23 Aralık 2013, Pazartesi 09:13:46

BARIŞ KARTALI İÇİN SONA GELİNDİ

Erken uyarı uçağı Awacs, 6 yıllık gecikmenin ardından 2014’de Türkiye’ye teslim edilecek. 1.6 milyar dolar maliyetli projede bugüne kadar Boeing’e 637 milyon dolar ödeyen Türkiye, buna yakın miktarda bir parayı gecikme cezası olarak geri alacak.
  • bu uçaklar türkiyenin hava sahasının kontrolü için son derece önemlidir..bir an önce teslim edilmesi zorunlu türk hava kuvvetlerine...zaten çok geç kalındı türlü türlü sebeplerden dolayı malum amerikanın gecikmeleri..mahsus yapılan şeyler..
  • O paraya başbakanlık için bir 330 daha alınabilirdi. Ne o da mı gelmedi hala? Hadi ya.
  • eee milyon dolarlari Suriye'yi izlemeye harcadik diyelim. Peki n'oluyor izleyince? Oyle izleyin durun. Para bol. AWACS denen sey bizim neyimize? Kakalayip duruyorlar
  • 2009 thy amsterdam kazası hatırlayan varmı,bu projeyi tsk ile anlaşmak için gelmişti boing mühendisleri ama dönüste business class ta öldüler, bir tanesi de kazadan sağ çıkıp direk klm aktarmalı usa uçuşuna devam etmişti,kayıp bir yolcu olayı vardı kazada,bunların laptopları yüzünden olay yerine tam 40 dk da gelmişti kurtarma ekibi, işte o laptoplardaki proje bu.

Awacs uçaklar, Türkiye’nin alçak irtifa hava gözetleme zafiyetine son verecek. Türk Hava Kuvvetleri, tam operasyonel olarak 24 saat aralıksız görev yapacak Awacs’larla, Suriye sınırında kuş uçurtmayacak. Uçaklar yeni nesil kuvvetli radarlarıyla havadayken 320 kilometrelik bir alanı tarayabilme kapasitesine sahip.  Awacs uçağı sınırların gerisindeki askeri hareketliliği de izleyebilecek.

Türkiye'nin olası tehditleri erkenden algılayarak önlemek üzere 2003 yılında yürürlüğe soktuğu ve 2008 yılında teslim edilmesi vaat edilen Barış Kartalı programında 6 yıllık gecikmenin ardından nihayet sona gelindi. Boeing, Türkiye’ye satmayı vaat ettiği 4 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (AWACS) ve bir yer sistemini teslimata hazırladı. Gerekli modifikasyon testlerinin ardından Awacs teslimatına 2014 yılı başından itibaren başlanacak. Awacs uçakları, Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlanacak. Projede şu ana kadar Boeing’e 637 milyon dolar ödeme yapıldı. Yetkililer, bu ödemeye yakın bir rakamın da 6 yıllık gecikmenin cezası olarak firmadan tahsil edileceğini kaydetti. Ceza, Boeing’in yaklaşık 1 milyar dolarlık alacağından kesilecek.

Havelsan mühendisleri destekledi

Savunma Sanayi yetkilileri uçaktaki gecikmenin ise tamamen Boeing’in 2003’te verdiği sözleri tutmamasından kaynaklandığını belirtiyor. Buna göre Boeing, 2003’te Türkiye’ye yeni nesil ileri teknoloji bir Awacs vermeyi taahhüt etti. Hatta vereceği Awacs’lara görünmezlik özelliği dahi kazandırmayı vaat etti (hayalet uçak). Ancak Boeing taahhütlerini yerine getirmedi, sözleşme takvimine uyamadı. Bu süreçte Türkiye de “yeniden çalışın” diyerek taahhütlerin karşılanmasını talep etti.  Boeing’in aşamadığı teknik sorunların çözümünde devreye Havelsan girdi. Bu kapsamda uçağın özellikleri Türkiye’nin taleplerini karşılayabilecek seviyeye yükseltildi. Yeni nesil Awacs’lar 2014’te Türkiye semalarında uçacak. Türkiye’ye görünmezlik pelerini vaadini ise tam olarak yerine getiremeyen Boeing’in halen çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Düşman uçakları, yer unsurları, füze ve benzeri tehditleri erkenden algılayarak   bilgi veren uçak, görünmezlik özelliğini de kazanmasıyla radarlara da takılmayacak ve uçağa yönelecek olası tehditleri bertaraf edecek. Halen güvenlik tedbiri nedeniyle Awacs uçakları 2 savaş uçağının eskortluğunda uçuyor.

O ZAFİYETE SON VERECEK

Awacs uçaklar, Türkiye'nin alçak irtifa hava gözetleme zafiyetine son verecek. Türk Hava Kuvvetleri, tam operasyonel olarak 24 saat aralıksız görev yapacak Awacs'larla, Suriye sınırında kuş uçurtmayacak. Uçaklar yeni nesil kuvvetli radarlarıyla havadayken 320 kilometrelik bir alanı tarayabilme kapasitesine sahip. Awacs uçağı sınırların gerisindeki askeri hareketliliği de izleyebilecek. (Star)

BARIŞ KARTALI İÇİN SONA GELİNDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

camaroth ~ 4 yıl önce
bu uçaklar türkiyenin hava sahasının kontrolü için son derece önemlidir..bir an önce teslim edilmesi zorunlu türk hava kuvvetlerine...zaten çok geç kalındı türlü türlü sebeplerden dolayı malum amerikanın gecikmeleri..mahsus yapılan şeyler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hülooooğğ ~ 4 yıl önce
O paraya başbakanlık için bir 330 daha alınabilirdi. Ne o da mı gelmedi hala? Hadi ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
izleme ~ 4 yıl önce
eee milyon dolarlari Suriye'yi izlemeye harcadik diyelim. Peki n'oluyor izleyince? Oyle izleyin durun. Para bol. AWACS denen sey bizim neyimize? Kakalayip duruyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
2009 thy amsterdam kazası hatırlayan varmı,bu projeyi tsk ile anlaşmak için gelmişti boing mühendisleri ama dönüste business class ta öldüler, bir tanesi de kazadan sağ çıkıp direk klm aktarmalı usa uçuşuna devam etmişti,kayıp bir yolcu olayı vardı kazada,bunların laptopları yüzünden olay yerine tam 40 dk da gelmişti kurtarma ekibi, işte o laptoplardaki proje bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000