17 Ekim 2016, Pazartesi 10:05:42

Bakan Arslan'dan Rize-Artvin açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize Artvin Havalimanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
  • abi ne yazdığını anlayamadım ya
  • Rize ve artvine hayırlı olsun. Orta vadede bölge için önemli. Ayder gibi önemli turistik bir yere çok yakın alanda yapılacak olması da önemli. Türkiyedeki hakkari şırnak kars zafer malatya amasya gibi birçok havalimanından daha çok yolcu taşır.
  • T.C. MUKADDERATI DEĞİŞMİŞ FENAFİLİHVAN KARDEŞLİĞİYLE HAMİYET DEĞERLERİNİ KORUYAN KABUĞUNDA ÇIKMIŞ DÜZE ÇIKMIŞTIR .JAKOBENCİLER MAKYAVELİSTLER ŞANSÖLYECİLER MONARŞİSTLER EMPERYALLAR. AOLİGARKLAR İĞRENÇ PRAGMATİS İNGİLİZLER T.C. İLGA ETMEYE ÇALIŞTILAR. T.C. CİHANŞUMUL. UNİVERSAL STATE DEVLET OLMA YOLUNDA İLERLİYOR. NÜFUSU BÜYÜK PROJELERİ. SAVUNMA SANAYİ VB .İSLAMBİRLİĞİ ORDUSU. VE İNTELJİANCE ESPİYONAJLARI. DÜNYADA GIPTAYLA BAKMAKTA DÜNYA 5 TEN. BÜYÜK DEMESİYLE. ATLANTİK ÜLKELERİNİ. UYANDIRMAKTADIR T.C. JEOPOLITIK. JEOSIYASI JEOENERJİ ÜSTÜ VE BÖLGESİDİR ABD KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN SÖZDE. AFKANİSTAN İNGİLİZ EMPERYAL COLONİALİSTLER MÜSLEMLEKER IRAKA GİRİYORSA BİZDE HALEPTE BAŞİKADA ÜSTLER HAVLIMANI YAPMAMIŞ ANAMIZIN AK ŞUTU KADAR HELALDIR. T.C. CARİ AÇIĞI PKK VE DAĞA BOŞA MERMİ ATAN FETÖCÜLER. YÜZÜNDENDİR. İŞİD DHKPC. İŞBİRLİKÇİLERDENDİR. AMA ARTIK BİTİRDİK BİTİRİORUZ. BİTECEKTİR. 2023 2053. 2071. NEW WORLD DENGESİNDE. T.C. VARDIR VAR OLACAKTIR. YAŞASIN İSLAM ORDUSU. YAŞASIN T.C. YAŞASIN İNSANLIK. TÜRKÜYLE KÜRDÜYLE ÇERKEZİYLE LAIYLA BİR BERABER OLALIM YETER Kİ FENAFİLİHVAN. OLALIM. DİĞERKAM HODKAM OLALIM. İYİ DOĞRU. FAYDALI. OLALIM. PARASELSUS. DER Kİ. 1. GÜÇTÜR. İRİ TEK OLALIM NE YAPARSALAR YAPSINLAR. NE TUZAK KURASALAR KURSUNLAR. T.C. ENERJİ. ÜSTÜDÜR. HZ.MUH S.A.V. GERÇEKTEN T.C. FATİHTEN ANLATMIŞTIR. M.K.ATATÜRK. DER Kİ. İSTİKBAL. GÖKLERDEDİR. HAVALANI. UZAYALANI. MİKROÇİPLERLER DONATILMIŞ FÜZELER UÇAKLAR HAVALANLARI. YAPMALIYIZ. Şifre bu İSTE+İNAN+ÇALIŞ=BAŞARI. 13

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize Artvin Havalimanı'nın, "3 bin metreye 45 metrelik pisti olacak, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu dediğimiz bağlantı yolu olacak ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak ki yılda 2 milyon yolcuya hitap eden bir de terminali olacak bu havalimanımızın." dedi.

Arslan, Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'deki havalimanı inşa edilecek alanda gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize Artvin Havalimanı'nın bölge açısından önemli olduğunu belirterek,  "Sebebi de şu, gerçekten bu bölgelerde artık sadece deniz turizmi değil, yörenin özelliklerine has farklı turizm çeşitleri geliştikçe bu bölgelerin ihtiyacı artıyor ve insanımızın imkanları da arttıkça, insanlarımız artık daha çok sılayırahim yapıyor, daha çok memleketiyle bağlantılı oluyor. Dolayısıyla, buradaki Rize, Artvinliler için değil, batıda yaşayan Rizeli, Artvinlilerin de burayla ilişkilerini daha da geliştirebilmesi adına yolculuk ihtiyacı, havalimanı ve hava yoluyla uçma ihtiyacı giderek artıyor. Hal böyle olunca da bölgede geçmişte fizibıl gözükmeyen bir havalimanı artık fizibıl hale gelmiş durumda." diye konuştu.

Bu çerçevede de Rize Artvin Havalimanı'yla ilgili muhtelif alternatifleri çalıştıktan sonra, nihai olarak bu gölgeye karar verdiklerini anlatan Arslan, "Bunun da sebebi şu, özellikle üç şeyi dikkate alıyoruz. Bir deniz dolgusu yapılırken derinlik, iki manialar, üçüncüsü de malumunuz Karadeniz'de çokça dere var, dolayısıyla derelerin teresubat getirmesi ve işi aksatmaması adına da bu üçüncü olarak derelerin bulunduğu mahalleler dikkate alındı ve üç alternatifi de en iyi şekilde yerine getiren alternatif olarak burası seçildi." ifadesini kullandı.

Proje çalışmalarını bitirdiklerini açıklayan Bakan Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kamu İhale Kurumuna başvurumuzu yaptık. Yarın resmen ihale süreci başlıyor, 2 Kasım'da da İnşallah tekliflerini alacağız. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız burada müjdesini verdiler, uluslararası konvansiyonel boyutta bir havalimanı yapıyor olacağız. 3 bin metreye 45 metrelik pisti olacak, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu dediğimiz bağlantı yolu olacak ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak ki yılda 2 milyon yolcuya hitap eden bir de terminali olacak bu havalimanımızın. Yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik bir alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yollarını yapmış olacağız. Kız Kulesi'nden başlarsanız balıkçı barınağı ortada kalacak şekilde Rize istikametine 4 bin 500 metrelik bir alanı kapsayacak ve İnşallah biz bu sene sonuna kadar ihale süreçlerini başlatıp, bitirip işe başlamayı hedefliyoruz."

Arslan, yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere, toplam 88.5 milyon ton bir dolgu yapacaklarını vurgulayarak, "Türkiye’deki denize yapılmış ikinci havalimanı olmakla birlikte buranın derinliği ve büyüklüğünü düşündüğünüz zaman Türkiye’nin en büyüğü olacak. Dolayısıyla biz inşallah denize ikinci bir havalimanı yapmış olacağız." dedi.

En derin yeri 22 metre olmak üzere, ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacaklarını belirten Arslan, "Bu anlamda da önemli bir derinlik, İnşallah 4 sene sonra 'burada artık proje var, havalimanı yapılıyor.' demeyeceğiz. 4 sene sonra İnşallah hep beraber buradan Türkiye’nin her yerine dünyanın her yerine uçabilir olacağız. Bu konuda elbetteki Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Başbakanımıza hükümette gerek bakanlığı döneminde, gerek şimdi bu projeyle ilgili talimatları destekleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Ülkemize katma değer oluşturma gayretimiz var"

Arslan, havalimanının bölgeye hayırlı olması temennisinde de bulunarak, şunları anlattı:

"Rize Artvin bölgesel havalimanımız inşallah bölgemize hayırlı uğurlu olur. 2 Kasım'da İnşallah teklifleri alacağız. Teknik olarak yeterli bulduğumuz, yeterlilik alan firmalardan ayrıca dönüp mali tekliflerini alacağız ve ondan sonra da teknik yeterliliğe sahip firmaların içinden en uygun fiyatı verene de inşallah ihaleyi vereceğiz ve sene sonuna kadar bağlayıp sene sonunda da artık burada taş döker, dolgu yapar havalimanını başlatır hale geleceğiz. İnşallah Rize Artvin 56. havalimanımız olarak ülkemiz havacılığına, insanımızın havayoluyla uçmasına katkı koyacak ve o anlamda da büyümemize katkı koyacak bir havalimanı inşallah şimdiden hayırlı uğurlu olsun."

Bir gazetecinin "4 yılda mı tamamlanacak, daha önce bin iş günü olarak belirtilmişti?" sorusu üzerine, Bakan Arslan, şu yanıtı verdi:

"İş gününden bahsediyorsunuz. Ordu Giresun Havalimanı'mız 3 yıldan biraz fazla sürdü. Orada süreçleri çok sıkıştırdık ancak Ordu Giresun Havalimanı'nın derinliğini düşünürseniz, burası oranın yaklaşık 1.5 misli zorlukta. Dolayısıyla oradan yaklaşık 1.5 kat daha burada dolgu yapılacak. Bizim asıl zamanımızı alacak olan dolgu, dolayısıyla 4 yıl öngörüyoruz. Bütün işlerimizde olduğu gibi bir an önce bitirmek, bir an önce insanımızın hizmetine sunmak, ülkemize katma değer oluşturma gayretimiz var. Elbetteki süreleri daha kısaltmak adına gayretimiz olacak ama projenin özelliği ve zorluğunu düşündüğünüz zaman da 4 yılda bitirmeyi hedefliyoruz."

Bakan Arslan'dan Rize-Artvin açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar

keMAL ~ 2 yıl önce
abi ne yazdığını anlayamadım ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 2 yıl önce
Orası da ogu gibi gümrüksüz. Olur.
Hayırlı olsun ~ 2 yıl önce
Rize ve artvine hayırlı olsun. Orta vadede bölge için önemli. Ayder gibi önemli turistik bir yere çok yakın alanda yapılacak olması da önemli. Türkiyedeki hakkari şırnak kars zafer malatya amasya gibi birçok havalimanından daha çok yolcu taşır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mypltüsttğmen ~ 2 yıl önce
T.C. MUKADDERATI DEĞİŞMİŞ FENAFİLİHVAN KARDEŞLİĞİYLE HAMİYET DEĞERLERİNİ KORUYAN KABUĞUNDA ÇIKMIŞ DÜZE ÇIKMIŞTIR .JAKOBENCİLER MAKYAVELİSTLER ŞANSÖLYECİLER MONARŞİSTLER EMPERYALLAR. AOLİGARKLAR İĞRENÇ PRAGMATİS İNGİLİZLER T.C. İLGA ETMEYE ÇALIŞTILAR. T.C. CİHANŞUMUL. UNİVERSAL STATE DEVLET OLMA YOLUNDA İLERLİYOR. NÜFUSU BÜYÜK PROJELERİ. SAVUNMA SANAYİ VB .İSLAMBİRLİĞİ ORDUSU. VE İNTELJİANCE ESPİYONAJLARI. DÜNYADA GIPTAYLA BAKMAKTA DÜNYA 5 TEN. BÜYÜK DEMESİYLE. ATLANTİK ÜLKELERİNİ. UYANDIRMAKTADIR T.C. JEOPOLITIK. JEOSIYASI JEOENERJİ ÜSTÜ VE BÖLGESİDİR ABD KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN SÖZDE. AFKANİSTAN İNGİLİZ EMPERYAL COLONİALİSTLER MÜSLEMLEKER IRAKA GİRİYORSA BİZDE HALEPTE BAŞİKADA ÜSTLER HAVLIMANI YAPMAMIŞ ANAMIZIN AK ŞUTU KADAR HELALDIR. T.C. CARİ AÇIĞI PKK VE DAĞA BOŞA MERMİ ATAN FETÖCÜLER. YÜZÜNDENDİR. İŞİD DHKPC. İŞBİRLİKÇİLERDENDİR. AMA ARTIK BİTİRDİK BİTİRİORUZ. BİTECEKTİR. 2023 2053. 2071. NEW WORLD DENGESİNDE. T.C. VARDIR VAR OLACAKTIR. YAŞASIN İSLAM ORDUSU. YAŞASIN T.C. YAŞASIN İNSANLIK. TÜRKÜYLE KÜRDÜYLE ÇERKEZİYLE LAIYLA BİR BERABER OLALIM YETER Kİ FENAFİLİHVAN. OLALIM. DİĞERKAM HODKAM OLALIM. İYİ DOĞRU. FAYDALI. OLALIM. PARASELSUS. DER Kİ. 1. GÜÇTÜR. İRİ TEK OLALIM NE YAPARSALAR YAPSINLAR. NE TUZAK KURASALAR KURSUNLAR. T.C. ENERJİ. ÜSTÜDÜR. HZ.MUH S.A.V. GERÇEKTEN T.C. FATİHTEN ANLATMIŞTIR. M.K.ATATÜRK. DER Kİ. İSTİKBAL. GÖKLERDEDİR. HAVALANI. UZAYALANI. MİKROÇİPLERLER DONATILMIŞ FÜZELER UÇAKLAR HAVALANLARI. YAPMALIYIZ. Şifre bu İSTE+İNAN+ÇALIŞ=BAŞARI. 13

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000