17 Aralık 2012, Pazartesi 12:30:00

BALIKESİR'E YENİ HAVALİMANI MI YAPILACAK?

Balıkesir'de geçen yıl mayıs ayında tekrar başlayan Ankara uçak seferlerine ilginin büyük olması yetkilileri sevindirdi. Aradan geçen 19 ay boyunca toplam 17 bin 766 kişi uçakla seyahat etti.
  • Kahramanmaras asil yeni bir havalimani lazim Balikesir istanbul , ankara yakin. K.maras ise Istanbula 900km Ankaraya 600km Izmire ise 850km uzaklikta simdi dürüst olun nereye daha cok lazim k.marasa mi yoksa balikesire mi ?
  • Ya ben bir Usakli olarak isyan etmekte hakli degilmiyim.... Balikesire 19 ayda 17 bin yolcu tasinmistir artik yeni bir havaalani yapalim diyorlar ve bencede yaptiririlar ama Usaka 18 ayda 50bin yolcu tasiniyor ve sonucta Usak Istanbul seferleri iptal edilyor yolcu az diye... INSAF INSAF INSAF, dayisi olan isi götürüyordu artik dayisi olan Havalimanlarini götürüyor.... bizim hakkimiz nerde???
  • Yaklaşık %62 civarında doluluk oranı eder. Aslında haftanın bu uçuş günlerine göre bu rakamlar iyi bile... Şahsen ben Ankara'da oturan ve çalışan biri olarak, memleketim olan Balıkesir'e uçuşlar eğer Çarşamba-Cuma-Pazar yapılıyor olsa idi, en az yılda 4 kez gider gelirdim. Şimdi ise Balıkesir'e hiç gidemiyorum (kendi özel aracım ile gidiyorum haftasonları), Edremit Körfez'e ise her yaz en az 4-5 kez uçuyorum. Bence öncelikle bu uçuş günlerinin düzenlenmesi gerekir. O zaman ciddi bir artış olacaktır...
  • 2. il konumunda olan İstanbul'dur. Balıkesir 3. ildir. Antalya 4 ve Çanakkale de 5. il..... Hepsinden önce 2 havalimanına sahip olan il Muğla'dır...

Dört yıl önce yeterli ilgi olmaması sebebiyle iptal edilen seferler, THY-Anadolujet-Borajet koordinesinde 24 Mayıs 2011 tarihinde tekrar başlamıştı. O tarihten bu yana karşılıklı 238 sefer düzenlendi.

İstanbul'dan sonra iki havaalanına sahip ikinci il durumundaki Balıkesir'de vatandaşlar, havayoluyla seyahate büyük ilgi gösteriyor. Balıkesir'de uçak seferlerinin başlatılması için daha önce üç kez deneme yapıldı fakat başarılı olamadı. Balıkesir Merkez Havaalanı'nda uçuşların başladığı 24 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Ankara'ya yolcu hava trafiğinde beklendiği şekilde önemli bir ivme kazanıldı. 19 ayın geride kaldığı Merkez Havaalanı'nda ilk haftada Balıkesir-Ankara arası uçuşlarda toplam 180 yolcu uçak kullanırken 19 ayın sonunda rakam 17 bin 766 yolcuya ulaştı. Balıkesir Valiliği'nin internet sitesinden derlenen bilgiye göre uçak seferlerinin başladığı mayıs ayında bu yana Ankara ile karşılıklı 238 sefer düzenlendi. Bu seferlerde toplam 17 bin 766 kişi uçak yolculuğu yaptı. Karşılıklı seferlerde 9 bin 410 kişi Balıkesir'e gelirken 8 bin 356 kişi Ankara'ya gitti. En fazla yolcu sayısı ise bu yılın eylül ayında, karşılıklı 13 seferde toplam bin 213 kişiye çıktı.
       
BALIKESİR'E YENİ HAVAALANI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur büyükşehir olunduğunu hatırlatarak, yeni havaalanı müjdesi verdi. Balıkesir'in bunu hakettiğini söyleyen Uğur, "Körfez Havaalanı bitti, terminal inşaatı da tamamlandı. Önümüzdeki süreçte burası uluslararası havalimanı olacak. Aynı şekilde bir havaalanı da Balıkesir merkezde yapacağız. Merkezde 300 dönümlük bir arazi üzerinde zaten askerî havaalanımız bulunuyor. Oradan bir pistle yolcu terminaline geçilecek" dedi.

Anadolu Jet ve Bora Jet ortaklığındaki Balıkesir-Ankara ve Ankara-Balıkesir seferleri, her hafta salı, perşembe ve cumartesi günleri Ankara kalkış 13.30, Balıkesir varış 15.05 ve Balıkesir kalkış 15.35, Ankara varış 17.05 şeklinde yapılıyor.

BALIKESİR'E YENİ HAVALİMANI MI YAPILACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Marasli ~ 5 yıl önce
Kahramanmaras asil yeni bir havalimani lazim Balikesir istanbul , ankara yakin. K.maras ise Istanbula 900km Ankaraya 600km Izmire ise 850km uzaklikta simdi dürüst olun nereye daha cok lazim k.marasa mi yoksa balikesire mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
adanada size yakın arkadaş bu arada bende çorumluyum ama havaalanı istemiyorum atıl olacaksa hiç olmasın daha iyi havaalanı yapması mesele değil ahıra döndükten sonra bi anlamı yok
Harun Gök ~ 5 yıl önce
Ya ben bir Usakli olarak isyan etmekte hakli degilmiyim.... Balikesire 19 ayda 17 bin yolcu tasinmistir artik yeni bir havaalani yapalim diyorlar ve bencede yaptiririlar ama Usaka 18 ayda 50bin yolcu tasiniyor ve sonucta Usak Istanbul seferleri iptal edilyor yolcu az diye... INSAF INSAF INSAF, dayisi olan isi götürüyordu artik dayisi olan Havalimanlarini götürüyor.... bizim hakkimiz nerde???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ana Jet Üssü ~ 5 yıl önce
Hocam Balıkesir Merkezdeki havalimanı esasında 9.Ana Jet Üssü'ne ait askeri havalimanı. Yani bu kadar büyütmeye gerek yok. Ortak kullanımda bir pisti var. Ayrıca, Balıkesir'in toplam nüfusu 1 Milyon'un üzerinde, yani bu kadar atıl kişi var ülkede uçamayan (eğerki 19 ayda sadece 17 bin yolcu taşındı ise)... Bence en az %20'si uçağa binebilmeli idi, yani 200 bin kişiden fazlası...
eğer uçuş günleri düzeltilir ise... ~ 5 yıl önce
Yaklaşık %62 civarında doluluk oranı eder. Aslında haftanın bu uçuş günlerine göre bu rakamlar iyi bile... Şahsen ben Ankara'da oturan ve çalışan biri olarak, memleketim olan Balıkesir'e uçuşlar eğer Çarşamba-Cuma-Pazar yapılıyor olsa idi, en az yılda 4 kez gider gelirdim. Şimdi ise Balıkesir'e hiç gidemiyorum (kendi özel aracım ile gidiyorum haftasonları), Edremit Körfez'e ise her yaz en az 4-5 kez uçuyorum. Bence öncelikle bu uçuş günlerinin düzenlenmesi gerekir. O zaman ciddi bir artış olacaktır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
miow ~ 5 yıl önce
o zamanda hocam nostalji olsun diye otobüse trene haftada 4 kez binersin eger çar-cum-paz olursa.. Ya güldürmeyin beni..
re:miow ~ 5 yıl önce
Hocam coşmuşsun... Uçak varken, gideceğim yere 1 saatte varmak varken, ben enayi miyim de otobüse, trene minnet edicem... ben kişisel olarak işimi en hızlı ve etkin ve konforlu şekilde görmek isterim, bu da Ankara/Balıkesir için uçaktır. Kendin söylemiş kendin gülmüşsün :)
yorumcu ~ 5 yıl önce
2. il konumunda olan İstanbul'dur. Balıkesir 3. ildir. Antalya 4 ve Çanakkale de 5. il..... Hepsinden önce 2 havalimanına sahip olan il Muğla'dır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000