12 Ağustos 2018, Pazar 16:41:04

Beklenen fırlatma gerçekleşti... Güneş'e yolculuk başladı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Paker Güneş Keşif Uydusu uzaya fırlatıldı.
  • Birçok kişi devlete,devlet başkanına saldırmış hiçbiri de çıkıp dememiş ki bu sallayanların destekledikleri heykel açmaktan,laiklik elden gidiyor diyerek üniversitedeki nitelikli iş gücü sağlayacak insanları kıyafeti için kovmaktan,tuvalet açılışı yapmaktan veya başkalarının yaptıklarını bizim projemizdi demekten ya da yapılacak en ufak bişeye karşı çıkmaktan başka ne yapmışlar biriniz söylesin?Bugün uzay araştırması yapıcaz dese devlet bizim neyimize dersiniz ?Siz böyle küçük insanlarsınız işte devletin yaptıklarıyla dalga geçip hiçbir işe yaramayan insanlarsınız..
  • Evrenle ilgili vizyonumuzu geliştirebilmek için çok büyük bir çalışma daha. Tebrik ediyorum sizi herşeyi sorgulayan “dinsiz” kardeşlerim.
  • O da birşey mi ? Bizim gençler Tubitak yarışmasında led ışıklı ekmek kutusu yaptı. Eyyy nasa haberin var mı ?
  • Abdülhamitte denenmemişmi bunu yahu? Yokmu bir yiğit açıklama yapacak? Osmanlıda yokmuydu bu proje? Geçmişte geleceği aramayı severiz biz. Hadi dökülün gençler. Hazır herşeyimiz uçuşa geçmişken yardırın gelsin..

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Paker Güneş Keşif Uydusu uzaya fırlatıldı.

NASA'dan yapılan açıklamada, uydunun yerel saatle gece 0:33'te (TSİ 10:33) Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden hareket ettiği bildirildi.

Boeing firmasının ürettiği Delta 4 roketiyle fırlatılan otomobil büyüklüğündeki uzay aracının dün sabah saatlerinde planlanan fırlatılışı, teknik aksaklık nedeniyle bugüne ertelenmişti.

Uzayda saatteki 690 bin kilometre hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi toplayacak.

Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak.

Parker Güneş Kaşifi'nin, korona adı verilen milyonlarca derece sıcaklıktaki plazmadan oluşan dış halesinde yürüteceği keşif faaliyetinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.

Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor.

Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve koronadaki çok yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor.

Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.

Bilim adamları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.

Beklenen fırlatma gerçekleşti... Güneş'e yolculuk başladı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Gereksiz insanlar ~ 7 gün önce
Birçok kişi devlete,devlet başkanına saldırmış hiçbiri de çıkıp dememiş ki bu sallayanların destekledikleri heykel açmaktan,laiklik elden gidiyor diyerek üniversitedeki nitelikli iş gücü sağlayacak insanları kıyafeti için kovmaktan,tuvalet açılışı yapmaktan veya başkalarının yaptıklarını bizim projemizdi demekten ya da yapılacak en ufak bişeye karşı çıkmaktan başka ne yapmışlar biriniz söylesin?Bugün uzay araştırması yapıcaz dese devlet bizim neyimize dersiniz ?Siz böyle küçük insanlarsınız işte devletin yaptıklarıyla dalga geçip hiçbir işe yaramayan insanlarsınız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Algı ~ 7 gün önce
Evrenle ilgili vizyonumuzu geliştirebilmek için çok büyük bir çalışma daha. Tebrik ediyorum sizi herşeyi sorgulayan “dinsiz” kardeşlerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güneşmiş ~ 7 gün önce
O da birşey mi ? Bizim gençler Tubitak yarışmasında led ışıklı ekmek kutusu yaptı. Eyyy nasa haberin var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ay ~ 6 gün önce
Ha ha ha ha aha..
Tr ~ 8 gün önce
Abdülhamitte denenmemişmi bunu yahu? Yokmu bir yiğit açıklama yapacak? Osmanlıda yokmuydu bu proje? Geçmişte geleceği aramayı severiz biz. Hadi dökülün gençler. Hazır herşeyimiz uçuşa geçmişken yardırın gelsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000