17 Aralık 2010, Cuma 13:49:35

BAKAN YILDIRIM'DAN YABANCI PİLOT AÇIKLAMASI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, son dönemlerde artan yabancı pilot eleştirilerine cevap verdi. Yıldırım, “Türk pilotlar yetiştikçe yabancılar gidecek” dedi.
  • Türk Sivil Havacılık Kanunundaki Kabotaj hakkı 31.maddede ''T C ülkesi içinde sadece Türk vatandaşları hava taşımacılığı yapabilir.'' şeklinde değiştirilmelidir. Büyük uçak bizde de uzun zamandır var...Türk pilotta var....Son iki yıldır THY sürekli yabancı 737 ve 320 pilotu arıyor? Neden ? Türkiyede pilot mu yok? Hayır sadece yabancılar ve büyük patronlar memnun ediliyor Türkiyede...Biz Türk vatandaşları kabotaj hakkımızı istiyoruz....yeter artık...777 uçağına para sayarken eğitim paketini de almazsan tabi ki yabancı pilot almak zorunda kalırsın. .....Yabancı pilotlardan sadece öğretmenleri al niyetin Türk pilotları yetiştirmekse!... Kısacası doğruları ifade etmek dürüstlüğünü gösterin sadece...Daha makbul olur.Kabotaj
  • arasında kalite farkı olan birşey için asla polemige gerek olmaz derim...kaynak www.iststatüs.com :))
  • polemik yaratmak adına yaptığınız yorum sadece ve sadece gereksiz egonuzu tatmin eder. emin ol Türk pilotları da seni gerçekten uçurmak isterdi
  • bence daha çok yabancı pilot gelsin...çünkü adam gibi adamlar...bizim pilotların uçurdugu uçaga binmiyorum..

‘İstanbul ve Bölgenin Hızla Artan Hava Ulaşım Talebi ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Rolü’ konulu konferans İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı’nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katkılarıyla başladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım son yılların, Türkiye'nin havacılıktaki kayıp yıllarının telafi edildiği yıllar olduğunu ve  2002'de 3.3 milyar dolarlık katma değer üreten sektörün 2010 yılında da 18 milyar dolara çıktığını hatırlattı. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti.

"Havacılık sektöründe istihdam 46 binden 110 bine çıktı. 2009 verilerine baktığımızda dünyada küçülme yaşanırken Türkiye büyümeye devam etti. Türkiye'de büyüyen üç sektör var. Bilişim, bankacılık ve ulaşım. Ama beni verilerden çok halkın gülen yüzü ilgilendirir. Havayolu halkın yolu haline geldi. İç ve dış yolcu sayısını en çok arttıran 4'üncü ülkeyiz. 2009'da 41 milyon yolcu ile İspanya ve İtalya'yı geride bırakarak iç hatta en çok yolcu sayısını arttıran ülke olduk."

Yıldırım,  “ 2001 – 2004 yılları arasında sadece 130 bin kişinin kullandığı Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı yeni yapılan terminal binası ile %77.5 büyüdü. Zamanında sadece 130 bin yolcunun kullandığı bu terminal şu anda 10 milyondan fazla yolcuyu dünyaya bağlıyor” diye konuştu.

 Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 yılı hedeflerinde ISG’nin büyük rol oynayacağını belirten Binali Yıldırım, meclis sıralarında yaşanan yabancı pilot tartışmasına da açıklık getirdi. Yıldırım “Bize niye yabancı pilot alıyorsunuz? Niye bu kadar yerli pilot işsizken yabancı pilotlar rağbet görüyor?  diye soruyorlar. Bizim sağ koltukta problemimiz yok bu koltukları dolduracak pilotlara sahibiz. Fakat Türkiye’de büyük uçak kullanmayan pilotlara eğitimleri tamamlanmadan nasıl sol koltuğu emanet edelim? Bu eğitimleri aldıktan sonra sağ koltuklar boşaldıkça yabancılar gidecek. Yerli pilotlar sağ koltuklara oturmaya başlayacak” dedi.

Türkiye’de aktif olarak uçan 670 yabancı pilotun bulunduğunu ifade eden Binali Yıldırım “Yerli pilotların “Tip Onayı ve Sertifika” gibi programlara ülke olarak büyük paralar harcıyoruz. Bu paraların yurtdışına gitmesini engellememiz yada bu plana ortak olmak için çalışmalıyız. Bu tezgah bozulmalı” diye konuştu.

İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havaalanı projesine de değinen Yıldırım, havaalanı işletmecilerinin üçüncü havaalanı projesine kızmamalarını isteyerek “ Birlik ve beraberlik içinde çalışmamız gerekiyor. Üçüncü havaalanı açılana kadar havacılık daha da gelişecek. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na bu bağlamda daha fazla yük bindi. Üçüncü havaalanı yapılana kadar çok çalışarak zorluklara göğüs gereceğiz” dedi.

BAKAN YILDIRIM'DAN YABANCI PİLOT AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Misafir ~ 7 yıl önce
Türk Sivil Havacılık Kanunundaki Kabotaj hakkı 31.maddede ''T C ülkesi içinde sadece Türk vatandaşları hava taşımacılığı yapabilir.'' şeklinde değiştirilmelidir. Büyük uçak bizde de uzun zamandır var...Türk pilotta var....Son iki yıldır THY sürekli yabancı 737 ve 320 pilotu arıyor? Neden ? Türkiyede pilot mu yok? Hayır sadece yabancılar ve büyük patronlar memnun ediliyor Türkiyede...Biz Türk vatandaşları kabotaj hakkımızı istiyoruz....yeter artık...777 uçağına para sayarken eğitim paketini de almazsan tabi ki yabancı pilot almak zorunda kalırsın. .....Yabancı pilotlardan sadece öğretmenleri al niyetin Türk pilotları yetiştirmekse!... Kısacası doğruları ifade etmek dürüstlüğünü gösterin sadece...Daha makbul olur.Kabotaj

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arasında kalite farkı olan birşey için asla polemige gerek olmaz derim...kaynak www.iststatüs.com :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
polemik yaratmak adına yaptığınız yorum sadece ve sadece gereksiz egonuzu tatmin eder. emin ol Türk pilotları da seni gerçekten uçurmak isterdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bence daha çok yabancı pilot gelsin...çünkü adam gibi adamlar...bizim pilotların uçurdugu uçaga binmiyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000