05 Kasım 2010, Cuma 15:20:12

BİR PİLOT İNDİ, DİĞERİ UYARDI! (VİDEO)

Atatürk Havalimanı’nda bir uçağın iniş için gerekli minimalara aykırı olarak iniş yaptığını duyan bir pilot, minimaya uyulmamasına tepki gösterdi.
  • bir (om)zaten final app fix in üzerinde olur om sadece ıls in bir parçasıdır..asıl doğrusu kelime final app fixtir eğer alçalma prosedürlerinden konuşuyorsak Yani bu noktadan sonra app biter arkadaşlar landing başlar...App sıfır görüşe bile yapılır fakat app sonra landing e devam etmek için bazı minimumlar vardır..bunlar ışık sistemi pist şartları ile her pistte değişiklik gösterir...bu minumumların son karar mekanizması picdir...hiç bir atc pilotun olduğu mesafeden görüşün kaç metre olduğunu bilemez...pic son mekanizmadır... yazdıklarım dünyanın her yerinde kabul görmüş kurallara bağlanmış yazılı kurallar ve açıklamalarıdır. uyaran pilot yanlış ne yazık ki bir çok arkadaşta app ne demek onu bile bilmiyor..ne yazık ki herkez yazıyor...
  • Rapor edilen RVR ne derece doğru. Adam son ATIS i dinledikten sonra pisti yeterli mesafede gördüğünü beyan edip inerse ne olacak?
  • Arkadaslar yillardir uzakdoguda ucan bir turk pilot olarak yorum eklemekten kendimi alamadim, bizdeki tropik yagmurlar nedeniyle gorus her zaman dusuk oldugu icin kullandigimiz yontem sudur : Miiiiiiniiiiiiiimuuuuuuuuuuuuuuuum ( yaklasik 5-6 saniye :D) Deneyin ise yarar. Mem atc hem siz hem de yolcular menun olur :)) kaza yaparsaniz donunuza kadar geride kalan herseyinize el konur ayri mesele. havadan kazaniyoruz nede olsa degil mi?
  • Yaklasma sifir goruse yapilmaz.Eger meydan sartlari gerekli min.larin altindaysa OM (Outer Marker)'a kadar gelebilirsin.O noktada sartlar hala gerekli min. altindaysa oas gecersin (kurallar boyle diyor).Ama sartlar OM'da limitlerin uzerindeyse devam edersin.Sartlar OM'i gectikten sonra limitlerin altina duserse o zaman min.lara kadar devam edebilirsin.Rapor edilen sartlar OM'a gelindiginde gerekli min. altinda ise kurallara gore devam edemezsin,devam ediyorsan kurallari cignemis olursun.Min.da gorus yeterli mi PIC karar verir ama OM'da rapor edilen degerlere bakilir ve o degerlere gore devam edilir yada pas gecilir.

Atatürk Havalimanı dün gece en yoğun günlerinden birini yaşadı. Yoğunluğun sebebi ise görüş mesafesinin düşmesine neden olan sis’ti.  Aniden bastıran yoğun sis, görüş mesafesini  150 metreye kadar düşürdü.  Görüş mesafesinin düşmesiyle uçaklar da zaman zaman zor anlar yaşadı. Bazı uçaklar Atatürk Havalimanı’na iniş yapamayınca başka havaalanlarına yönlendirildi. Hava trafik kontrolörleri, Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen uçakların başarılı şekilde inişini sağlamak için yoğun çaba gösterdi. Ancak, kontrolörlerin çabası yeterli olmadı. Uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı. Çok sayıda uçak yakıt kritiğine girmemek için başta Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere diğer meydanlara yönlendirildi.

Ancak, bütün bu yoğunluk sırasında kule ile konuşan bir pilotun sözleri oldukça düşündürücüydü. Telsiz konuşmalarından iniş minimalarına aykırı bir iniş yapıldığını duyan bir pilot, bu duruma tepki gösteriyor.

İzmir’e divert etmek üzere olan bir pilot, 400 metrenin altında görüş mesafesinde yaklaşmaya izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

İşte pilotun minima ihlali konusundaki o uyarısı:

BİR PİLOT İNDİ, DİĞERİ UYARDI! (VİDEO)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 8 yıl önce
bir (om)zaten final app fix in üzerinde olur om sadece ıls in bir parçasıdır..asıl doğrusu kelime final app fixtir eğer alçalma prosedürlerinden konuşuyorsak Yani bu noktadan sonra app biter arkadaşlar landing başlar...App sıfır görüşe bile yapılır fakat app sonra landing e devam etmek için bazı minimumlar vardır..bunlar ışık sistemi pist şartları ile her pistte değişiklik gösterir...bu minumumların son karar mekanizması picdir...hiç bir atc pilotun olduğu mesafeden görüşün kaç metre olduğunu bilemez...pic son mekanizmadır... yazdıklarım dünyanın her yerinde kabul görmüş kurallara bağlanmış yazılı kurallar ve açıklamalarıdır. uyaran pilot yanlış ne yazık ki bir çok arkadaşta app ne demek onu bile bilmiyor..ne yazık ki herkez yazıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Rapor edilen RVR ne derece doğru. Adam son ATIS i dinledikten sonra pisti yeterli mesafede gördüğünü beyan edip inerse ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaslar yillardir uzakdoguda ucan bir turk pilot olarak yorum eklemekten kendimi alamadim, bizdeki tropik yagmurlar nedeniyle gorus her zaman dusuk oldugu icin kullandigimiz yontem sudur : Miiiiiiniiiiiiiimuuuuuuuuuuuuuuuum ( yaklasik 5-6 saniye :D) Deneyin ise yarar. Mem atc hem siz hem de yolcular menun olur :)) kaza yaparsaniz donunuza kadar geride kalan herseyinize el konur ayri mesele. havadan kazaniyoruz nede olsa degil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yaklasma sifir goruse yapilmaz.Eger meydan sartlari gerekli min.larin altindaysa OM (Outer Marker)'a kadar gelebilirsin.O noktada sartlar hala gerekli min. altindaysa oas gecersin (kurallar boyle diyor).Ama sartlar OM'da limitlerin uzerindeyse devam edersin.Sartlar OM'i gectikten sonra limitlerin altina duserse o zaman min.lara kadar devam edebilirsin.Rapor edilen sartlar OM'a gelindiginde gerekli min. altinda ise kurallara gore devam edemezsin,devam ediyorsan kurallari cignemis olursun.Min.da gorus yeterli mi PIC karar verir ama OM'da rapor edilen degerlere bakilir ve o degerlere gore devam edilir yada pas gecilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000