25 Aralık 2014, Perşembe 10:21:18

BAKAN ELVAN'A UÇAK BİLETİNİ SORDU

CHP Milletvekili Umut Oran, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a petrol düşmüşken uçak biletlerinde niye indirim olmadığını sordu.
  • Petrol fiyatlarının düşme miktarı kadar indirim yapacağız demişti Sn. T. YILDIZ
  • Bu indirimler yaza kadar anca yansır. Ucak firmaları petrol alim fiyatlarını onceden yaptıkları icin, hemen yansımaması gayet doğal. Avrupa'da da aynı soru önergeleri verildi
  • Bence soru önergesi doğru. Hedge işlemini profesyonel kadrolar yapsa çoktan bilet fiyatları düşerdi. Sanırım finans yönetim kadrolarına siyasi yakınlar getirilmiş.
  • Bilançolara kar yazmak isteyen çok firma var.Bir de aldığınız bilette vergi kısmına bir bakın isterseniz.Firmaların kazancının üstünde ciddi vergi kesiliyor.Siz İst Londra için ortalama 500 tl low cost ödeme yaparken komşudan(Selanik) aynı hatta 22 Sterline 76 TL ortalama rakamla uçuluyor.(Karsılastırma isterseniz pgs ile ryn fiyatlarına aynı hatta bakın)

Haziran ayında 115 dolar olan petrol fiyatları 61 dolara indi. Petroldeki düşüş ÖTV’siz akaryakıt kullanan havayolu şirketlerinin maliyetini azalttı. Ancak bu, uçak bilet fiyatlarına yansımadı. 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, petrol fiyatlarının neredeyse yarı fiyatına kadar gerilemesine rağmen uçak bilet fiyatlarında neden indirim olmadığını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. Umut Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na ‘uçak bilet fiyatlarıyla’ ilgili bir soru önergesi verdi.

Uçak biletlerinde indirim talebinin turizmcilerin de talebi olduğunu dile getiren Umut Oran soru önergesinde şunları kaydetti:

“19 Haziran 2014 tarihinde Brent petrolün varil fiyatı 115 doları aşmasına karşın, temmuzdan bu yana devam eden düşüşle 24 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 61 dolara kadar indi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da düşen petrol fiyatları ile beraber havayolu firmalarının da uçak biletlerinde indirime gitmesi gerektiğini belirterek, ‘Özellikle Rusya konusunda yapılacak indirimlerin çok büyük etkisi olur. Düşen petrol fiyatları ile beraber indirimlerin de gelmesi gerekiyor. Bu sayede gelen turist sayısını artırabiliriz. Ayrıca iç turizm için de çok büyük faydası olacaktır.

Türkiye’nin dört bir yanında açılan havalimanları ile beraber seyahat eden sayısı hızla artıyor. Bilet fiyatlarının düşmesi bu durumu hızlandırır. Havayolu şirketlerine çağrıda bulunuyorum.’ diye konuştu.” Oran, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları yöneltti: “Petrol fiyatları neredeyse yarı fiyatına kadar gerilemesine rağmen uçak bilet fiyatları neden bir türlü indirilmemektedir? İnen petrol fiyatlarının (maliyete) uyarlanarak uçak bilet fiyatlarının düşürülmesi amacıyla neden firmalar nezdinde girişimde bulunmuyorsunuz, bulundunuzsa neden sonuç alınamıyor? Bilet fiyatlarının yüksekliğinde rol oynayan alan vergisi gibi girdileri düşürmek için herhangi bir girişiminiz var mıdır, varsa hangi sonuçları aldınız?”

BAKAN ELVAN'A UÇAK BİLETİNİ SORDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Petrol fiyatlarının düşme miktarı kadar indirim yapacağız demişti Sn. T. YILDIZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bu indirimler yaza kadar anca yansır. Ucak firmaları petrol alim fiyatlarını onceden yaptıkları icin, hemen yansımaması gayet doğal. Avrupa'da da aynı soru önergeleri verildi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bence soru önergesi doğru. Hedge işlemini profesyonel kadrolar yapsa çoktan bilet fiyatları düşerdi. Sanırım finans yönetim kadrolarına siyasi yakınlar getirilmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kar yazmak icin ~ 3 yıl önce
Bilançolara kar yazmak isteyen çok firma var.Bir de aldığınız bilette vergi kısmına bir bakın isterseniz.Firmaların kazancının üstünde ciddi vergi kesiliyor.Siz İst Londra için ortalama 500 tl low cost ödeme yaparken komşudan(Selanik) aynı hatta 22 Sterline 76 TL ortalama rakamla uçuluyor.(Karsılastırma isterseniz pgs ile ryn fiyatlarına aynı hatta bakın)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000