03 Nisan 2014, Perşembe 09:23:00

AWACS'LAR YÜZDE 100 YERLİ YAZILIMLA UÇACAK

Türkiye'ye getirilen 'AWACS'lar tamamen milli yazılımlarla uçacak. Yazılımlar Havelsan tarafından hazırlayacak.
  • Çok güzel bir gelişme çünkü bu kadar ileri teknoloji sadece 3 ülkede var. Savaş anında çok işimize yarayacak. Göktürk seri uyduları ve Çin füzeleri de tamamlandı mı Rusya'nın tek rakibi olacağız demektir.
  • Dogrusu cok mutlu oldum. Yazilim cok onemli. Insallah o ucaklarida ulkemiz uretecek.
  • Telefon dinleme, tweet okuma ıp bulma yazılımıdır

Türkiye'nin 11 yıldır beklediği havadan erken ihbar ve kontrol uçağı Barış Kartalı (AWACS) tamamen milli yazılımlarla uçacak. Yazılımın yüzde 30'unu yapan Havelsan, tümünün yerli olması için de çalışmalara başladı.

Katar'da gerçekleşen DIMDEX fuarında konuşan Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç, Katar'ın da AWACS alımı için temaslara başladığını belirterek, "Katar'lı yetkililer ile görüşmelerimiz devam ediyor. AWACS'ın yazılımı için bizden talepte bulundular. Anlaşma gerçekleşirse envaterimize dahil elden AWACS'lar için aldığımız yaklaşık 305 milyon dolar iş payına yakın oranlarda Katar'la sözleşme imzalamayı hedefliyoruz" dedi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, uçaklar için ihaleyi 2000 yılında açtı. Barış Kartalı programı kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 yer destek sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003 yılında yürürlüğe girdi.

DÖRT UÇAK ALINACAK

Boeing 737 yolcu uçağının askeri uçağa dönüştürülme işlemleri ABD-Seattle'da yapıldı. 'Barış Kartalı' adı verilen proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için 4 adet AWACS uçağı üretilmesi öngörülüyor. Geçtiğimiz günlerde envantere katılan ilk uçağa 'Kuzey' adı verildi. Kalan teslimatlar, 2014 ve 2015 içerisinde tamamlanacak. Diğer uçaklar 'Güney', 'Doğu' ve 'Batı' isimlerini alacak. Dünyanın en çok satan yolcu uçağı Boeing 737 üzerinden geliştirilen Barış Kartalı uçağı üzerinde özel bir radar bulunuyor. 

AWACS'LAR YÜZDE 100 YERLİ YAZILIMLA UÇACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

ileri teknoloji ~ 4 yıl önce
Çok güzel bir gelişme çünkü bu kadar ileri teknoloji sadece 3 ülkede var. Savaş anında çok işimize yarayacak. Göktürk seri uyduları ve Çin füzeleri de tamamlandı mı Rusya'nın tek rakibi olacağız demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Dogrusu cok mutlu oldum. Yazilim cok onemli. Insallah o ucaklarida ulkemiz uretecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Miauv ~ 4 yıl önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dinleme ~ 4 yıl önce
Telefon dinleme, tweet okuma ıp bulma yazılımıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FH ~ 4 yıl önce
Ne yaparsın vatan haini çok memlekette..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000