16 Nisan 2015, Perşembe 09:23:30

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SİS KABUSU

Atatürk Havalimanı'nda gece yarısından sonra etkili olan sis hava trafiğini vurdu, 10 uçak başka havalimanlarına yönlendirildi. THY 30 uçuşunu iptal etti.
  • Şu CAT ibaresine biti açıklık getirebilirmi
  • Sadece istanbul basede bakalım ne kadar ısrar edilecek
  • Meteoroloji nin uyarısı falan yok bize gelen taf da görüş min 4000 M idi
  • Dolar ciksin bizde kazanalim sizde dolar alin fakirmisiniz yoksa :(

Atatürk Havalimanı sise hazırlıksız yakalandı. Meteoroloji sis konusunda uyarıda bulunmamasına rağmen bu gece yarısından itibaren yoğun sis etkili olmaya başladı.

Sabahın erken saatlerinde görüş mesafesi 200 metreye kadar düştü. Bu sırada bazı uçaklar inişlerini gerçekleştiremeyerek Ankara ve Sabiha Gökçen havalimanlarına yönlendirildi. THY, 30 civarında uçuşunu iptal etti.

THY Basın Müşaviri Ali Genç, twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı: "İstanbul'da etkili olan yoğun sis uçak seferlerini de etkiliyor. 15'e yakın uçak farklı havalimanlarına yönlendirildi.Sis nedeniyle bazı seferlerde de gecikmeler yaşanıyor. 30'a yakın sefer iptal edildi. Iptal edilen seferlerdeki yolcularımızı alternatif uçuslara yönlendiriyoruz" dedi.

Sis özellikle 05-23 pistinin bulunduğu deniz tarafında yoğun hissedildi. Görüş mesafesi 200 metreye kadar düşüncei nişler Cat 3 seviyesinde gerçekleştirildi. Sabah saat 07.30'dan itibaren sis etkisini kaybetmeye başladı. Saat 08.00'den itibaren de CAT3 seviyesi yükseltildi.

Şu sıralarda İstanbul'a inmek için planlanan birçok uçuşta gecikmeler yaşandığı kaydedildi. Hava trafiğinin öğlen saatlerine doğru normal seyrine döneceği bildirildi.

Airporthaber.com

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SİS KABUSU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Şu CAT ibaresine biti açıklık getirebilirmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İbare ? ~ 3 yıl önce
CAT = Category yani Kategori demektir, meydanda kurulu olan ILS (Aletli Inis) sisteminin kabiliyetini gösterir (bu sisteme pist ve taksi ışıklarının yapısı vb. de dahildir). Bu değere bağlı olarak iniş için aranan minimum yatay ve dikey görüş değerleri değişir. CAT 1, CAT 2, CAT 3A - CAT 3B - CAT 3C olarak 5 farklı kategori vardır. En üst seviye olan 3C'dir 0 (sıfır) yatay ve dikey görüşte inişe izin verir. Tabii bunun için uçağın ve içindeki pilotların da bu seviyede iniş için sertifikalandırılmış ve eğitilmiş olması şarttır. Memleketimizde genelde ILS'li meydanlar CAT 1 olup, CAT 3A ve 3B sistem birkaç meydanımızda var sadece. 3C hiç yok ki zaten ülkemizdeki hava durumları incelendiğinde 3C'ye çok gerek olmadığı ortaya çıkıyor. Olsa iyi olur ama sistem kurulum ve işletme+bakım maliyeti yönünden verimli görülmüyor. Hangi sistemin hangi değerlerde inişe izin verdiğini de bir zahmet siz internetten araştırıverin ;)
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sadece istanbul basede bakalım ne kadar ısrar edilecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Meteoroloji nin uyarısı falan yok bize gelen taf da görüş min 4000 M idi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dolar milyoneri ~ 3 yıl önce
Dolar ciksin bizde kazanalim sizde dolar alin fakirmisiniz yoksa :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işte ~ 3 yıl önce
gurban olurum sana.......dolar 3 olacak bizler daha mutlu olacak.....
biz:( ~ 3 yıl önce
ya bizim gibi ev borcu olanlar napıcak:(
USD ~ 3 yıl önce
AYNEN BENCEDE 5 e kadar yolu var hemde hesapmalası kolay olur:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000