20 Ekim 2008, Pazartesi 16:30:13

ATC'lerin MUTLU GÜNÜ!

Hava Trafik Kontrolörleri Derneği’nin geleneksel olarak kutladığı ‘Hava Trafik Kontrolörleri Günü’ TATCA’nın Atatürk Havalimanı’nda bulunan ofisinde kutlandı.
  • Kurumumuzdaki müdürler, şefler bile kuleci diyor bize :)
  • evet trafikçiyiz şımarığız hiç bir iş yapmayız 2 racır deriz bi dünya para verirler ah şu diğer personel olmasa valla biz trafikçilerin ( aynı kurumda çalışıp adımızı bilmeyen sadece kuleden ibaret olduğunu düşünen sıradan bir vatandaşın bildiğinin dışında hiçbirşey bilmeyen itfaiyenin yan yatmışı olup aslında hortumcu olan arff cilerin tabiriyle kulecilerin ) hali ne olurdu merak ediyorum
  • KULECİLER DHMİ'NİN ŞIMARIK ÇOCUKLARIDIR.. ANCAK HAVACILIĞIN EKİP İŞİ OLDUĞUNU SÜREKLİ UNUTUYORLAR. ONLARIN İŞİ SADECE İKİ RACIR Bİ GACIR.
  • HTürk ava Trafik Kontrolörleri uluslararası kurallara göre hizmet veren ancak ulusal çekememezliklerden dolayı üçüncü dünya ülkelerindeki meslektaşlarından bile az kazanan ve 7000 kişi sırtına yüklenen,pilotla eş tutulması gerekirken okumayı bile sökemeyen,oturduğu yerden para kazananlarla muhatap bırakılandır. Muhatap olmayalım herkesle bundan sonra..madem sevmiyorsunuz düşün..

20 Ekim 1961 yılında kurulan IFATCA’nın (Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Dernekleri Federasyonu) kuruluş gününü Hava Trafik Kontrolörleri Günü olarak kutlayan dernek üyeleri, 6.sı gerçekleşen bu özel günü pasta keserek pekiştirdi.

TATCA Genel Başkanı Ayhan Kartal’ın ‘bizler görünmeyen kahramanlarız, varlığımızdan haberdar olunmamasına rağmen emniyetli ve güvenli uçuşun önemli parçalarıyız. Bu özel günü yine heyecanla kutluyoruz. Ümidimiz mesleğimize daha fazla özen gösterilmesi ve yaptığımız işin ciddiyetinin farkına varılmasıdır. Hava Trafik Kontrolörleri Günü hepimize kutlu olsun’ diyerek duygularını dile getirdi.

Görüşlerini ifade eden diğer kontrolörler, ‘Mesleğimize gereken özenin gösterileceğine inanıyoruz’ şeklinde görüş belirttiler.

134 ülkeden 50 binin üzerinde üyesi bulunan IFATCA’ya 1996 yılında üye olan TATCA 20 Ekim 2003’den itibaren Hava Trafik Kontrolörleri gününü kutlamaktadır. 4 şubesi ve 750 üyesi bulunan TATCA’nın şubeleri, Ankara, İzmir, Antalya ve Dalaman’dır.

Ayhan Kartal bu özel güne ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Emniyetli ve Hızlı...
Hava Trafik Yönetiminin birbirinden ayrı ama eşit değerdeki iki amacı!

Ama ne yazık ki Hava Trafik Kontrolörlerinin bu iki kilit görevi yerine getirdiği çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Bir yolcu olarak hiçbir zaman Hava Trafik Kontrolörlerinin sayesinde hızlı ve emniyetli bir uçuş gerçekleştirdiğinizi uçak anonsunda duymazsınız. Ancak havaalanı kapasitesi, personel eksikliği, trafiğin yoğunluğu nedenlerinden kaynaklanan gecikmeleri değil de hava trafik kontrolden kaynaklanan gecikmelerin olduğu anonsunu duyabilirsiniz. Hava Trafik Kontrolörlerinin nasıl büyük bir özveri ve emekle sizleri gitmek istediğiniz yerlere ulaştırdıklarını fark etmezsiniz bile.

Dünyada artan petrol fiyatları, kapanmak zorunda kalan havayolu şirketleri, artan maliyetler nedeniyle hızlı bir akışın öneminin farkında olarak elimizden geleni yapmaktayız. “ Bir dakikalık yakıtı bile tasarruf et” sloganının giderek yaygınlaştığının bilincindeyiz. Ancak hava trafik kontrolündeki en ciddi sorunlardan birisi, giderek artan trafiğe karşılık kontrolör eksikliğidir. Özellikle İstanbul gibi yaşam şartlarının daha zor olduğu büyük şehirlerde kontrolör açığının önüne geçilememektedir. Dünyada pilotlarla eşit kazanca sahip olan meslektaşlarımızın aksine ne yazık ki bizler hala havacılık sektöründe en az kazanan meslek grubu olarak kalmaktan kurtulamıyoruz.

20 Ekim 1961 yılında kurulan ve üyesi olduğumuz Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Dernekleri Federasyonu olan IFATCA’nın kuruluş günü her yıl dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bizler de Hava Trafik Sistemi içersinde en önemli rollerden birini üstlenen hava trafik kontrolörlerinin gününü içtenlikle kutluyor, en kısa zamanda dünyadaki meslektaşlarının sahip oldukları refaha ve çalışma şartlarına kavuşmalarını diliyoruz.

Hava Trafik Kontrolörleri olarak bu zor görevi yapmaktan onur duymaktayız.

Tüm halkımıza hızlı ve emniyetli uçuşlar diliyoruz.

Ayhan Kartal
TATCA Genel Başkanı

tatca

tatca

tatca

tatca

tatca

 

ATC'lerin MUTLU GÜNÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

atc2 ~ 10 yıl önce
Kurumumuzdaki müdürler, şefler bile kuleci diyor bize :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 10 yıl önce
evet trafikçiyiz şımarığız hiç bir iş yapmayız 2 racır deriz bi dünya para verirler ah şu diğer personel olmasa valla biz trafikçilerin ( aynı kurumda çalışıp adımızı bilmeyen sadece kuleden ibaret olduğunu düşünen sıradan bir vatandaşın bildiğinin dışında hiçbirşey bilmeyen itfaiyenin yan yatmışı olup aslında hortumcu olan arff cilerin tabiriyle kulecilerin ) hali ne olurdu merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airtech ~ 10 yıl önce
KULECİLER DHMİ'NİN ŞIMARIK ÇOCUKLARIDIR.. ANCAK HAVACILIĞIN EKİP İŞİ OLDUĞUNU SÜREKLİ UNUTUYORLAR. ONLARIN İŞİ SADECE İKİ RACIR Bİ GACIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DESPERATE ~ 10 yıl önce
HTürk ava Trafik Kontrolörleri uluslararası kurallara göre hizmet veren ancak ulusal çekememezliklerden dolayı üçüncü dünya ülkelerindeki meslektaşlarından bile az kazanan ve 7000 kişi sırtına yüklenen,pilotla eş tutulması gerekirken okumayı bile sökemeyen,oturduğu yerden para kazananlarla muhatap bırakılandır. Muhatap olmayalım herkesle bundan sonra..madem sevmiyorsunuz düşün..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000