21 Mart 2012, Çarşamba 09:18:14

AWACS ENAYİLİĞİ. BOEING PARAYI TEPE TEPE KULLANIYOR

Milliyet gazetesi köşe yazarlarından Melih Aşık, Türkiye'nin 2003 yılında verdiği 4 adet AWACS erken uyarı uçağının son durumunu köşesine taşıdı.
  • Bu projeden vazgeçilmez nedenini söylemicem
  • Bu uçağın en büyük amacı sivil yolcu uçaklarına personel hazırlamak diğerleri tali amaç
  • Ne Ilyushin 76TD nato alt yapısına nasıl bu ucagı entegre ediceksin radarın performansı nedir aesa kabiliyeti mevcutmudur elinin altında internet var açta biraz araştır güzel kardeşim mesa nın şimdilik alternatifi yok.
  • Kardak Krizine atıfta bulunmuştum kimse yazmamış bari ben yazayım. Hiç öyle bir dünya komplo teorisine gerek yok. Konu tamamen bir abd şirketinin işgüzarlığı. Şöyle ki bize bir kaç milyar dolarlık tamamen ege ye yönelik Uçan Kuşu bile görebileceğimiz bir radar sistem satmaya çalıştılar, bizimkilerde bunun yerine uçak alır sadece batı da değil ihtiyaç duyduğum her yerde kullanırım mantığına yakındı. Küçük bir kriz yaratmak ve sistemlerine ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu göstermek için Yunan lı bir papaz ve belediye başkanına 3 kuruş verip adaya kriz çıksın diye gönderdiler. Ama bu dereceye geleceğini onları bırak abd başkanı bile öngöremediğini itiraf etti. Haa sonra aynı sistemi aynı anda yunanlılara da satmaya çalıştıkları çıktı sonradan ort
2003 yılında ABD ile yapılan anlaşmayla 4 adet AWACS erken uyarı uçağı alımı kararlaştırılmıştı.
Uçakların bedeli ödendi... Bu bedelle ilgili 1.5 milyar dolardan 2.5 milyara kadar değişen rakamlar veriliyor. Kesin rakam açıklanmıyor.
Uçakların ilki 2007 yılında teslim edilecekti...
Aradan 5 yıl geçti...
Ufukta tek uçak görünmüyor...
İlk uçağın bu yılın sonunda teslim edileceği bildiriliyor...
MHP Milletvekili İsmet Büyükataman geçen yıl ekim ayında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a teslimatın gecikmesinin zararlarını sormuştu...
Bakan Yılmaz verdiği yanıtta gecikmeden dolayı tazminat alındığını söylüyor...
Ancak rakam vermiyor... Uçaklar için ne kadar para ödendiğini, gecikme tazminatı olarak ne talep edildiğini bildirmiyor. Birçok nokta karanlıkta.
Halkın cebinden çıkan para az buz değil... En az 1.5 milyar dolar...
Bu para Boeing firmasının kasasında ... Tepe tepe kullanıyor
Acaba firmanın verdiği tazminat kullandığı paranın faizini karşılıyor mu?
Bakan Yılmaz rakam vermediği için bu soruya yanıt bulamıyoruz.
Bakkal olsanız, peşin parayla mal alsanız, aldığınız mal 5 yıl teslim edilmese kendinizi enayi yerine konulmuş hissetmez misiniz?
Ülkeyi yönetenler ne hissediyor bu konuda? Neden rakamları ve hesapları açık açık ortaya koyarak halka doyurucu açıklama yapmıyorlar?
Siyasetçilerin Boeing firmasını kolluyor gibi bir tavır almasının sebebi nedir?
Biz bu mahallenin enayisi miyiz?
Eğer öyleyse en azından onu bilelim...

Melih Aşık

AWACS ENAYİLİĞİ. BOEING PARAYI TEPE TEPE KULLANIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 6 yıl önce
Bu projeden vazgeçilmez nedenini söylemicem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu uçağın en büyük amacı sivil yolcu uçaklarına personel hazırlamak diğerleri tali amaç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Ne Ilyushin 76TD nato alt yapısına nasıl bu ucagı entegre ediceksin radarın performansı nedir aesa kabiliyeti mevcutmudur elinin altında internet var açta biraz araştır güzel kardeşim mesa nın şimdilik alternatifi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kardak Krizine atıfta bulunmuştum kimse yazmamış bari ben yazayım. Hiç öyle bir dünya komplo teorisine gerek yok. Konu tamamen bir abd şirketinin işgüzarlığı. Şöyle ki bize bir kaç milyar dolarlık tamamen ege ye yönelik Uçan Kuşu bile görebileceğimiz bir radar sistem satmaya çalıştılar, bizimkilerde bunun yerine uçak alır sadece batı da değil ihtiyaç duyduğum her yerde kullanırım mantığına yakındı. Küçük bir kriz yaratmak ve sistemlerine ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu göstermek için Yunan lı bir papaz ve belediye başkanına 3 kuruş verip adaya kriz çıksın diye gönderdiler. Ama bu dereceye geleceğini onları bırak abd başkanı bile öngöremediğini itiraf etti. Haa sonra aynı sistemi aynı anda yunanlılara da satmaya çalıştıkları çıktı sonradan ort

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000