01 Nisan 2017, Cumartesi 14:22:46

Beylikdüzü'ndeki helikopter kazası; "Rotada hata var"

Beylikdüzü’nde Tv kulesine çarparak düşen helikopterde hayatını kaybeden 7 kişiden biri olan pilot Alaattin Nacar’ın sınıf arkadaşı Pilot Mehmet Akif Güngören “Kule ne EGPWS sisteminde ne de GPS sisteminde engel olarak işaretli. Rota doğru çizilmiş ya da kule sistemde görünüyor olsaydı şimdi hayatta olabilirlerdi” dedi.
  • "Evet , tam üzerine bastın , uzmanım.Boeing 777 Kaptanıyım , öğretmenim ,28 yıldır gökyüzündeyim" Burada pilot olarak yorum yapanların bir çoğunun öğretmen,examiner, 20 yıl üzeri tecrübeye sahip ve bunu gökyüzünde yapıyor olmaları ortak payda ise sizin uzmanlığınızın alameti farikası 777 ile uçmanız olsa gerek. Çok etkilendim.. Hayranlık uyandırdınız.. Bir kaç yetersiz, hatalı bilgi içeren cümleden ibaret sığ yorumunuzun başına kariyerinizi eklemeniz çok anlamsız. Böyle bir yorumun 777 filosundaki bir kaptandan çıkmış olması (umarım değildir) ayrıca üzücü.. Düşündürücü.. 777 öğretmeniyim demeseydiniz bu kadar yanıt almazdınız. 28 yıllık tecrübenizle, Türk Sivil Havacılığına yapacağınız katkı, yorumlarından hoşlanmadığınız birine cebinizde taşıdığınız kontrol fişlerinden 3 sayfa doldurmak ve bir kaza olduğunda, birkaç hafta sonra çıkıp %100 pilotajdır diye ahkam kesmek mi olacak? Bu nasıl bir profesyonellik, nasıl bir nosyon? Bir büyüğümüz olarak ufkumuzu açtınız. Havacılığı bir adım öteye taşımamızdaki katkınızı alkışlıyorum. IIMC miş, Kule database de yokmuş, ATA2 yolu uygun kleransı sağlamıyormuş iddiaları..Hadi canım siz de. Boşverin. Kim kafa yoracak şimdi bunlara. Doküman karıştırmak lazım. Bu kazayla da ilintili olarak, eksiklikler varsa ortak akılla hava sahası yönetimimizi daha emniyetli hale getirecek tekliflerde bulunalım.. Komik olmayın. Ne gerek var arkadaşlar. Orada hiçbir eksiklik yok. İncelemeye gerek dahi yok. Hocamız zaten kazanın sebebini bulmuş. Zaten kaza günü o bölgeye yakın bir yerde bulunuyormuş. Hava sisliymiş. Şimdi Akif Kaptanıma mı itibar edeyim yoksa kariyerine bakılırsa muhtemelen bilgisi ve görgüsüyle filosunda büyük küçük herkesin sevgisini saygısını kazanmış BOEING 777 öğretmenimize mi? %100 pilotaj.
  • ısrar edersen TMA’da IFR trafiği felce uğratmakla suçlanacağını biliyorsan, arazi yükseliyor, tavan alçalıyorsa, deniz üzerine çıkmana azıcık kaldıysa, daha önce bunu defalarca yaşadıysan, tam o hararetli anda omzuna dokunan yolcu panik halde senden kendini rahatlatmasini bekliyorsa, 1500 feete tirmanıp, helikopterin kontrolünü sürdürüp, VFR rotayı takip ediyorken, veri tabaında olmayan, kullanılmayan, kaçak inşa edildiği söylenen beton bir kuleye çarpıyorsan burada tek suçlu Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut değildir. Onlar yaptığı işin sorumluluğunu dahi hissetmeyenlerin, kendilerinden daha suçlu olanların cezasını canları ile ödemiş, şahsen benim tanıdığım pek çok kişiden çoooook daha değerli iki kurbandır. Huzur içinde yatsınlar.
  • Istanbul TMA'da 1000lerce saat VFR uçan biri olarak soruyorum; bu tür pek çok olay yaşanmışken 1500 feet altında kalarak, engelden 1000 feet de klerans sağlayarak geçmen için 1300 feet irtifası olan BKZ üzerinden gece VFR rotası geçirenlerle, buna itiraz etmeyen işletmelerle havacılık yapıyorsan, uçuşu yapma konusunda üzerinde büyük bir baskı varsa, ara ara güneş gözüküyor ve “kaptan bu havada da uçmazsak ne zaman uçacağız?” lafını “yine” duyar gibi hissediyorsan, kalkış meydanı VMC iken, engelden 600 m yanal, 1000 feet dikey ayrım sağlayan (?) VFR yola mahkum, 1500 feetin üzerine çıkman yasakken, tecrübelerinle “görüşü kaybettim. …. Feete tırmanıyorum diyip radar yardımı istersen “derhal geri dönün” deneceğini tahmin ediyorsan,
  • Yazılanları okudum. Hakarete varan ifadeler bir yana; pek çok haklı ifade var. Ancak bence tek bir suçlu yok. Havacılıkta FDM ile takip edilen hava yollarında dahi kural ihlalleri olur. Şirket-yolcu-patron-sektör baskısı, aşırı özgüven, bilgisizlik, dikkatsizlik, sorumsuzluk, kötü alışkanlık... Havacılıkta kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde risk almanın sektöre, yolculara, aşağıdakilere karşı sorumsuzluk olduğunu kabul edip, emniyet kültürümüzü yukarı taşımak gerek. Daha fazla değerli insanı kaybetmeden... Bunun başlaması gereken yer kara trafiği bile olabilir. Rotayı çizenden bakımı yapana, planı doldurandan kumandalarda bulunana, trafiği idare edenden rasatları yayınlayana herkesin sorumluluğunu bilmesi gerekir. Sadece canını kaybedene cezayı kesmek biraz fazla insafsızlık değil mi?

Eczacıbaşı Grubu’na ait Skorsky S76 C-2 tipi helikopter 10 Mart sabahı Atatürk Havalimanı’ndan havalandıktan 5 dakika sonra yoğun sisin olduğu Beylikdüzü’nde 9 yıldır kullanılmayan 247 metrelik TV kulesine çarparak düşmüş, kazada pilotlar Alaatin Nacar ile Ahmet Bulut ve yolcular Salim Özen, Rus yolcular Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova ve Elena Badragan hayatını kaybetmişti. Helikopter pilotu Alaattin Nacar’ın 25 yıldır pilot olan arkadaşı Mehmet Akif Güngören diğer pilotlarla yaptıkları tespitleri Hürriyett’en Burcu Purtul Uçar'a anlattı: 

‘iŞLENSEYDİ PİLOTLAR MUTLAKA GÖRÜRDÜ’
“Bir pilot arkadaşımız 2-3 gün önce o bölgede uçarken deneme yaptı. Uçuşta o Beylikdüzü’ndeki kulenin veri tabanına işlenmediğini net şekilde gördük. Ben de sistem yapay engelleri mi göstermiyor acaba diye düşünerek Kocaeli uçuşumda Osmangazi Köprüsü’nün olup olmadığını kontrol ettim. İki köprü ayağı da bariz net bir şekilde veri tabanına işlenmiş. Bunu görünce ne yazık ki bu sistemlere kulenin işlenmediğini çok açık gördük. Eğer işlenseydi pilotlarımız mutlaka onu önceden görecekti. GPS cihazlarında da görünmüyor kule. Tespit ettik. Kanıtları da var. EGPWS görüntülü haritalarda da görünmüyor. İşaretlenmiş olsaydı arkadaşlarımız bugün hayatta olacaktı.

Pilotlar basılı rotaları takip etmek durumundadır. Basılı rota, o kuleye 350 metre mesafeden uçuruyor. Kurallara göre normalde 600 metre emniyet payı koyulur. Uçuş kuralları rotasını çizenler, uçmamız gereken rotayı o kulenin 350 metre yanından geçirmişler. Eğer 600 metrelik bir emniyet payı koyulsaydı rotaya, belki 250 metreyle kurtaracaklardı.

EGPWS sisteminin cihazını Honeywell diye bir Amerikan firması üretiyor. Firma cihazların veri tabanını hazırlıyor. Üretici firmaya Türkiye’den sorumlu kurumlar veri tabanlarına işlenmek üzere bilgileri gönderiyor. Zincir nerede aksadı bilmiyoruz. Üstteki haritada Kısıklı bölgesindeki antenlerin kırmızı simgelerle işaretlendiği görülürken, alttaki haritada kazanın gerçekleştiği Beylikdüzü bölgesinde bir yükselti olduğuna dair hiçbir uyarıcı görülmüyor.'ABD'DE EĞİTİM ALMIŞTI'
Mehmet akif Güngören pilot arkadaşlarını şu sözlerle anlattı: Alaattin benim Kuleli Askeri Lisesi’nden arkadaşım. 1992’de pilot olduk. Alaattin hemen ABD’ye gitti. Orada bakım subayı ve test pilotu oldu. Belki de teğmen iken bunun Amerika’da kursunu gören ilk kişiydi. Uzun yıllar TSK’da test pilotluğu yaptı. 2006’da özel sektöre geçti. 25 yıldır pilottu. Ahmet kaptan da 24 yıldır pilottu. Ona da ‘öğretmenlerin öğretmeni’ derdik. Uçuş okulunda öğretmen pilottu. Aynı zamanda öğretmen pilotları da kontrol eden bir pilottu.

Beylikdüzü'ndeki helikopter kazası; "Rotada hata var"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Sayın BOEING 777 Öğretmeni, Examiner'i ~ 1 yıl önce
"Evet , tam üzerine bastın , uzmanım.Boeing 777 Kaptanıyım , öğretmenim ,28 yıldır gökyüzündeyim" Burada pilot olarak yorum yapanların bir çoğunun öğretmen,examiner, 20 yıl üzeri tecrübeye sahip ve bunu gökyüzünde yapıyor olmaları ortak payda ise sizin uzmanlığınızın alameti farikası 777 ile uçmanız olsa gerek. Çok etkilendim.. Hayranlık uyandırdınız.. Bir kaç yetersiz, hatalı bilgi içeren cümleden ibaret sığ yorumunuzun başına kariyerinizi eklemeniz çok anlamsız. Böyle bir yorumun 777 filosundaki bir kaptandan çıkmış olması (umarım değildir) ayrıca üzücü.. Düşündürücü.. 777 öğretmeniyim demeseydiniz bu kadar yanıt almazdınız. 28 yıllık tecrübenizle, Türk Sivil Havacılığına yapacağınız katkı, yorumlarından hoşlanmadığınız birine cebinizde taşıdığınız kontrol fişlerinden 3 sayfa doldurmak ve bir kaza olduğunda, birkaç hafta sonra çıkıp %100 pilotajdır diye ahkam kesmek mi olacak? Bu nasıl bir profesyonellik, nasıl bir nosyon? Bir büyüğümüz olarak ufkumuzu açtınız. Havacılığı bir adım öteye taşımamızdaki katkınızı alkışlıyorum. IIMC miş, Kule database de yokmuş, ATA2 yolu uygun kleransı sağlamıyormuş iddiaları..Hadi canım siz de. Boşverin. Kim kafa yoracak şimdi bunlara. Doküman karıştırmak lazım. Bu kazayla da ilintili olarak, eksiklikler varsa ortak akılla hava sahası yönetimimizi daha emniyetli hale getirecek tekliflerde bulunalım.. Komik olmayın. Ne gerek var arkadaşlar. Orada hiçbir eksiklik yok. İncelemeye gerek dahi yok. Hocamız zaten kazanın sebebini bulmuş. Zaten kaza günü o bölgeye yakın bir yerde bulunuyormuş. Hava sisliymiş. Şimdi Akif Kaptanıma mı itibar edeyim yoksa kariyerine bakılırsa muhtemelen bilgisi ve görgüsüyle filosunda büyük küçük herkesin sevgisini saygısını kazanmış BOEING 777 öğretmenimize mi? %100 pilotaj.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sıralı ~ 1 yıl önce
ısrar edersen TMA’da IFR trafiği felce uğratmakla suçlanacağını biliyorsan, arazi yükseliyor, tavan alçalıyorsa, deniz üzerine çıkmana azıcık kaldıysa, daha önce bunu defalarca yaşadıysan, tam o hararetli anda omzuna dokunan yolcu panik halde senden kendini rahatlatmasini bekliyorsa, 1500 feete tirmanıp, helikopterin kontrolünü sürdürüp, VFR rotayı takip ediyorken, veri tabaında olmayan, kullanılmayan, kaçak inşa edildiği söylenen beton bir kuleye çarpıyorsan burada tek suçlu Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut değildir. Onlar yaptığı işin sorumluluğunu dahi hissetmeyenlerin, kendilerinden daha suçlu olanların cezasını canları ile ödemiş, şahsen benim tanıdığım pek çok kişiden çoooook daha değerli iki kurbandır. Huzur içinde yatsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değerini bilin ~ 1 yıl önce
bu nasıl bir mantıktır.bahane bahane bahane, hepsi subjektif , kafada baştan kurulmuş şeyler. kule geri dön diyecek ıfr trafigi karıştırdın diyecek diye, patron yaw kaptan bu havadada uçmazsak ne zaman uçacağız diyecek diye bütün kuralları çiğne ve ölüme git arkandaki yerdeki insanları da beraber öldür o zaman ne diyelim.düzgünce açıklasan hiçbir patron hayır kardeşim ben ölümü göze alıyorum demez.farzetki dedi,buyur sen uç o zaman desen ne olur? en fazla işten atar.hiçbir pilot acından ölmez kardeşim,birkaçı hariç hepsinin emekli maaşı var iyi kötü geçinir gider. bu kafa yapısı değişmeden kaza bela eksik olmaz memlekette.hemen olayı hamasetle alaattine ahmete bağlamayın,ikisi de değerli insanlar Allah rahmet etsin,ama bu hata yapmayacakları anlamına gelmez.deve kuşu gibi kafayı kuma gömmeyin bu işin fıtratı böyle diye kabullenmeyin.biraz medeni cesaret o kafada büyüttüğünüz sorunların çoğunu çözer.sizler pilotsunuz kimsenin kölesi değil.pilot olduğunuzun değerinizin farkına varın...
sirali ~ 1 yıl önce
"degerini bilin" peki efendim bundan onra oyle yapariz... is kolunuzu yazarsaniz ben de size hic bilmesem de bazi tavsiyelerde bulunmak isterim...
sıralı ~ 1 yıl önce
Istanbul TMA'da 1000lerce saat VFR uçan biri olarak soruyorum; bu tür pek çok olay yaşanmışken 1500 feet altında kalarak, engelden 1000 feet de klerans sağlayarak geçmen için 1300 feet irtifası olan BKZ üzerinden gece VFR rotası geçirenlerle, buna itiraz etmeyen işletmelerle havacılık yapıyorsan, uçuşu yapma konusunda üzerinde büyük bir baskı varsa, ara ara güneş gözüküyor ve “kaptan bu havada da uçmazsak ne zaman uçacağız?” lafını “yine” duyar gibi hissediyorsan, kalkış meydanı VMC iken, engelden 600 m yanal, 1000 feet dikey ayrım sağlayan (?) VFR yola mahkum, 1500 feetin üzerine çıkman yasakken, tecrübelerinle “görüşü kaybettim. …. Feete tırmanıyorum diyip radar yardımı istersen “derhal geri dönün” deneceğini tahmin ediyorsan,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sıralı ~ 1 yıl önce
Yazılanları okudum. Hakarete varan ifadeler bir yana; pek çok haklı ifade var. Ancak bence tek bir suçlu yok. Havacılıkta FDM ile takip edilen hava yollarında dahi kural ihlalleri olur. Şirket-yolcu-patron-sektör baskısı, aşırı özgüven, bilgisizlik, dikkatsizlik, sorumsuzluk, kötü alışkanlık... Havacılıkta kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde risk almanın sektöre, yolculara, aşağıdakilere karşı sorumsuzluk olduğunu kabul edip, emniyet kültürümüzü yukarı taşımak gerek. Daha fazla değerli insanı kaybetmeden... Bunun başlaması gereken yer kara trafiği bile olabilir. Rotayı çizenden bakımı yapana, planı doldurandan kumandalarda bulunana, trafiği idare edenden rasatları yayınlayana herkesin sorumluluğunu bilmesi gerekir. Sadece canını kaybedene cezayı kesmek biraz fazla insafsızlık değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000