-6 gibi başlayan uçuşları tercih ediyorum, bunlar öğle saatlerine kadar bitiyor. Bu saatlerden sonra da çok fazla efor harcamamaya gayret ediyorum. Oruç ve Ramazan ayının buna olumsuz etkisi olmuyor.” sözleriyle anlatıyor. 20 bin saatin üzerinde gökyüzünde kaldığını ifade eden Kabaş, Ramazan ayında özellikle akşam uçuşlarında yolcuların en çok ‘İftar vakti ne zaman?' diye sorduklarını kaydediyor. Bu konuda fetva verecek yetkide olmadığını belirten Kabaş, “Güneşi gördüğümüz müddetçe iftar yapılamayacağını söylüyorum. Üzerinde uçtuğunuz memlekette iftar vakti olsa bile, siz 10 bin fit üzerinde hâlâ güneşi görüyorsanız iftar yapamazsınız. Akşamüzeri özellikle Batı'da olan uçuşlarda böyle durumlar söz konusu olabiliyor.” diyor. Nadir Kabaş Ramazan ile ilgili ilginç bir anısını ise şöyle anlatıyor: “Geçen yıl tam iftar saatinde kalkış esnasındaydık. Boarding'imiz bitti. ‘İftarı yapıp kalkışı yapalım' olmayacağı için bir yudum suyla orucumu açıp, duamı yaptım. Sonra havalanıp düz uçuşa geçtikten sonra kokpitte kucağımızda tepsiyle iftarımızı yaptık. Gökyüzünde daha yalnızsınız. İftarı ailenizle beraber ya da bir davette sevdiklerinizle birlikte açamıyorsunuz. Yanınızda bir yardımcı pilot ve bir de Allah'la baş başasınız. Orada çok farklı duygular yaşanıyor.”

Daha önce birkaç kez hac ve umreye gittiğini kaydeden kaptan pilot, Ramazan umresi yapmayı çok istediğini vurguluyor. Kabaş, Ramazan ile ilgili duygularını şöyle anlatıyor: “Ramazan ayı ve oruç insanın iç temizliği ve ferahlığı için Allah'ın bize vermiş olduğu bir fırsat. Oruç tutmak yalnızca aç kalmak değil. Allah'ın yasakladığı her şeyden uzak durmaktır. Eline, diline sahip olarak Allah'ın olmanı istediği şekilde bir kul olmaktır. Ramazan hem yeni günahlara girmemizi engelliyor, hem de geçmiş günahlarımızı temizliyor.” (Zaman)

Bir pilotun Ramazan günlüğü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (158)

Muzaffer Çetingüç ~ 3 yıl önce
Kaptan uçuş emniyeti için 10 kusurlu hareketten birini yapmış, ama neredeyse övünüyor. Eskiden, "Ben alkollüyken daha iyi uçuyorum" diyen pilotlar vardı... Kendisi için de Pegasus için de talihsiz bir röportaj. Şecaat arz ederken sirkatini söylemiş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eski memur ~ 3 yıl önce
Evet oruçlu iken siz kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Yalnız bu yaşta bir insanın başına Nerede ne zaman ne geleceği belli olmaz kaptanım maşallah şekerini düşer tansiyonunuz çıkar falan.. ha söyle de birsey var zaten kendileriek ucmuyorlar arada bi 3 4 saatlik uçuşları oluyor o kadar:)) onda da zavallı f/o uçuyordur .. yakışmış böyle bir yazı böyle tecrübeli geçinen bir kaptana .. havacılık sözde değil ruhtadir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SG ~ 3 yıl önce
"yolcu" havacılığı dinsizlik, oruç tutmayı da cahillik sanıyor. bir de şirket ismi veriyor. o şirketin sahibi olsam kendisiyle "ilgilenirdim".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
40 yıldır havacı olan birisi için ne acı bir açıklama. Oruç tutarak aç bir şekilde uçarken vücudun maruz kaldığı biyolojik ve fiziksel sıkıntıları bilmeden cahilce yapılan ve marifetmiş gibi bunu burada açıklayan bir kaptan, hemde şirketin genel müdür yardımcısı. Düşünün o şirkette uçan ve belkide mecburen oruç tutan yada tutuyormuş gibi uçuşta hiçbirşey yemeden içmeden aç uçan kaptanları. Allah korusun PGS de uçmak oldukça riskli görülüyor. hiç iyi bir örnek olmadı. PGS ile ilgili önceki yazılan olumsuzluklarıda dikkate alırsanız, soru işaretleri ile dolu, emniyetsiz bir şirket.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000