16 Temmuz 2017, Pazar 09:18:11

Bingazi'de 3 yıl sonra bir ilk!

Libya’da çatışmalar nedeniyle üç yıldır kapalı olan Bingazi şehrindeki uluslararası havaalanı, yüksek güvenlik önlemleri altında ticari uçuşlara açıldı.
  • Son kalkan uçaktaydım. THY tahliye uçağı A330 göndermişti. Uçağı bir gün beklemiştik havalimanında, hiç bir uçuşa izin de vermiyordu Kaddafi hükümeti. Uçak indi 19 şubat 2011 saatlerce havalimanında bekleyip zardır kalkmıştı . Daha sonra öğrendim ki havalimanı kullanılamaz hale gelmiş. Tekrar açılması sevindirdi. Haberde bahsedilen 2014 yılını anlayamadım demek ki bir dönem tekrar açılmış ve kapanmış

Libya’da çatışmalar nedeniyle üç yıldır kapalı olan Bingazi şehrindeki uluslararası havaalanı, yüksek güvenlik önlemleri altında ticari uçuşlara açıldı.

Benina Havaalanı’ndan ilk uçuşlar başkent Trablus, güneydoğu şehri Kufra ve Ürdün’ün başkenti Amman’a düzenlendi. Bunun dışında İstanbul, Tunus, İskenderiye ve Zintan şehirleriyle de karşılıklı uçuşlar kondu.

Geçen aylarda bazı resmi uçaklar ve kargo uçakları Benina’dan kalkmaya başlamıştı. Çatışmalar boyunca Benina’daki askeri havaalanı da kullanımdaydı.

Yeni başlatılan ticari uçuşlar devlete ait Libya Havayolları ve AfriqiyahHavayolları tarafından yönetiliyor.

Daha önce Bingazi’nin dört saat doğusundaki Al Labraq Havaalanı’nı kullanmak zorunda kalan yolcular ve çalışanlar da açılıştan memnun.

Libya’nın en büyük ikinci şehri Bingazi’de çatışmalar 2014’ün yaz aylarında alevlenmişti.Kaddafi döneminde Libya ordusunda Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Halife Hafter’e bağlı birlikler, İslamcılar ve diğer muhaliflere karşı askeri operasyon başlatmıştı.

Şu anda Libya Ulusal Ordusu’nun başında olan Hafter, Temmuz başında Bingazi’nin teröristlerden temizlendiğini söyleyerek zafer ilan etmişti.

Başkent Trablus’taki uluslararası havaalanı ise 2014’te çatışmalarda ağır hasar aldı. Uçuşlar halen daha küçük olan Mitiga Havaalanı’ndan düzenleniyor. (amerikaninsesi)

Bingazi'de 3 yıl sonra bir ilk!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bingazi ~ 1 yıl önce
Son kalkan uçaktaydım. THY tahliye uçağı A330 göndermişti. Uçağı bir gün beklemiştik havalimanında, hiç bir uçuşa izin de vermiyordu Kaddafi hükümeti. Uçak indi 19 şubat 2011 saatlerce havalimanında bekleyip zardır kalkmıştı . Daha sonra öğrendim ki havalimanı kullanılamaz hale gelmiş. Tekrar açılması sevindirdi. Haberde bahsedilen 2014 yılını anlayamadım demek ki bir dönem tekrar açılmış ve kapanmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havalimanı ~ 1 yıl önce
2014 senesinde bir süre azda olsa Uçuş vardı. Afriqiyah uçuyordu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000