14 Haziran 2015, Pazar 08:55:02

Bilet olsa da uçamayabilirsiniz!

En hızlı ve konforlu şekilde tatile çıkma planlı yapanların tercih ettiği uçakla seyahatlerde, yaz sezonu çilesi başladı.
  • salla girsin airport atmak beles
  • Şayet senin başına aynı olay Lufthansa ile gelse o dediklerinin hiç birisini yapamazsın. Yapta görelim . Polisten öyle bir korkuyorsunuz ki Avrupa da bu söylediklerini hiç bir şekilde yapamazsın. Ve over book olayı almanya da da sıklıkla yapılan şeyler ancak Lufthansa sürekli grev yapıp uçuş iptal ettiklerinden dolayi yolcuları THY ye yönlendiriyor. Bunun içindir ki orada böyle şeyler ile karsilasmiyorsun belki. Ama sen almanya da değil o chekin bankosunu başına yıkmak orda personel e laf bile soyleyemezsin. Siz ancak onu burada yapabilirsiniz.
  • Online check in yaptırdığım halde over booking sebebiyle uçuşum iptal olmuştu...
  • Check-in işlemlerini tamamlayıp boarding kartını almış olan yolcular da overbook mağduru olabiliyor. Boarding esnasında salondan geri çevrilen yolcular da var özellikle iç hatlarda, yani online check-in yap rahat et diye bir durum söz konusu değil.

Okulların kapanmasıyla ciddi yoğunluk yaşanan havalimanlarında, terminal girişi ve pasaport arkasındaki güvenlik noktaları ile check-in (bilet ve bagaj işlemi) yapılan kontuarların önünde oluşan kuyruklar, seyahatleri adeta çileye dönüştürüyor. Bu zorlukları atlatan bazı talihsiz yolcuları ise daha kötü bir sürpriz bekliyor. Daha kötüsü ne mi olabilir? Biletiniz olduğu halde uçağa binememek elbette.

Havayolu şirketleri, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kurallarına göre uçağın kapasitesinden fazla bilet satabiliyor. Daha fazla doluluk oranıyla uçuş gerçekleştirebilmek için ‘over book' adı verilen kapasite fazlası bilet satan şirketler, bu satışı uçtukları güzergah ve uçağın koltuk sayısına göre yapıyor. Uçaklarda fazladan 30 bilet satışı gerçekleştirilebiliyor. Böylece, son dakikada uçuşunu iptal eden veya uçağa gelmeyen yolcular nedeniyle havayolu şirketlerinin zararı önleniyor.

HAVALİMANINA ERKEN GİDİN

Yolcuların, ‘over book' mağduriyeti yaşamaması için mutlaka bazı tedbirler alması gerekiyor. Bu yüzden öncelikle terminal girişindeki güvenlik noktalarında yaşanan yoğunluk nedeniyle havalimanına en az 2-3 saat önce gidilmesi tavsiye ediliyor. Güvenlik noktalarından geçen yolcuların ise vakit kaybetmeden kontuarlara giderek check-in işlemini yaptırması ve boarding kartını alarak uçuşunu onaylaması isteniyor. İşte bu işlemden sonra korkulacak bir şey kalmıyor. Bilet ve bagaj işlemini tamamlayan yolcular, daha sonra gönül rahatlığıyla özel yolcu salonları ile cafe ve restoranlarda uçak saatini bekleyebilir.

UÇAMAYANLAR OTELE YERLEŞTİRİLİYOR

Havalimanında büyük tartışmalara neden olan bu over book uygulaması, tüm dünyada her yıl milyonlarca yolcunun mağduriyet yaşamasına sebep oluyor. Havayolu şirketleri, fazla bilet satışını özellikle bayram dönemi, okulların açıldığı ve tatile girdiği haftalar, hac ve umre seyahatleri ile yılbaşı öncesi uçuşlarda gerçekleştiriyor. Uygulama nedeniyle uçağa alınmayan yolcular ise ilk etapta bir sonraki sefer ile gönderilmeye çalışılıyor. Özel dinlenme salonlarında ağırlanan mağdur yolcular, daha sonra ekonomi sınıfı biletli olsalar da, business sınıfta uçuş yapıyor. Bilet ücretini kabul etmeyen ve bir gün sonraki uçuşla gitmeyi kabul edenler ise otellere yerleştiriliyor. 

Mustafa Gün / Zaman

Bilet olsa da uçamayabilirsiniz!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Karizma ~ 3 yıl önce
salla girsin airport atmak beles

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cologne ye Cevap . ~ 3 yıl önce
Şayet senin başına aynı olay Lufthansa ile gelse o dediklerinin hiç birisini yapamazsın. Yapta görelim . Polisten öyle bir korkuyorsunuz ki Avrupa da bu söylediklerini hiç bir şekilde yapamazsın. Ve over book olayı almanya da da sıklıkla yapılan şeyler ancak Lufthansa sürekli grev yapıp uçuş iptal ettiklerinden dolayi yolcuları THY ye yönlendiriyor. Bunun içindir ki orada böyle şeyler ile karsilasmiyorsun belki. Ama sen almanya da değil o chekin bankosunu başına yıkmak orda personel e laf bile soyleyemezsin. Siz ancak onu burada yapabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Online check in yaptırdığım halde over booking sebebiyle uçuşum iptal olmuştu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Check-in ~ 3 yıl önce
Check-in işlemlerini tamamlayıp boarding kartını almış olan yolcular da overbook mağduru olabiliyor. Boarding esnasında salondan geri çevrilen yolcular da var özellikle iç hatlarda, yani online check-in yap rahat et diye bir durum söz konusu değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000