24 Kasım 2010, Çarşamba 16:49:06

"BEKLENTİLERE KARŞILIK VEREMİYOR"

Çorum iş dünyası rotasını yeniden havaalanına çevirdi.
  • arkadaşlar niye devlet yapsın limanı? madem özel sektör istiyor, o zaman yap-işlet-devret ile ihaleyi aldıktan sonra limanı yapsınlar. devletin kaynakları boşuna heba edilmesin (geçmiş örneklerde olduğu gibi)
  • THY gece Merzifon'a inip sabah erken Istanbula sefer yapmak istiyor, genel kurmaydan izin yok, gece ucak park edemez, sanki yabancı hava yolu askeri hava alanını kullanıyor, meydan serbest statüye geçirilmeli, o zaman sorunlar hallolur, iş adamaları sabah uçmak istiyor
  • hava limanini yönetmeni kurt olmasi lazim
Çorum ve bölge illerinin ortak kullandığı Merzifon Askeri Havaalanı'nın iş dünyasının beklentilerine karşılık verememesi üzerine Çorum'a yapılabilecek bir havaalanını yeniden gündeme geldi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclisi, Erol Karadaş başkanlığında toplandı. Meclis toplantısının ana gündemini ekonomik gündem yerine Çorum'un demiryolu ve havaalanı talepleri oluşturdu.

TSO Meclis Üyesi Uğur Amasyalı, Merzifon Havaalanı'nda hac yoğunluğu nedeniyle sefer sayılarının düşürülmesine tepki göstererek, "Bu konuyu ya sineye çekmeliyiz ya da harekete geçmeliyiz" dedi.

Amasyalı, Çorum'un kendi havaalanından asla vazgeçmemesi gerektiğini belirtti. 1996 yılında yatırım çalışmaları başlatılan, ancak daha sonra atıl bırakılan Çorum Havaalanı'nın kadük bırakılmamasını isteyen Amasyalı, Çorum'un büyük bir turizm potansiyelinin bulunduğuna, ayrıca ticaret yönünden de bölgenin ticaret merkezi konumunda olduğuna dikkat çekti.

TSO Meclis Üyelerinden işadamı Erdem Çenesiz de, konunun Çorum için büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, havaalanı konusunun sadece politikacılara bırakılmaması gerektiğine işaret etti.

Çenesiz, Çorum'un bütün dinamiklerinin bu konuda el birliği yapması çağrısında bulunarak, Çorum'un havaalanına kavuşturabileceğini dile getirdi.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal da, Türkiye genelindeki bazı odaların kendi uçaklarını aldığını anımsatarak, uçak taksi uygulamasına işaret etti.

Çorum'un bir diğer önemli sorunun da demiryolu olduğunu kaydeden Başaranhıncal, bu konuda bir an önce adım atılmasını beklediklerini söyledi.

Başaranhıncal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) organize edilen üst düzey bir toplantıda, Çorum'un en büyük sorunu olarak demiryolunun kayıtlara geçtiğini belirtti.

Toplantıda Çorum'da yaşanan hava kirliliğinin rahatsız edici boyutlarda olduğuna da değinen Başaranhıncal, bu konuda yetkililerinin bir an önce önlem almasını istedi.

Son dönemde yapılan ölçümlerde, özellikle kent merkezindeki hava kirliliğinin ön plana çıktığını belirten Çetin Başaranhıncal, "Artık nefes almak istiyoruz. Bu konuda bir çözüm bekliyoruz. Hava kirliliği had safhaya ulaşmış durumda. Gerekirse bu konuda yeniden gündem oluşturup bu konunun üzerine gitmeliyiz" şeklinde konuştu.

(Haberfx)
"BEKLENTİLERE KARŞILIK VEREMİYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşlar niye devlet yapsın limanı? madem özel sektör istiyor, o zaman yap-işlet-devret ile ihaleyi aldıktan sonra limanı yapsınlar. devletin kaynakları boşuna heba edilmesin (geçmiş örneklerde olduğu gibi)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY gece Merzifon'a inip sabah erken Istanbula sefer yapmak istiyor, genel kurmaydan izin yok, gece ucak park edemez, sanki yabancı hava yolu askeri hava alanını kullanıyor, meydan serbest statüye geçirilmeli, o zaman sorunlar hallolur, iş adamaları sabah uçmak istiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hava limanini yönetmeni kurt olmasi lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000