19 Ekim 2012, Cuma 08:25:21

BAKAN DAVUTOĞLU'NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye uçağının Ankara’da indirilmesiyle ilgili, “Türkiye’nin bunu durdurması hangi açıdan bakılırsa bakılsın doğrudur, haklıdır ve elimizde sağlam delillerle desteklenmiş bir bilgi olduğunda yine aynı uygulamayı gerçekleştiririz” dedi.
  • Esed ci oldunuz gittiniz kabak gibi ...
  • Önce devlet olmanın gereğini yapın !!! Sam amcanın pkkya silah götüren uçaklarınıda indirsenize !!!
  • Ya ne melem bir üniversite imiş ya, bir de millet okumak için kapsında sıra oluyor.90'larda ekonomi prof.Çiller iktidar oldu , Türkiye yakasını ekonomik krizlerden kurtaramadı.Şimdilerde uluslararası ilişkiler Prof.Davutoğlu Dışişleri Bakanı oldu , tüm komşularla ilişkilerimiz bozuldu, yetmedi savaşa bile gireceğiz bu azimle.Hadi anladım halkın bir kısmı cahil, deneye deneye öğreniyor , ee be kafasız TÜSİAD MÜSİAD ve isiad adında ne varsa topluluklar:Elinizde trilyonları çeviren işadamları ; sizi de akıllı sanırdım ama görüyorum ki bu üniversitenin hocalarından çok memnunsunuz ki , yetiştirdikleri öğrencilerini almak için gazete ilanlarına boy boy Boğaziçi Ünv ve muadili diye iş ilanları veriyorsunuz.Son sözümde Boğaziçi Ünv.'ne:Türkiye'ye katkı yapmak , üstün bir şekilde hizmet vermek ve önemlisi kredinizi halk nazarında yükseltmek istiyorsanız lütfen hocalarınızı siyasetten uzak tutun.
  • Hangi BM kararlarına göre Suriye'ye silah ambargosu ve fiili ablukayı uygulamayı kendinize vazife edindiniz?

Bakan Davutoğlu, Hilton Otel’de düzenlenen “Balkan Savaşlarından Balkan Barışına Konferansı” kapsamında Arnavutluk Dışişleri Bakanı Edmond Panariti ile bir araya geldi. Davutoğlu ve Panariti görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke ilişkilerinin ele alındığı basın toplantısında gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Bakan Davutoğlu, Suriye uçağının indirilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

Yaşanan olayların Türkiye-Rusya arasında krize neden olduğu iddialarını yalanlayan Bakan Davutoğlu, “Hiçbir şekilde bu mesele bir Türkiye ile Rusya arasında aşılamayan bir kriz falan değil, böyle bir durum yok. Daha olayın başladığı ilk saatten itibaren Türkiye ile Rusya arasında her türlü istişare kanalı açıktı, her konu, her bilgi paylaşıldı. Daha ilk anlardan itibaren Rus Büyükelçisi, Ankara’da bilgilendirildi. Moskova’daki büyükelçimiz de Rusya’daki yetkili kurumları bilgilendirdi. Burada biz malzemenin muhteviyatı konusuna girmemeye özen gösterdik. Bu Türkiye-Rusya tarafından alıcı Suriye tarafından malum olan konulardır. Ancak önemli olan bir alışveriş yapılması değil. Bizim üzerinde durduğumuz şey bu alışveriş nerede ve nasıl yapılmış olursa olsun, bu alışverişe mevzu olan unsurların askeri nitelikli unsurların Türk hava sahası üzerinden bir sivil uçuş yapan uçak içinde taşınmış olmasıdır. Sorununun esası budur” diye konuştu.

Sivil uçuşlarda hiçbir surette askeri nitelikli malzeme taşınamayacağının bütün uluslararası sözleşmelerde açıkça yer aldığını aktaran Davutoğlu, “Mühimmatın dil karşılıklarına girmeye gerek görmüyorum. Çünkü bu konuda zaten yeterli şeyler söylendi. Burada kast edilen askeri nitelikli malzeme. Zaten yapılan açıklamalarla da bunun böyle olduğu Rusya tarafından da teyit ediliyor. Sayın Lavrov’un sözünde de var. O zaman bakacağımız kim kullanıyor bunu. Ulaştığında kim kullanacaktı? Ulaştığında kullanacak olan bir sivil otorite mi? Hayır. Suriye Savunma Bakanlığı bunu niçin kullanır? Askeri amaçlı kullanır. Ortada o kadar açık bir tablo var ki bunun tekrar tekrar gündeme getirilmesi ve gündeme getirilmesi doğru değil. Son derece açık bir tablo var. Türkiye uluslar arası hukuka ve ulusal mevzuata uygun bir şekilde kendisine ulaşan bir istihbaratı değerlendirerek, kendi hava sahası üzerinden uçmayı talep eden bir sivil uçaktan böyle bir bilgi gelinde gerekli müdahaleyi yapmıştır. Bu konunun tartışılır bir tarafı yok. Uluslararası hukuk ve ulusal mevzuatımız neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Ne aşağısı, ne fazlası. Türkiye, hiçbir şekilde bunu Türkiye ile Rusya arasında mesele olarak görmemektedir. Sayın dostum Lavrov da dünkü açıklamasında Türk-Rus ilişkilerini kimsenin olumsuz etkileyemeyeceğini ifade etti. Türkiye’nin Chicago Sözleşmesi çerçevesinde tahakkuk olan bir uygulama yaptığını ifade etmiştir” diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, ortada bir kriz varmış görüntüsü doğurmanın doğru olmadığını ifade ederek, “Bir kriz varsa bu Suriye’nin içinde bir krizdir, bu Suriye Havayolları’na ait bir uçağın izinsiz bir şekilde, zaten izin de alamaz, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde askeri nitelikli malzeme taşımış olmasıdır. Türkiye’nin bunu durdurması hangi açıdan bakılırsa bakılsın doğrudur, haklıdır ve benzer bir durum olsa yine aynı uygulamayı gerçekleştiririz, elimizde sağlam delillerle desteklenmiş bir bilgi olduğunda. Dolayısıyla bu konuda haklılığımız da kuşku götürmez. Bu konu Türk-Rus ilişkilerinin bir parametresi olmadığı konusu da kuşku götürmez” dedi.

BAKAN DAVUTOĞLU'NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

sn muhalefet ~ 6 yıl önce
Esed ci oldunuz gittiniz kabak gibi ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sığ ~ 6 yıl önce
münazarada münazara yapanlar karşılıklı olarak birbirlerinden bir şeyler öğrenirler.bizim en büyük şanssızlığımız sizin gibi okumayan araştırmayan papağanların nakarat gibi aynı şeyleri hep ,her yerde tekrarlamaları...
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Önce devlet olmanın gereğini yapın !!! Sam amcanın pkkya silah götüren uçaklarınıda indirsenize !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 6 yıl önce
Artık devlet=AKP olduğundan, tüm bu haklı siyasi eleştirilerden devlet tam anlamıyla nasibini almaktadır.Stepne MHP ile cılız muhalefet CHP (Muharrem İnce hariç) eserleri ile gurur duysunlar.
BOĞAZİÇİ ÜNV ~ 6 yıl önce
Ya ne melem bir üniversite imiş ya, bir de millet okumak için kapsında sıra oluyor.90'larda ekonomi prof.Çiller iktidar oldu , Türkiye yakasını ekonomik krizlerden kurtaramadı.Şimdilerde uluslararası ilişkiler Prof.Davutoğlu Dışişleri Bakanı oldu , tüm komşularla ilişkilerimiz bozuldu, yetmedi savaşa bile gireceğiz bu azimle.Hadi anladım halkın bir kısmı cahil, deneye deneye öğreniyor , ee be kafasız TÜSİAD MÜSİAD ve isiad adında ne varsa topluluklar:Elinizde trilyonları çeviren işadamları ; sizi de akıllı sanırdım ama görüyorum ki bu üniversitenin hocalarından çok memnunsunuz ki , yetiştirdikleri öğrencilerini almak için gazete ilanlarına boy boy Boğaziçi Ünv ve muadili diye iş ilanları veriyorsunuz.Son sözümde Boğaziçi Ünv.'ne:Türkiye'ye katkı yapmak , üstün bir şekilde hizmet vermek ve önemlisi kredinizi halk nazarında yükseltmek istiyorsanız lütfen hocalarınızı siyasetten uzak tutun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TESBİT ~ 6 yıl önce
Yerinde olmuş.
BM ~ 6 yıl önce
Hangi BM kararlarına göre Suriye'ye silah ambargosu ve fiili ablukayı uygulamayı kendinize vazife edindiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000