13 Ağustos 2017, Pazar 14:10:30

"Ateş Kartalı" genç kızlara örnek olmak istiyor

Antalya Orman Bölge Müdürlüğünde görev yapan ve ailesinin "ateş kartalı" lakabını taktığı 27 yaşındaki Burcu Dinçer, Türkiye'nin ilk kadın yangın söndürme helikopteri pilotu oldu.
  • Dün de A TV'de çıktı. Hala aynı yalanlara devam ediliyor. Burada "Kıskançlık" vs diyenler, kıskançlık ile hiçbir alakası yok. Madem gerçekten GÖZLEMCİ olarak değil Pilot olarak uçuyor, o zaman HELİKOPTER LISANSINI ve TYPE'ı göstersin,yayınlasın. Bir sürü onun gibi yangın helikopterinde hala aktif uçan ve zamanında uçmuş hocalar bile tanıyorum. Hicbirisi "HELIKOPTER PILOTUYUM" demedi,demiyor!. Hepsi Gözlemci olarak uctuğunu söyler. Ayrica aşağıda bir yorumda arkadaşın biri "Başladığı yolda ilerleseydi Izair'deki görevinde B737'nin sağ koltuğunda olurdu" diye yazmış. Doğru söylemiş. Onunla birlikte İzair'deki görevine devam eden "Body"leri varken kendisi neden doğru düzgün uçamadan çıkmış. Şu da bir gerçektir ki "iş bulamayan pilotlar, gözlemci olarak yangın helikopterlerinde uçar,tercih eder." Son olarak birde kendisinin bir ara paylaştığı sosyal medya gönderisinde kendisi gibi Türk bir kadın gözlemci pilot daha vardı. O kişinin neden hiç "Türkiye'nin Ilk Yangın Helikopter Pilotu" diye haberleri çıkmadı ? Pilotluk magazinsel değildir, ayaklar altına almayın!
  • Gereksiz ve boş kalabalık yorumlarınızı gerçek kimliğinizle yorum yapmaya korkan insan topluluğu buraya toplanmış neyseki o kadar azsınız ki kuru gürültü... fırsatı burada bulmuşsunuz Emin'im hiç birşeyde başarılı olamadığınız ve adınızdan böyle bahsedilmedigi için kıskanıyorsunuz...
  • Kıskançlıktan ölüyorsunuz be, ne rüzgar yapmışsınız yorumlarla yok öyle değil yok böyle yok kemer takmış yok takmamış yok efendim medya için yapılmış... =D =D Ne olursa olsun başladığı yolda ilerliyor ve o amaç uğruna çalışıyor kendisini tebrik ediyorum
  • Yazının başından sonuna kadar %80'i yalan!.. Ankara Sivil Havacılıkta okumuş mezun olmuş öyle mi ? :D Isparta'da bulunan Özel bir Uçuş Okulundan mezun. Arkadaş "OBSEVER"(gözlemci) olarak uçuyor. Zaten, Lisansı HELIKOPTER için bile değil. Ukraynalı yada Rus pilotların yanında uçarak onlara kule konuşmalarında ve diğer bazı işlemler de yardımcı oluyor. "Ateş Kartal"ıymış bu kadar da abartılmaz ! Helikopter uçurmayı bilmeyen tecrubesi bile olmayan biri için bu çok ağır bir terim. Madem çok iyi başarılı Iz Air'den neden çıkarılmış ? Buradaki tüm eleştiriler tamamen "Haberin Yalan Olması" ile alakalı bir durum. Böyle yalan yalnış haberlere gündeme gelecekse hiç gelmesin daha iyi. Havacılıkla, Magazini karıştırmaması lazım!

Anadolu Üniversitesinden mezun olduktan sonra Ankara'da sivil havacılık okulunda 2,5 yıl eğitim alıp pilot olan 27 yaşındaki Burcu Dinçer, bir süre özel bir havayolu şirketinde çalıştıktan sonra yangın söndürme helikopteri pilotu olarak Orman Bakanlığı bünyesinde göreve başladı. Dinçer, Türkiye'nin ilk kadın yangın söndürme helikopteri pilotu olarak bu yıl Antalya'ya atandı.

Kentteki birçok yangına ekip arkadaşlarıyla havadan müdahale eden ve kısa sürede başarılı manevralarıyla takdir toplayan Dinçer'e ailesi ve çalışma arkadaşları "ateş kartalı" lakabını taktı.

Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunun Esenboğa Havalimanı'na yakın bir evde geçtiğini ve evinin penceresinden inip kalkan uçakları seyrederek ailesine "Bir gün ben de pilot olacağım" dediğini aktardı.

Eğitimini tamamladıktan sonra özel bir havayolu şirketinde görev yapmaya başladığını dile getiren Dinçer, bir arkadaşının da tavsiyesi ile yangın söndürme helikopterlerinin ilgisini çektiğini ve orman idaresi ile irtibata geçtiğini kaydetti.

"Göreve başladığımda herkes çok şaşırdı"
Göreve başladıktan sonra Türkiye'nin ilk kadın yangın söndürme helikopteri pilotu olduğunu öğrendiğini belirten Dinçer, "Yangınlarla mücadele her zaman dikkatimi çekmişti. Çok ilgimi çekiyordu. Göreve başladığımda herkes çok şaşırdı. 'Yapabilir misiniz? Olur mu?' gibi tepkilerle karşılaştım. Ama herkes bana çok büyük destek verdi. Birçok görevde bulunarak bunun kadınlar için de uygun bir meslek olduğunu gösterdim." dedi.

"Genç kızlara örnek olmak istiyorum"

Uçuşun kendisi için bir tutku olduğuna dikkati çeken Dinçer, şöyle konuştu:

"Herkesin içinde bir tutkusu olmalı ve bunun için çalışmalı. Genç kızlara örnek olmak istiyorum. Karşılarına olumsuzluklar çıkabilir ama pes etmesinler, yılmasınlar ve aktif olsunlar. Bir kadının başarılı olması için çok kuvvetli olması gerekiyor. Fiziki anlamda değil, psikolojik olarak. Kadının özgüveni olursa başaramayacağı bir şey yoktur."

"Ormanlar bizim çocuklarımız"

Yangından bir ağacın bile kurtulmasının kendisini son derece mutlu ettiğini dile getiren Dinçer, şöyle devam etti:

"Bu gerçekten kutsal bir görev. Bir doktorun hastayı kurtardığında verdiği bir mutluluk vardır. Biz de aynı duyguyu yaşıyoruz. Ormanlar bizim çocuklarımız. Nefes kaynağımız. Onlar olmadan nefes alamayız. Vatandaşlardan bu konuda destek bekliyoruz. Küçük bir duman dahi görseler Alo 177'yi arayarak ihbarda bulunmalarını istiyoruz. Alevler bir anda büyüyebiliyor. Bize ne kadar erken ihbar gelirse yangını o kadar çabuk söndürebiliriz."

Babasının kendisine "ateş kartalı" diye seslenmesinin hoşuna gittiğini ifade eden Dinçer, ailesinin yaptığı işe büyük saygı duyduğunu ve kendisine destek verdiğini kaydetti.

"Kanatlarım takılmış gibi hissetmiştim"

Sabiha Gökçen gibi güçlü kadınlardan ilham aldığını belirten ve ilk uçuşunda kendisini kuş gibi hissettiğini anlatan Dinçer, "İlk uçuşumu planör ile yapmıştım. Kanatlarım takılmış gibi hissetmiştim. Bu tutku içimde büyüdü. Sürekli kendimi geliştirmeye çalıştım." diye konuştu.

Dinçer, yaklaşık 2 saat 15 dakika havada kalabildiklerini, her seferde 2,5 ton suyu alevlere döktüklerini söyledi. Çalıştıkları helikopterler hakkında bilgi veren Dinçer, helikopterlerin çok güçlü bir motora ve iyi bir manevra kabiliyetine sahip olduklarını sözlerine ekledi. 

"Ateş Kartalı" genç kızlara örnek olmak istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

Yalanlar Devam Ediyor ~ 11 ay önce
Dün de A TV'de çıktı. Hala aynı yalanlara devam ediliyor. Burada "Kıskançlık" vs diyenler, kıskançlık ile hiçbir alakası yok. Madem gerçekten GÖZLEMCİ olarak değil Pilot olarak uçuyor, o zaman HELİKOPTER LISANSINI ve TYPE'ı göstersin,yayınlasın. Bir sürü onun gibi yangın helikopterinde hala aktif uçan ve zamanında uçmuş hocalar bile tanıyorum. Hicbirisi "HELIKOPTER PILOTUYUM" demedi,demiyor!. Hepsi Gözlemci olarak uctuğunu söyler. Ayrica aşağıda bir yorumda arkadaşın biri "Başladığı yolda ilerleseydi Izair'deki görevinde B737'nin sağ koltuğunda olurdu" diye yazmış. Doğru söylemiş. Onunla birlikte İzair'deki görevine devam eden "Body"leri varken kendisi neden doğru düzgün uçamadan çıkmış. Şu da bir gerçektir ki "iş bulamayan pilotlar, gözlemci olarak yangın helikopterlerinde uçar,tercih eder." Son olarak birde kendisinin bir ara paylaştığı sosyal medya gönderisinde kendisi gibi Türk bir kadın gözlemci pilot daha vardı. O kişinin neden hiç "Türkiye'nin Ilk Yangın Helikopter Pilotu" diye haberleri çıkmadı ? Pilotluk magazinsel değildir, ayaklar altına almayın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi sahibi olun ~ 11 ay önce
Hiç bir bilginiz olmadan yorum yapmaya devam eden kimlik bilginizi bile vermeye korkan arkadaşların yorumu devam ediyor... sosyal medyasından onu takip ettiğiniz belli demekki kuyruk acınız var doğrudur
Avukat mısın ? ~ 11 ay önce
Yazdıklarımızın aksini kanıtlasın yada kanıtlayın o zaman... Daha mezun olduğu gerçek okulunu söyleyemiyor ;) Ankara'da Sivil Havacılıkmış... :))))
Kıskançlar ~ 11 ay önce
Gereksiz ve boş kalabalık yorumlarınızı gerçek kimliğinizle yorum yapmaya korkan insan topluluğu buraya toplanmış neyseki o kadar azsınız ki kuru gürültü... fırsatı burada bulmuşsunuz Emin'im hiç birşeyde başarılı olamadığınız ve adınızdan böyle bahsedilmedigi için kıskanıyorsunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777ER ~ 11 ay önce
Kıskançlıktan ölüyorsunuz be, ne rüzgar yapmışsınız yorumlarla yok öyle değil yok böyle yok kemer takmış yok takmamış yok efendim medya için yapılmış... =D =D Ne olursa olsun başladığı yolda ilerliyor ve o amaç uğruna çalışıyor kendisini tebrik ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A330 ~ 11 ay önce
başladığı yolda ilerleseydi şu an izair'de B737 sağ koltuğunda olurdu, yangın söndürme helikopterinin gözlemci koltuğunda değil tip eğitimine verdiği 35.000 euroya yazık olmuş
TAMAMEN YALAN HABER ~ 11 ay önce
Yazının başından sonuna kadar %80'i yalan!.. Ankara Sivil Havacılıkta okumuş mezun olmuş öyle mi ? :D Isparta'da bulunan Özel bir Uçuş Okulundan mezun. Arkadaş "OBSEVER"(gözlemci) olarak uçuyor. Zaten, Lisansı HELIKOPTER için bile değil. Ukraynalı yada Rus pilotların yanında uçarak onlara kule konuşmalarında ve diğer bazı işlemler de yardımcı oluyor. "Ateş Kartal"ıymış bu kadar da abartılmaz ! Helikopter uçurmayı bilmeyen tecrubesi bile olmayan biri için bu çok ağır bir terim. Madem çok iyi başarılı Iz Air'den neden çıkarılmış ? Buradaki tüm eleştiriler tamamen "Haberin Yalan Olması" ile alakalı bir durum. Böyle yalan yalnış haberlere gündeme gelecekse hiç gelmesin daha iyi. Havacılıkla, Magazini karıştırmaması lazım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000