12 Mayıs 2017, Cuma 15:26:46

Bayrak taşıyıcı İstanbul Yeni Havalimanı olacak

Henüz faaliyete açılmadan pek çok alanda ödüllerle buluşan İstanbul Yeni Havalimanı, teknoloji alanında da farkını ortaya koydu. Amerikan pazar araştırmaları şirketi IDC, havalimanı için yapılan Nesnelerin İnterneti Uygulaması Projesi’ni, IDC Türkiye 2017 En İyi Maliyet Uygunluk ödülüne layık gördü.
  • Türk demekten hoşlanmayanlar milli diyebilirler. Bakalım milli havalimanımız nerelere ilotek edilecek 2023 e kadar.
  • Bazıları ülkemizdede neler yapılabileceğini görsün, teknolojiyi herzaman ithal etmek gerekmiyor, bizdede müthiş insanlar var...
  • Hakikaten bu havalimanı teknolojik olarak örnek olacak gibi, pravo IGA
  • Sonsuz trbrikler.Hazımsızlar duymasın üşenmeden hayır derler

IDC (International Data Corporation), 23-25 Nisan 2017’de düzenlenen IDC CIO Ödülleri 2017 Zirvesi’nde yılın en başarılı projelerini açıkladı.

Zirvede, dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı (İYH)’nın ‘akıllı havalimanı’ tanımını baştan yazdığı ‘Nesnelerin İnterneti Uygulaması Projesi’ ödüle layık görüldü. BT altyapısı için yaklaşık 200 milyon Euro yatırım yapılması planlanan havalimanı, yolculara en son teknoloji ürünü cihazlar ve uygulamalar sunarak mükemmel bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

A’dan Z’ye ‘akıllı’ yolcu deneyimi

İYH, Nesnelerin İnterneti, mobil uygulamalar, yüz tanıma sistemleri ve kişiye özel fırsatlar sunabilen konfigürasyonlar ile dünya çapındaki mega projelere örnek olmayı hedefliyor. Teknoloji alanında Türkiye’ye yakışır bir havalimanı hedefiyle önemli yatırımlar yapılan havalimanında şu an 50 kişilik uzman bir BT ekibi görev yapıyor. Yolcuların evlerinden ayrıldıkları andan itibaren gidecekleri destinasyona varana kadar tüm ihtiyaçları düşünülerek havalimanının teknoloji haritası detaylı bir şekilde tasarlanıyor. Türkiye’nin yurt dışına açılan kapısı ve vitrini olması hedeflenen İYH’nin, teknoloji alanında da uluslararası bir oyun kurucu haline geleceği öngörülüyor.

Ödülle ilgili memnuniyetlerini belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu şöyle konuştu: “Bir hayalle yola çıktık; en iyiyi biz yapalım dedik ve pek çok farklı otorite de bunu kanıtlar nitelikte, projemizi ödüllere layık gördü. Henüz tasarım aşamasında kazandığımız bu ödüller, daha da azimle işimize sarılarak her alanda çıtayı yükseltmek için bize güç veriyor. Türkiye teknolojide, girişimcilikte, donanım ve yazılımda ne kadar güçlü bir potansiyeli olduğunu her geçen gün daha büyük başarılarla ortaya koyuyor. Havalimanımız da ülkemize bu alanda önemli iş birliklerine daha güçlü bağlarla erişim kazandıracak; aynı zamanda bizzat teknolojide gelecek vizyonunun bir anıtı olarak İstanbulumuzu dünya sahnesine taşıyacak. Şirket içinde kurduğumuz havacılık alanında oldukça yetkin 50 kişilik BT kadromuzun ve en başta CIO’muz Ersin İnankul’un özverili çalışmaları neticesinde kazandığımız ödülümüz bu alanda imza atacağımız başarılarımızın ilk adımı oldu. İstanbul Yeni Havalimanı’nda hayata geçireceğimiz teknolojik altyapılar ve uygulamalar hem sektörümüze hem de birçok şirkete öncü olacaktır.”

Bayrak taşıyıcı İstanbul Yeni Havalimanı olacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

AJ700 ~ 9 ay önce
Türk demekten hoşlanmayanlar milli diyebilirler. Bakalım milli havalimanımız nerelere ilotek edilecek 2023 e kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli Proje ~ 9 ay önce
Bazıları ülkemizdede neler yapılabileceğini görsün, teknolojiyi herzaman ithal etmek gerekmiyor, bizdede müthiş insanlar var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 9 ay önce
Hakikaten bu havalimanı teknolojik olarak örnek olacak gibi, pravo IGA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Böke batmış KK ~ 9 ay önce
Sonsuz trbrikler.Hazımsızlar duymasın üşenmeden hayır derler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazım ~ 9 ay önce
Hayırcılar kimmiş ? öğrendiniz mi ? Yazayım bak oku. Üniversite,yüksekokul ve lise mezunları, en fazla kitap ve gazete okuyanlar, çalışmayı ülke menfaatine görenler, ülkesini çok sevenler ve çevreciler. Siz hangi kategoridesiniz ? Yazın da bilelim muhalif olarak...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000