26 Eylül 2011, Pazartesi 11:10:56

ATLANTİK’İ PİPER İLE GEÇEN İLK TÜRK OLDULAR

24 yıllık pilot Oben Oğultarhan, Piper model uçağı ile Atlantik’in en kuzeyinden geçerek 12 günlük yolculuk sonrası ABD’ye ulaştı. Oğultarhan ile arkadaşı, Atlantik’in en kuzeyinden piston motorlu uçakla geçen ilk Türk mürettebat oldu...
  • Oben hoca bilgi küpü, müthiş heyecanlı ve havacılık aşığı bir adam. Bu adamın Türkiye'de genel havacılığı yönetmesi lazım. Neden bu adamı SHGM görevlendirmez ? Ben tesadüfen bir kez dersini dinleme şansı buldum inanın her yönden donanımlı bir hoca, mesleğini çok seven bir pilot, bu pilottan gençlerin öğreneceği çok şey var, yanındaki genç arkadaşı çok imrendim eminim büyük tecrübe almıştır ustadan.
  • haberi görmek insanı gerçekten gururlandırıyor.sizlerle gurur duyduğumu dile getirmek isterim.oktay AKDAĞ
  • TNER KARDEŞİMİN SEVGİLİ ARKADAŞI .... HARİKA RESİMLERİNİZ VAR. SİZE İMRENDİM. YAPTIĞINIZ İŞE ZATEN SÖZ YOK......
  • Yanlış ise duzeltin lütfen tufan hoca atlantic geçişini narsarsuaq Dan yapmıştı yani 63 north bu ekip 65 northdan gecti. Zaten söylenen piston motor ile en kuzeydeki Türkler atlantigi ilk geçenler değil. Öyle yada böyle çok sorun olmamalı neticede gecmisler tebrikler
Oben Oğultarhan ile pilot arkadaşı Ozan Çağlar Arslan’ın yolculukları Çorlu Havaalanı’ndan başladı.

Sırasıyla Romanya’da Baneasa, Slovakya’da M.r. Stefanik, Çek Cumhuriyeti’nde Hradiste, Almanya’da Berlin, Danimarka’da Aalbourg, Norveç’te Bergen, Faroe Adaları’nda Vagar, İzlanda’da Reykjavik, Grönland’da Kulusuk ve Nuuk,  Kanada’da Iqaluit, Puvirnituq, Riviera, Hearst, Thunder Bay, ABD’de Duluth, Backus, Thomas Co ve Centennial havaalanlarının yer aldığı rota izlendi.
 
Piper model uçağın ABD’deki tesislerde konfügrasyonunun yapılması için uçuşu gerçekleştiren Oğultarhan, uçuşa nasıl karar verdiği ile ilgili şunları söylüyor: “ Uçuşu Körfez Haritacılık’ın bir projesi için gerçekleştirdik. Harita işinde kullanılacak uçağın gövdesine kamera sistemi için yaklaşık 47 santimetre çapında iki delik açılması gerekiyordu. TAI’nın kapısını çaldık. Bize 2 yıl sonraya randevu verdiler. ABD’ye gitmek dışında çare kalmadı. Ama nasıl? Ya uçağı söküp götürecektik ya da böyle bir uçak için tehlikeli ve zorlu bir uçuşu göze alacaktık. Okyanus aşırı bu yolculuğun riskini almak istemeyenler bu işi yapan ABD’li pilotlarla anlaşır. Körfez Haritacılık da bunu araştırdı. Ama çok para istenince, çıkıp “Ben giderim” dedim. İşin macera kısmı beni daha çok cezbetmişti aslında. Hazırlıklarımızı tamamladık. Çorlu’dan yola çıktık.”
 
Oben Oğultarhan uçuş süresini 7 gün olarak planlıyordu. Ancak bazı yerlerdeki hava koşulları sebebiyle Çorlu-Denver uçuş macerası 12 gün sürdü.Uçağın basınç sistemini zorlamamak için uçuş genellik le 6-7 bin feet civarında gerçekleştirildi. Ancak okyanus üzerinde 10 bin feet’in altına inilmedi.  Oben Oğultarhan vearkadaşı, uçuş boyunca görerek uçuş prosedürünü (VFR) uyguladı. Bu yüzden uçuş sürelerini 2-3 saat olarak planlandılar. Maksimum 5 saat non-stop uçuldu. Toplam 9 bin 600 litre yakıt harcandı. 
 
20 farklı havaalanında konakyalan Oben Oğultarhan en zor iniş yaptığı havaalanının Grönland’da olduğunu söylüyor.  Kulusuk ve Nuuk arasında 3 saat buzulların üzerinde telsiz irtibatı olmadan uçtuklarını kaydeden Oğultarhan, “Bize, ‘Bu bölgede arama kurtarma yok, buna rağmen hâlâ uçmakta kararlı mısınız’ diye sordular. Hatta, “Sorumluluk almayız” diye kağıt imzalattılar. Atlantik geçişi bir pilotun ve uçağın limitlerinin zorlandığı uçuşlardır. Bilgi ve tecrübenizi sonuna kadar kullanırsınız. Bir anda hava değişebilir, fırtına çıkabilir. Her türlü olumsuz koşula hazır olmalısınız. Bu uçuşta zaman zaman kanyonların, zaman zaman buzul dağlarının arasına girdik. Bir acil iniş durumunda neler yapacağımızı düşündük. Buzul dağlarının yüksekliği 10-12 bin feet’i buluyordu. Toplam 20 pistin bazıları 1000 metreden daha kısaydı. Faroe Adaları’nda, bölgenin geleneğine uyduk, besleyici ve soğuktan koruyucu özelliği nedeniyle çiğ balina yedik. Porsiyonu 40 dolardı. Faroe Adaları çok pahalı 4 elma 50 dolar.”
 
ATLANTİK’İ PİPER İLE GEÇEN İLK TÜRK OLDULAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 6 yıl önce
Oben hoca bilgi küpü, müthiş heyecanlı ve havacılık aşığı bir adam. Bu adamın Türkiye'de genel havacılığı yönetmesi lazım. Neden bu adamı SHGM görevlendirmez ? Ben tesadüfen bir kez dersini dinleme şansı buldum inanın her yönden donanımlı bir hoca, mesleğini çok seven bir pilot, bu pilottan gençlerin öğreneceği çok şey var, yanındaki genç arkadaşı çok imrendim eminim büyük tecrübe almıştır ustadan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
haberi görmek insanı gerçekten gururlandırıyor.sizlerle gurur duyduğumu dile getirmek isterim.oktay AKDAĞ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
TNER KARDEŞİMİN SEVGİLİ ARKADAŞI .... HARİKA RESİMLERİNİZ VAR. SİZE İMRENDİM. YAPTIĞINIZ İŞE ZATEN SÖZ YOK......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yanlış ise duzeltin lütfen tufan hoca atlantic geçişini narsarsuaq Dan yapmıştı yani 63 north bu ekip 65 northdan gecti. Zaten söylenen piston motor ile en kuzeydeki Türkler atlantigi ilk geçenler değil. Öyle yada böyle çok sorun olmamalı neticede gecmisler tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000