02 Ekim 2015, Cuma 17:24:49

Ayjet’in akıl almaz denetim oyunu!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, tanımsız malzeme deposu bulunduran ve burada tanımsız uçak malzemesi depolayan Ayjet’in bakım yetkisini askıya aldı. Ayjet’i yakan o ihbar mektubuna sektörün tek haber kaynağı AirportHaber ulaştı.
  • en ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız ama shgm'de halaa bir açıklama yok. ceza makbuzunu heralde airport habere kestirecekler
  • İyi uçuş okulu yoktur, iyi ögrenci vardır... Saygılar.
  • Eğer Ayjet gibi güzide bir okulun 145 ne el uzatıyorlarsa inanın hiç bir kuruluş 145 denetimden geçemez bu kadar net konuşuyorum, işin altında başka sebepler var yakında ortaya çıkacaktır mutlaka. Teknik ekibi tam bir profesyonellerden kurulu ve hayatta hata yapacak kişiler değiller.Çamur at izi kalsın misali inanın insanları havacılıktan uzaklaştıracaklar, kaç kişi o kapıdan ekmek yiyor aslı olsa en ağır cezayı versinler ama gerçekten yalan bunun için airport haberi de kınıyorum ve aslını ispat etmeye davet ediyorum.
  • Arkadaşlar Ayjet gerçekten Türkiye deki en iyi uçuş okullarından biri zaten iyi diye iki tane sayabilirim ya neyse. Aaa kayıtsız malzeme kullanıyor denilen malzemeler oto sanayiden araba aküsü kablosu falan değil. Havayolu malzeme tedarikçisi yabancı şirketlerden geliyor bu malzemeler bir şekilde. Bir çoğu da ithal geliyor ama en güvenilir denilen tedarikçilerde bile yanlış evrak gönderimi bir zamanlar o evrakla kabul edilirkrn artık yeni regülasyonda aynı evrakları kabul ettirememe sebebiyle tabii yurtdışındaki tedarikçinin satış rakamları yanında uçuş okulu talebi nedir ki kimse sallamaz. Cevap bile vermez. Içağa yada komponente bir bakım yaptırmışsındır üstünde ne idüğü belirsiz parçalar doludur. Başka bir yerde kullanamazsın ama dünya para vermişsindir. SHGM işini çok iyi yapıyor ya böyle tedarikçileri denetleme falan. Adamlara anlatamıyorsun bu durumu bişe aa bak etiketi yok diyor geçiyor. Bu durumda nasıl kaldırılmasın denetlemede bu malzemeler?... Sanayi malı değil ki bunlar

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bugün akşam saatlerinde tanımsız malzeme deposu bulunduran ve burada tanımsız uçak malzemesi depolayan uçuş eğitim kurumunun bakım yetkisini askıya aldığını duyurdu. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, okul ismi verilmedi. Ancak AirportHaber, bakım yetkisi iptal edilen uçuş okulunun Ayjet olduğu bilgisine ulaştı.

Bir ihbar mektubu sonrası harekete geçen SHGM ekipleri, Ayjet’te yaptığı denetimlerde bir takım usulsüzlükler tespit etti. SHGM denetim ekiplerinin denetimleri öncesinde nasıl aldatıldığını ortaya koyan o belgelere AirportHaber ulaştı.

İşte Ayjet’i yakan o belgeler:

Ayjet’in aktif olarak kullandığı hangarın arkasında bulunan eski köpek kulübesi içinde form 1 olmayan faturasız uçak bakım onarım malzemeleri ve parçaları gerektiğinde kullanılmak üzere saklanır Sivil Havacılık  yetkilileri  geldiğinde denetimlerde fark etmezler.1. Hezarfen havaalanı içindeki otoparkta bulunan seyyar bir depoda ( ki bunun yerini haber verilerek gelinen denetlemelerde değiştirirler )  form 1 olmayan faturasız uçak bakım onarım malzemeleri ve parçaları gerektiğinde kullanılmak üzere saklanır sivil ve havacılık yetkilileri geldiğinde denetimlerde fark etmezler.2. Yukarıda anlatılanların hepsi Bakım Müdürü Seyhan Çelik’in söylemesiyle yapılmaktadır ve Teknik Müdür Mehmet Tosun’un bilgisi dahilindedir.

3. Ayjet Uçuş Okulu’nun yeni satın aldığı uçaklar dışındaki tüm uçaklarında ruder kabloları seri numarasız olanları uçaklarına başka kabloların numaraları yapıştırılmaktadır. ( eğer sivil havacılık yetkilileri kontrol ederse ortadan kesilmiş ve bali ile yapıştırılmış seri numaraların kabloların üzerinden elleri ile çıkarabilirler. )

4. Sivil Havacılık denetlemeleri sırasında istenilen parça form 1 ve faturaları içinden sorunlu olanlar ( tarihi geçmiş olanlar seri numarası parça ve form 1 da farklı olanlar photoshop ile değiştirilir.) ( paint ve photoscape programları kullanılır.) Bu işlem Bakım Müdürü Seyhan  Çelik ve  Teknik  Müdür Mehmet Tosun direktifi  ile bakım  planlama biriminde yapılır.

5. Ayjet Uçuş  Okulu almış olduğu 145 bakım yetkisi gibi tüm yetkileri bu sayede almıştır ve geçersizdir. Yani uçak bakımında kullanılması yasak olan malzeme ve materyali sürekli olarak hangar dışında tutarak denetlemelerde fark edilmemesi sağlanır.

6. Ayjet Uçuş Okulu 1. ve 2. maddelerde belirtilen yerler dışında bazı materyal ve eşyalarını da zaman zaman  Hezarfen Havaalanı içinde bulunan diğer hangarlarda da saklamaktadır ( Hezarfen’de yönetim hakkı aldığından beri).

Airporthaber.com/Özel

Ayjet’in akıl almaz denetim oyunu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (103)

hani!! ~ 3 yıl önce
en ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız ama shgm'de halaa bir açıklama yok. ceza makbuzunu heralde airport habere kestirecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hani'ye ~ 3 yıl önce
bakım yetkisi iptal edilen uçuş okulu diyor yazıda okursan anlayacaksın
Uçuş Okulu ~ 3 yıl önce
İyi uçuş okulu yoktur, iyi ögrenci vardır... Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sapla samanı... ~ 3 yıl önce
Eğer Ayjet gibi güzide bir okulun 145 ne el uzatıyorlarsa inanın hiç bir kuruluş 145 denetimden geçemez bu kadar net konuşuyorum, işin altında başka sebepler var yakında ortaya çıkacaktır mutlaka. Teknik ekibi tam bir profesyonellerden kurulu ve hayatta hata yapacak kişiler değiller.Çamur at izi kalsın misali inanın insanları havacılıktan uzaklaştıracaklar, kaç kişi o kapıdan ekmek yiyor aslı olsa en ağır cezayı versinler ama gerçekten yalan bunun için airport haberi de kınıyorum ve aslını ispat etmeye davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ayjet e haksızlık ~ 3 yıl önce
Arkadaşlar Ayjet gerçekten Türkiye deki en iyi uçuş okullarından biri zaten iyi diye iki tane sayabilirim ya neyse. Aaa kayıtsız malzeme kullanıyor denilen malzemeler oto sanayiden araba aküsü kablosu falan değil. Havayolu malzeme tedarikçisi yabancı şirketlerden geliyor bu malzemeler bir şekilde. Bir çoğu da ithal geliyor ama en güvenilir denilen tedarikçilerde bile yanlış evrak gönderimi bir zamanlar o evrakla kabul edilirkrn artık yeni regülasyonda aynı evrakları kabul ettirememe sebebiyle tabii yurtdışındaki tedarikçinin satış rakamları yanında uçuş okulu talebi nedir ki kimse sallamaz. Cevap bile vermez. Içağa yada komponente bir bakım yaptırmışsındır üstünde ne idüğü belirsiz parçalar doludur. Başka bir yerde kullanamazsın ama dünya para vermişsindir. SHGM işini çok iyi yapıyor ya böyle tedarikçileri denetleme falan. Adamlara anlatamıyorsun bu durumu bişe aa bak etiketi yok diyor geçiyor. Bu durumda nasıl kaldırılmasın denetlemede bu malzemeler?... Sanayi malı değil ki bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000