25 Haziran 2017, Pazar 14:12:55

Bakan Arslan: "2017 yeni havalimanlarının yılı olacak"

Bakan Arslan, "Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Bayburt-Gümüşhane'ye yapacağımız havalimanlarının yapımı ihalesine yıl içinde çıkacağız. 2017'yi havalimanları yılı yapacağız." dedi.
  • Yurtdışında en fazla Gurbetçi kitlesi olan Karaelmas dıyarının feryadına artık Kulak verin lütfen. Hükümet Zonguldak Çaycuma Havalimanı na ilgi göstererek Devlet gurbetcisine sahip çıkmış olur. En kötü sezonda Zonguldak a doluluk oranı 99% ile Sefer yapan Germania bir Alman şirketidir. Fiyatlar da çok sıkıntı var ..rakip rekabet yok......yoksa Gurbetçilere sahip çıkıyor diye tebrik etmek gerekirdi.. Dernek Yönetimi
  • Siirte neden uçak inmiyor? Potansiyel var.şimdiye kadar borajet firması embraer tipi uçakla 7 yıl boyunca geldi. Şimdi borajet çekildi. İşlem basit ya borajet ten uçak alın yada yurtdışından kiralayın hem tokat hemde siirt için kullanın. Tabi illaki biri gidecek elini masaya vuracak neden uçak gitmiyor yada neden çözüm yok diyecek ertesi gün hemen halledecekler. Ayıp ya bunlara gerek yok. Ülkenizi seviyorsanız elinizden geleni halkınız için yapın.
  • Tokat Havalimanında uçuş yok yeni liman için kamulaştırma dediler öylece kaldı sanıRIM sayın bakanımız tokat ı saymadıgına göre hükümete en çok desteği veren il gereken desteği bekliyor Tokat'ın her alanı santiyeye dönmesi gerek
  • Kas civarina havaalani yapacaklarin elleri kirilsin. Rant diyerek ulkenin icine ettiniz. Birakin biz 5 saat otobusle gideriz Kas'a. Cekin elinizi ustumuzden!!!!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "havayolu, halkın yolu" düşüncesiyle havaalanı altyapısına büyük önem verdiklerini belirterek, "Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Bayburt-Gümüşhane'ye yapacağımız havalimanlarının yapımı ihalesine yıl içerisinde çıkacağız. Dört şehrimizi daha havalandırarak, 2017'yi havalimanları yılı yapacağız." dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güçlü, müreffeh ve söz sahibi bir ülkenin en etkin bileşenlerinden birisinin ulaşım olduğunu, bu alanın birçok sektör için de tetikleyici nitelik taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın liderliğinde ulaşım altyapısında Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarının gerçekleştirildiğine dikkati çeken Arslan, "Özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu." diye konuştu.

Son 14 yılda 26 olan aktif havaalanı sayısının iki katını da aşarak 55’e çıktığını anımsatan Arslan, mevcut havalimanlarının ise yenilendiğini kaydetti.

Arslan, yapılan çalışmalar neticesinde "havayolunun halkın yolu" haline getirildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ülkemizin hiçbir şehrinde, hiçbir vatandaşımızın havayoluna ulaşamama gibi bir sıkıntısı olmasını istemiyoruz. Bu nedenle de tüm şehirlerimizi karayolları ve demiryollarının yanı sıra havayoluyla da birleştirmek için çalışıyoruz. Aktif havalimanı sayısını iki katın üstünde artırdık diye durmuyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Havalimanı bulunmayan diğer şehirlerimize de havalimanı yapılmasına yönelik çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda etüt ve proje çalışmaları tamamlanan 3 havalimanının yapımı ihalesine bu yıl içinde çıkılacak."

"3 havalimanı 2020'de hazır olacak"
Arslan, Karaman ve Yozgat havalimanlarının yapımı ihalesine temmuz-eylül aylarında çıkmayı planladıklarını, bölgesel nitelik taşıyacak Bayburt-Gümüşhane Havalimanı'nın ihale sürecini de kasım-aralık aylarında başlatmayı planladıklarını bildirdi.

Bu havalimanlarına ilişkin ihale çalışmalarının sürdüğünü anlatan Arslan, "İnanıyorum ki inşa edeceğimiz 3 havalimanıyla bu dört şehrimizi daha havalandırarak, 2017'yi havalimanları yılı yapacağız." ifadesini kullandı.

Arslan, söz konusu 3 havalimanının yaklaşık 800 milyon lira bedelle yapılacağına dikkati çekerek, 2 milyon kapasiteli havalimanlarının üçünün de inşasını 2020 yılında tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

Bakan Arslan: "2017 yeni havalimanlarının yılı olacak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Avrupa Zonguldaklılar Derneği ~ 1 yıl önce
Yurtdışında en fazla Gurbetçi kitlesi olan Karaelmas dıyarının feryadına artık Kulak verin lütfen. Hükümet Zonguldak Çaycuma Havalimanı na ilgi göstererek Devlet gurbetcisine sahip çıkmış olur. En kötü sezonda Zonguldak a doluluk oranı 99% ile Sefer yapan Germania bir Alman şirketidir. Fiyatlar da çok sıkıntı var ..rakip rekabet yok......yoksa Gurbetçilere sahip çıkıyor diye tebrik etmek gerekirdi.. Dernek Yönetimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siirtli ~ 1 yıl önce
Siirte neden uçak inmiyor? Potansiyel var.şimdiye kadar borajet firması embraer tipi uçakla 7 yıl boyunca geldi. Şimdi borajet çekildi. İşlem basit ya borajet ten uçak alın yada yurtdışından kiralayın hem tokat hemde siirt için kullanın. Tabi illaki biri gidecek elini masaya vuracak neden uçak gitmiyor yada neden çözüm yok diyecek ertesi gün hemen halledecekler. Ayıp ya bunlara gerek yok. Ülkenizi seviyorsanız elinizden geleni halkınız için yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Garip tokat ~ 1 yıl önce
Tokat Havalimanında uçuş yok yeni liman için kamulaştırma dediler öylece kaldı sanıRIM sayın bakanımız tokat ı saymadıgına göre hükümete en çok desteği veren il gereken desteği bekliyor Tokat'ın her alanı santiyeye dönmesi gerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kas ~ 1 yıl önce
Kas civarina havaalani yapacaklarin elleri kirilsin. Rant diyerek ulkenin icine ettiniz. Birakin biz 5 saat otobusle gideriz Kas'a. Cekin elinizi ustumuzden!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000