22 Ekim 2017, Pazar 08:55:22

Bayraktar: "20 yıl sonrasını hedefliyoruz"

Son dönemde İnsansız Hava Araçları (İHA) alanında büyük adımlar atıldı. Şu ana kadar TSK'da 32, EGM'de 6 İHA'mız var ve 30 bin saatin üstünde uçuş yaptı.
  • Yorumlara bakılırsa bu bayraktar bazı terör sevicilerin canını baya bir yakmış anlaşılan :) Oh ulan beter olun. Bayraktar gibi ülkeye katkı yapan, değer üreten herkesi seviyoruz ve destekliyoruz. Türkiye büyüyüp güçlendikçe hainlerin kahroluşunu zevkle izliyoruz.
  • Mangal keyfi işte.. Etler SIRP lardan..kasp miloseviç, helal kesim.. Rahat rahat yiyebilirsiniz
  • Ne yazikki destek aldiginiz huloglar sizin kadar genis vizyonlu degiller
  • Ağzı olan konuşuyor Misali,Bazılarının işi gücü Baltalamak ! Üretmek katkı yapmak yerine ,Var olanı Yıkmak Mevcut olanı bitirmek ! Sayın Bayraktar Damat olmadan önce Mühendis ve Yetişmiş Elaman ve istese Amerika Avrupa her Yerde her Ülkede Servet kazanır ! Ama Çenesi Düşükler sadece Mundar eder ,kim Olduğunuzu Neye Hizmet ettiğiniz belli! Susun veya Sevmiyorsanız Terk edin Memleketi !
  • '...Mevcudu değil geleceği yakalayabildiğimizde...' çok anlamlı ve değerli bir söz... Ben bir Türk genci olarak teşekkür ederim emeklerinize... Allah yar ve yardımcınız olsun...
  • Birde motoru da yerli olsaydı. Avusturya'dan almasaydık. İşte o zaman tamamıyla yerli ve milli olurdu.
  • evladim siz niye o guzel caninizi yoruyorsunuz?buyrunuz gidiniz o cok sevdiginiz batiniza?madem burasi kotu gidin uygarca(!) yasayin orda?size engel olan yok?hadi bi tanem.cekilin yoldan.daha cok isimiz var.
  • Helal olsun
  • Yahudi'nin Hebron'una Sam Amca'nın Predator'una inat olsun,kapak olsun.Yaşşa,var ol Türkiyem.
  • iktidar olmasaydı ve damat olan zat da bakan olmasaydı görürdük sizi de başarılarınızı da ! bir de herşeyi biz yapıyoruz yalanını da ne de güzel söylüyorlar! duyan da iha'ları biz icat ettik sanır! bu ülkede torpil,hemşehricilik,adam kayırma bitmedikçe adam da toplayamayız ileri de gidemeyiz boşuna tribünlere oynama !

İstanbul’da 30 bin metrekarelik yerli insansız hava araçlarının üretildiği merkeze giren Sabah gazetesi muhabiri Pınar Yıldız Yüksel izlenimlerini yazdı.

İşte o yazı:

Son dönemde İnsansız Hava Araçları (İHA) alanında büyük başarılara imza attık. Şu ana kadar TSK'da 32, EGM'de 6 İHA'mız var ve 30 bin saatin üstünde uçuş yaptı. Üstelik ilk milli İHA'mızı ihraç bile ettik. Son olarak yaptığımız yerli Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile de teknolojide geleceğin söz sahibi ülkeleri arasında olacağımızı ispatladık.

Bu milli gururla gittiğim Baykar İHA Proje Şantiyesi'ne, Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar karşıladı beni. Yerli İHA'larımızın üretildiği 30 bin metrekarelik bu teknoloji üssü büyük bir hangarı andırıyor.

Bayraktar ile tüm üretim birimlerini gezmeye başladık. İHA'ların tasarımından beynine, boyanmasında kullanılan tek bir iplik tanesine kadar her şeyi büyük bir heyecanla anlattı. Bu projeye hayatını adadığını fark etmemek mümkün değildi. "İHA'lar gibi başarıların yüzlercesi olsun Türkiye'de, dip dalgası gibi toplumun içinden bir teknoloji seferberliği çıksın istiyorum. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine hatta ötesine hep birlikte çıkaracağız. Asıl gayemiz bu" diyerek başladı söze.

TAMAMEN MİLLİ TEKNOLOJİ

Yerli bir İHA tüm ihtişamıyla karşımda duruyordu. Heyecanla sordum: 'Şimdi bu İHA'nın her bir parçasını biz mi üretiyoruz? Bu teknolojiye sahip miyiz artık?'

'Evet' dedi ve devam etti: 'Tüm yazılımlarını, elektroniklerini hatta ayrodinamiğini kendimiz tasarlayıp üretiyoruz. Şu ana kadar TSK'da 32, EGM'de 6 İHA 30 bin saatin üstünde uçtu. Türkiye'nin yurt dışına ihraç ettiği ilk uçağı da yapmak bize nasip oldu. Tamamen yerli teknoloji.'

Bu başarı birden bire oluşmuş olamazdı. Yüzlerce yetişmiş beynin bilgi ve tecrübenin eseri olmalıydı. Peki, hangi arada oldu tüm bunlar, şu aşamaya gelene kadar neden duymadık?

Anlattı Bayraktar: "İHA'lar yıllar önce dünyadaki birkaç gelişmiş ülkede konuşulurken, biz gelecekte bu teknolojiye sahip olmanın bizi öne geçireceğinin farkındaydık."

ASKERLE SAHAYA İNDİK

Şimdi bu uçakları başka ülkelerden de satın alıyor olabilirdik ama 'bizim başkalarının uçağıyla işimiz yok' dedik. Askerle birlikte sahaya indik, cephede kaldık. Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak, Erzincan'da çadırda kaldık aylarca.

Teknolojimizin eksiklerini askeri şartlar altında görmüş ve belirlemiş olduk. Her şeyin bizim ihtiyaçlarımızı karşılaması ve tamamen özgün olabilmesi için altı ay Batman'da hangarda yattık. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye, SİHA'lara sahip oldu. Üstelik mühimmatıyla birlikte. İçinde 40 farklı bilgisayar var. Her şeyini biz yapıyoruz. Lazer tutuyor ve lazer tuttuğu yere mühimmat gidiyor."

Bu araçları başka ülkelerden de alabileceğimizi söyleyenler olduğunu hatırlatıyorum. Yüz ifadesi değişiyor Bayraktar'ın: "Başka ülkelerden alırsak uçakları, içinde milyonlarca yazılım var. Sınır dışına çıktığı anda düşebilir. Tetiğe basarsınız yanlış yere atabilir. Dışardan getirdiğimiz tüm teknolojiler bizi bağımlı hale getirir. Milli ve özgün olmak zorundayız. Türkiye'yi bu anlamda bağımsız kılmak zorundayız. Bu araçlar da kırılma noktamızdır" diyor.

HATASIZ ÇALIŞIYORUZ

Uçak hangarında dolaşmaya devam ediyoruz. Diğer yandan bu işte hataya asla yer olmadığını, bu yüzden çok dikkatli ve ince çalışmanın gerektiğini anlatıyor. Eliyle bir bilgisayar ekranını işaret edip 'Burada üçlü bir sistem var. İkisinin kırmızı dediği bir şeye diğeri yeşil derse eleniyor. İkili bir sistem olsa eleme olamaz, doğruluğundan da emin olamayız. Hataya yer yok bu işte. Araba olsa kenara çekip tamir edersiniz. Ancak gökyüzünde böyle imkânınız yok. Ufak bir hata büyük felaketlere yol açabilir. Bu yüzden hatasız çalışıyoruz' diye vurguluyor.

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Üst kata, mühendislerin olduğu ofise geçiyoruz. Oldukça genç bir ekip var. Çoğu stajyer olarak gelip devam etmiş işe. Onları göstererek ,"ABD tüm dünyadan beyin topluyor. Kendi iç kaynakları yetmiyor çünkü. Biz de beyin toplamak istiyoruz. Teknoloji deyince insanın aklına makine, bilgisayar, yazılım geliyor ama bizim asıl meselemiz insanla ve toplumla. Biz teknoloji üreten bir ülke olacaksak bu ancak toplumsal bir dönüşümle olacak" diyor Bayraktar.

Peki, bu dönüşümü nasıl başlatacağız? "Uzun bir yolumuz var önümüzde" diyorum. Başıyla onaylayarak 'İşte bunun için Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nı kurduk" diyerek yola çıkış hikayelerini anlatıyor:

"Bir toplum ve ülkenin, teknolojik açıdan kendine yeterliliğinin en temel unsuru yetişmiş insan kapasitesi oluşturmak. Türkiye Teknoloji Takımı bu inançla yola çıkarak, Türkiye'nin bu alanda yetişmiş insan kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Vakfımız bu hedef doğrultusunda iki ana alana odaklandı. 

Eğitim ayağında, DENEYAP atölyeleri en temel organizasyon alanlarımız. Vakıf 2017 yılbaşında faaliyete başladı. Geleceğin teknoloji yıldızları adlı bir program düzenlendik. Yazılı ve proje ödevi şeklinde bir seçme sürecimiz oldu. 16 bin öğrenciden 430 kişiyi seçip 36 aylık ücretsiz eğitim sürecine başlattık.

Proje odaklı bir eğitim, öğrencilerin bir saati bile bir şey üretmeden geçmiyor. Atölyelerinde robotik, kodlama, elektronik, nesnelerin interneti, siber güvenlik, yapay zeka, makine öğrenmesi, imalat teknolojileri ve tasarım, İHA yapımı gibi dersler var ve mutlaka somut projeler üretiyorlar."


Küresel adalet için milli teknoloji hamlesi

Selçuk Bayraktar, Milli Teknoloji Hamlesi'nin fitilini İHA'lar ateşlediklerini ancak ileriye doğru yürürken kendi inançlarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi söylüyor: "Bugün kullandığımız tüm teknolojinin kökeninde savunma sanayii vardır. Özellikle ABD'nin hegemonyası ve kendi kurduğu düzeni devam ettirebilmek için bulduğu teknolojidir. Sonrasında sivilleşip dünyaya yayılıyor. Biz hegemonya kurmak için teknoloji üretmek istemiyoruz. Adalet, eşitlik herkese kolaylık getirsin diye istiyoruz. Biz bu değerlerle yola çıkıyoruz. İnancımız gereği etik ve ahlaki olacağız. Bir tane yalan bulaştıracak olsak yani bir halka zayıf olsa o uçak uçmaz. Gökyüzü yalan kabul etmez, hesaba karışmış bir yanlış uçağınızı düşürür ve bedelini en ağır şekilde ödetir.

Uçan arabalara bineceğiz

Beni fazlasıyla heyecanlandıran ise vakfın teknoloji alanındaki gelecek planları. Mesela 2030 yılında her yerde otonom araçları görecekmişiz. Bilgisayarın araba olması yani. Bir de uçacaklar. Şu an hayal gibi gelse de buna kesin gözüyle bakılıyor. Vakıf olarak da bu otonom araçlar üzerine çalışılıyor. Katma değer bunlardaymış çünkü. Yani sadece icat eden, üreten olmak yetmiyor. Bunları satabilmek yani girişimcilik de ayrı bir alan. Vakıf girişimciliği de destekliyor.

Hedefimiz 20 yıl sonrası

Başarıyı getirecek olanın mevcut teknolojiyi değil 20 yıl sonrasının teknolojisini yakalayabilmek olduğunu söyleyen Selçuk Bayraktar, "16. Yüzyıla kadar teknolojide ilerideyken sonrasında gerilemeye başladık. Bu da nesilden nesile aktardığımız bayrak yarışında hep geride kalmamıza neden oldu. bu yarışta dünyayla aynı hızda koşarsak yine hep geride kalacağız. Önde koşmamız gerekiyor ki, ilerleyebilelim ve daha hızlı koşabilelim. İnsanlı uçak üretimini geçmişte kaçırdık mı, o zaman bunu üretmek için uğraşmayacağız. 20 yıl sonra ne olacak ona odaklanıp geliştirmemiz gerekiyor. Teknolojide kırılma noktalarını görüp onlara odaklanmalıyız. Stratejik alanları belirleyip peşinden gitmeliyiz. Mevcudu değil geleceği yakalayabildiğimizde dünyaya da teknoloji satabileceğiz" diye konuşuyor.

Bayraktar: "20 yıl sonrasını hedefliyoruz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

izlemesi eğlenceli ~ 1 yıl önce
Yorumlara bakılırsa bu bayraktar bazı terör sevicilerin canını baya bir yakmış anlaşılan :) Oh ulan beter olun. Bayraktar gibi ülkeye katkı yapan, değer üreten herkesi seviyoruz ve destekliyoruz. Türkiye büyüyüp güçlendikçe hainlerin kahroluşunu zevkle izliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalaka'ya ~ 1 yıl önce
fazla yalama bir yerlerin yara olur sonra...
Kasap ~ 1 yıl önce
Mangal keyfi işte.. Etler SIRP lardan..kasp miloseviç, helal kesim.. Rahat rahat yiyebilirsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazikki ~ 1 yıl önce
Ne yazikki destek aldiginiz huloglar sizin kadar genis vizyonlu degiller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gözlemci ~ 1 yıl önce
Ağzı olan konuşuyor Misali,Bazılarının işi gücü Baltalamak ! Üretmek katkı yapmak yerine ,Var olanı Yıkmak Mevcut olanı bitirmek ! Sayın Bayraktar Damat olmadan önce Mühendis ve Yetişmiş Elaman ve istese Amerika Avrupa her Yerde her Ülkede Servet kazanır ! Ama Çenesi Düşükler sadece Mundar eder ,kim Olduğunuzu Neye Hizmet ettiğiniz belli! Susun veya Sevmiyorsanız Terk edin Memleketi !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gözlemci'ye ~ 1 yıl önce
ağzı olan da yalakalık yapıyor...senin gibi...
Muhendis ~ 1 yıl önce
'...Mevcudu değil geleceği yakalayabildiğimizde...' çok anlamlı ve değerli bir söz... Ben bir Türk genci olarak teşekkür ederim emeklerinize... Allah yar ve yardımcınız olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçak ~ 1 yıl önce
Birde motoru da yerli olsaydı. Avusturya'dan almasaydık. İşte o zaman tamamıyla yerli ve milli olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühendislere destek şefim ~ 1 yıl önce
Zamanla goççum. Tedarik zinciri yönetimi ayrı bir olay. Ama motorda olur inşallah
uçak ~ 1 yıl önce
İnşallahla, maşallahla bu işler olamaz. Çok çalışmak ve istemek lazım. Türkiye kendi motorunu (özellikle İHA motoru gibi basit bir motoru)yapabilecek güçte bir ülke ama ne hikmetse yapmıyor, yaptırılmıyor. Zamanla falan da olacak şeklinde kendimizi avutmayalım. Hemen şimdi ve en kısa sürede başlanmalı ve olmalı. Motor yapmanın tedarik zinciri yönetimi ile ilgisini de anlamadım???? Zaten tedarik etmeyelim de üretelim istiyoruz.
Bayraktarin diregi ~ 1 yıl önce
evladim siz niye o guzel caninizi yoruyorsunuz?buyrunuz gidiniz o cok sevdiginiz batiniza?madem burasi kotu gidin uygarca(!) yasayin orda?size engel olan yok?hadi bi tanem.cekilin yoldan.daha cok isimiz var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Direk ~ 1 yıl önce
Gitmesi gereken biri varsa, arap sevdalıları ve medeniyet düşmanlarıdır. Hayırlı yolculuklar sizlere.
Yeter ~ 1 yıl önce
Birakin su avrupa sevdasi yada arap dusmanligini sacma sapan yorumlar yapmayin batiyi elestirene arap sevdalisi yaftasini vurmakta nedir. 2 gram akliniz varsa yerli ve milli durus sergileyin !
bayraktaryalakasına ~ 1 yıl önce
sen de adamsan batının hiçbir icadını kullanma da görelim...sen ve senin gibiler hem onlara laf söylersiniz hem de onların icatlarına tonla para saçıp alır sonra onlarla birbirinize hava atarsınız !
Siha ~ 1 yıl önce
Helal olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arap ~ 1 yıl önce
Asil medeniyetin mezopotamya, yani arpalardan geldigini ögrenmedinmi?
arap efendi ~ 1 yıl önce
mezopotamya'da sadece araplar mı yaşıyordu ?
İşte buu... ~ 1 yıl önce
Yahudi'nin Hebron'una Sam Amca'nın Predator'una inat olsun,kapak olsun.Yaşşa,var ol Türkiyem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hebron ~ 1 yıl önce
Yok hadron...
eyy bayraktar ! ~ 1 yıl önce
iktidar olmasaydı ve damat olan zat da bakan olmasaydı görürdük sizi de başarılarınızı da ! bir de herşeyi biz yapıyoruz yalanını da ne de güzel söylüyorlar! duyan da iha'ları biz icat ettik sanır! bu ülkede torpil,hemşehricilik,adam kayırma bitmedikçe adam da toplayamayız ileri de gidemeyiz boşuna tribünlere oynama !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuf buna dahi ~ 1 yıl önce
sayıp saydırıyorsun ya.. git inine uyu bre..! Şu Bayraktar'ın yaptığı ve ülkeye, TSK a kattığı katkının hiçbir denki yoktur. Utanıp sıkılmadan ettiğiniz laflara bak. İşte siz siyaset uğruna ülkesinin gardını düşürmesini isteyenlersiniz.
Boş konuşma ~ 1 yıl önce
Akpli falan değilim. Bayraktar Akp'den evvel vardı ve başarılıydı. Hatta ssm şu ihaleyi tai'ye değil Bayraktar'a verseydi şu an daha ileride olurlardı. Tai paraları aldı Ankalar sapır sapır döküldü. Bu aile paşa akrabası değil tabi. Adamlar tırnaklarıyla kazdı. Her işleri doğru olmayabilir ama neticeye bak. Bu ülkeye en büyük zararı üçkağıtçı general emeklileri verdi.
Eyy bayraktar diyen zata cevap... ~ 1 yıl önce
Ne iğrenç , satılmış kişiliklersiniz ki böyle yorumlar yapıyorsunuz... yuhhh olsun sizin gibilere
B ~ 1 yıl önce
Ağzımı bozmak istemiyorum. Selçuk Bayraktar Sümeyye Erdoğan ile evlenmeden çok önce başlamıştı Bayraktar iha projesine. Ailece mühendis Bayraktarlar. Adamın hedefi, vizyonu, ideali hep buydu. Bu ülke ne fayda gördüyse sağcı vatanseverlerden gördü. Erbakan da okumuş kültürlü bir insandı Recai Kutan da aynı şekilde. Nuri Demirağ da inançlı bir insandı ve DP'liydi. Solda duranların ise hayatı boş boş konuşmak iftira, dedikodu ve pislik oldu hep. İçi bomboş sözler. Yapmayı bilmezler, ancak yıkarlar. Ben hayatımda AKP'ye oy vermedim kafamı kesseler vermem. Tüm özelleştirmelerden sonra yerli ve milli diye ortaya düşmelerini samimi bulmuyorum. Asla da tasvip etmiyorum. Sattılar ülkenin değerlerini. Ancak Selçuk Bayraktar müstesna bir insandır. Yaptığı iş de çok kiymetlidir. Solcu ayyaşlar da anca köşelerinden tıslar böyle senin gibi. Ödünüz kopuyor değil mi cenazesine gittiğiniz teröristlerden bir tanesi daha ölecek diye.
B'ye ~ 1 yıl önce
Tarihteki darbeleri solcular mı yaptı? Askeriye solcuya mı yakındı sağcıya mı. Bir ses ver.
Mehmet ~ 1 yıl önce
Boyle yorumun icine edeyim. Sagcilik ve vatanseverlik zit kavramlardir. Kiblesi 6. Filo olanlar simdi vatansever ayagi yapiyor. Yemezler
cümle yalakalara ~ 1 yıl önce
Saray'dan torpilli bayraktar familyasının amma yağcı,yalakası varmış. Biri akp döneminden önce de varlardı diyor doğru vardı da o zamanlarda da bütün ihaleleri alıyorlar mıydı acaba? Devlet,teşvik al yatırımını yap bütün işler sizin desin destek versin yalamalar da ülkeye şöyle faydası oldu böyle başarılıydı falan diye şakşaklasın. Başka biri satılık diyor ülkeyi yönetenlerin ülkeyi babalar gibi satarım sözünü ve tapeleri unutuyor diğeri tarihte hiçbir zaman tek başına iktidar olmamış solculardan,terörist cenazesinden bahsediyor onlarla diyarbakır meydanlarında elele türkü okuyan ve ayaklarına hakim gönderen iktidardan bahsediyor herhalde...Sizler sorgulamamaya,sormamaya,biat etmeye,takım tutar gibi parti tutmaya devam edin...
Aynen ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Ne alaka ~ 1 yıl önce
Kafa boş. Öfken kinin başını yer. Üzme bu kadar kendini con con.
cümlenize ! ~ 1 yıl önce
bayraktar'ın amma da yalakası varmış...hele solculara laf diyen tam komedi.bu ülkeyi 70 yıldır sağcılar yönetiyor her dönemde hırsızlıkları,yolsuzlukları,sahtekarlıkları normalleştirdiler,insanları kutsal değerler ile durmadan sömürdüler,amerikalı ve avrupalı abileriyle beraber cahil bıraktırdılar,mevcut iktidar da açılım ve oy ayağına teröristlerle meydanlarda şarkılar söyledi,ayaklarına hakim gönderdi,tapelerde yedikleri haltları,emperyalistlerce nasıl kedi fare oyunu oynandığını, abd'nin eski bakana ve korumalara tutuklama kararı aldığı,silah satmadığı,vize yasağı getirmesini de tüm dünya gördü... bunları da mı solcular yaptı ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000