19 Haziran 2017, Pazartesi 09:37:50

Astsubaylardan pilotluk başvurusu

TSK’daki F-16 pilotu açığını doldurmak isteyen sivil uçuş lisansına sahip 10 astsubay, başvuruları reddedilince Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.
  • TUM DUNYADA ASTSUBAYLARIN MUHARIP JET UCURDUGU(GUNUMUZDE) BIR HAVA GUCU SOYLEBILIRMISINIZ?TABIIKI SOYLEYEMESSINIZ CUNKU YOK ,E BUTUN DUNYA APTAL 10 TANE ASTSUBAYMI AKILLI???
  • Madem F-16 Pilotu olmak için harp okuluna gerek yok subay olmaya gerek yani demenize göre harp okulu bu kadar basit ve kolaydı ne diye subay olmadınız. Astlığı kabul ettinizKapasiteniz yetmediği için Astaubay okuluna zar zor kapağı atmışsınız bir de herşeyi parayla satın alabileceğinizi sanıyorsunuz. Bu paracı menfaatçi kolaycı ve fırsatçı kafa zaten sizin neden astsubay olduğunızu açıklıyor. Subaylık asalettir. Parayla satılmaz. F-16 pilotluğu, kol komutanlığı, filo komutanlığı gibi makamları desturla alın ağzınıza. Alın teri ve liyakat herşeyin başıdır. İşi ehline veriniz. İşin ehli de geleceğin komutanları aslanlar gibi harp okulu mezunu subaylardır. NOKTA!
  • Ve bırçok yorumdan anlaşılıyorkı, pılot sadece subaydan olur hasta zıhnıyetı devam edıyor. MSB bu işe el atsa ve desekı asb.lerde pılot olabılır , subaylar bır yolunu bulup asb lerın uçuşta elenmesi için her türlü oyunu yapacaktır.Zıhnıyetı bozuk bır topluluktan baska bırsey beklenmez. Pılot sb ler kendı aralarındada zaten bırbırını yıyorlar...1980 yıllardan ıtıbaren kara havacılık okulunda astsubay pılot adaylarına egıtmenlerın yaptıgı zulum zaten unutulmaz..78 asb pılot adayından 2 pılot çıkardılar. Oda gösterış olsun dıye ne kadar ilginçki, 100 e yakın tegmen hep pılot çıkartıldı. Bu ordu ve bu kafayla savaşa gıdılmez...
  • senden hiçbirşey olmamış.yazık sana harcanan paraya ve emeklere.

TSK’daki F-16 pilotu açığını doldurmak isteyen sivil uçuş lisansına sahip 10 astsubay, başvuruları reddedilince Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Karar gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ihraç edilen ve tutuklanan F-16 pilotlarından dolayı pilot sayısı TSK’da standartların altına düştü. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da, yeni bir çalışma başlatarak daha önce örgüt tarafından kumpasla yetersiz bulunarak kara görevine verilen F-16 pilotlarını göreve çağırdı.

Bakanlığın, kalan pilot açığını da sivil havayollarına geçen eski pilotlardan karşılayacağı öğrenildi. Bu süreçte ise, TSK’da muvazzaf olarak görev yapan ve dışarıdan Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) alan 10 astsubayın da askeri envanterdeki uçaklarda pilotluk yapmak için başvuruda bulunduğu, ancak yapılan başvuruların reddedildiği öğrenildi.

O KANUN ENGEL OLDU

TSK’da görev yapan uçuş lisansına sahip astsubaylara iletilen yanıtta, “Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu” hatırlatıldı. Buna göre kanunun ilgili maddesinde, pilot ve pilot adayının TSK’ya bağlı uçuş okulları ve kurslarda öğrenim görmüş olma şartı iletildi. Bunun özerine astsubaylar ise ilgili maddelerde yeniden düzenleme yapılabilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Başvurularında, Hava Kuvvetleri’nde pilotluk eğitiminin ücretsiz olduğunu ancak kendilerinin dışarıdan en az 300 bin TL ödeyip ATPL lisansı aldıklarına dikkati çekti. Başvuruda, “Lisanslarımızın dünyada geçerliliği olmasına rağmen, hatta aynı kurumda görev yapmış olduğumuz askeri pilotlar ile aynı uçuş okullarında eğitim almış ve uçuş yapmış olmamıza rağmen başvurularımız kabul edilmemektedir” şeklindeki ifadeler aktarıldı. KDK’nın ise kısa süre sonra başvurulara yanıt vereceği öğrenildi. Verilecek yanıtlar tavsiye niteliği taşıyacak.

Astsubaylardan pilotluk başvurusu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (160)

TUM DUNYA APTAL BIR SIZ AKILLISINIZ ~ 1 yıl önce
TUM DUNYADA ASTSUBAYLARIN MUHARIP JET UCURDUGU(GUNUMUZDE) BIR HAVA GUCU SOYLEBILIRMISINIZ?TABIIKI SOYLEYEMESSINIZ CUNKU YOK ,E BUTUN DUNYA APTAL 10 TANE ASTSUBAYMI AKILLI???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim akıllı ~ 1 yıl önce
Tam araştırmadım belki pilot astsubay vardır belki yoktur kimin umurunda ama şunu iyi biliyorum tüm dünyada böyle büyük bir ihanet yapan kendi meclisini polisini bombalayan bir hava kuvveti yok. Bu olaylar sonrasında uçaklar yerde yatarkken ve etrafımız ateş çemberi olmuşken siz herşey normal devam ediyormuş gibi davranıyorsanız sebebini sorgulamak lazım. Anormal durumlarda anormal kararlar alınır şu an çok normal bir durumdamıyız? Siz pilot bulmuşsunuz rütbesinimi sorguluyorsunuz subayın aldığı sivil lisansı kabul et astsubayınkini etme bu nasıl bir mantıktır. Uçakların hepsi yerde yatsın ama bunlara bunları kimse uçurmasın er dahil kimin lisansı varsa değerlendirilmeli Teşekkürler
Astsubay kafası iyi oku! ~ 1 yıl önce
Madem F-16 Pilotu olmak için harp okuluna gerek yok subay olmaya gerek yani demenize göre harp okulu bu kadar basit ve kolaydı ne diye subay olmadınız. Astlığı kabul ettinizKapasiteniz yetmediği için Astaubay okuluna zar zor kapağı atmışsınız bir de herşeyi parayla satın alabileceğinizi sanıyorsunuz. Bu paracı menfaatçi kolaycı ve fırsatçı kafa zaten sizin neden astsubay olduğunızu açıklıyor. Subaylık asalettir. Parayla satılmaz. F-16 pilotluğu, kol komutanlığı, filo komutanlığı gibi makamları desturla alın ağzınıza. Alın teri ve liyakat herşeyin başıdır. İşi ehline veriniz. İşin ehli de geleceğin komutanları aslanlar gibi harp okulu mezunu subaylardır. NOKTA!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wake up ~ 1 yıl önce
Sen hangi ülkede yaşıyorsun ?? 15 Temmuzdan hiçmi birşey öğrenmedin? yada sen 15 Temmuzdan sonra deşifre olmayanlardanmısın yazdıklarına bak gerçi bazıları doğru mesela herşey para ile olmaz diyorsun sizdeki adı himmeti herhalde alın teri liyakat dediğin şeyde herhalde (F) tipi abilerinize olan itaaatti yetenekli birçok genç subayı karalayıp ihraç ettiren yada uçuştan kestirip arabayı bile kullanamayacak kadar niteliksiz beceriksiz mallara F-16 teslim eden sizin asaletli subaylarınız değil astsubaylardı herhalde. Doğru zar zor insanlar astsubay okuluna kapak atarken abilerinizin verdiği sorularla harp okuluna ve kurmaylığa girenler ve ağzıma alayacağım makamlara sahip olanlarda acaba kimdendi?? Bir zümreyi karalayacaksan önce düşün karalamaya çalıştığın zümreden değilmiydi Ömer HALİSDEMİR ve senin ASİL dediğin zümreden değilmiydi Onun vurduğu Leş ?? Şu durumda zaten sana kimse sormuyor astsubaydan pilot olurmu diye adamlar zaten pilot senin gibiler çatlasada patlasada PİLOT
wake up yazan ezik beyinliye cevap ~ 1 yıl önce
Atacağın iftiraların bir ölçüsü olsun ki ciddiye alınacak kadar seviyeye sahip ol. Ben astsubaylar pilot olamaz demedim Askeri Pilot Olamazlar! ve asla olamayacaklarda bunu göreceksin! Çünkü aynen bu platformda olduğu gibi senin gibi aşağılık kompleksine sahip birçok astsubay. Yani asaletten yoksun. Sınav sorularını çalan şerefsizler zaten ordudan atıldı atılmaya da devam ediyor. Her başın sıkıştığında muhataplarına çamur atmandan belli ki aşağılık kompleksini aşamamış ezik beyinli bir astsubaysın. Pilotluk lisansı olan astsubaylar umarım senin zihniyetinde değildir. Yazık ordunun belkemiği hastalıklı adamlardan oluşmuyordur umarım.
Beklediğim Cevap ~ 1 yıl önce
Tam kendine uygun hakaret dolu cevaplar yazmışssın. Tebrik ederim söylediklerimin hangisinde çamur yada iftira vardı merak ettim yada hangisi yalandı? Ben size hakaret etmedim ama söylediklerimin hepsi doğru olduğu ve buna yazacak birşey bulamadığın için hakaret ediyorsun. Tabi kapasite belli Kontrol sahası dışına çıktın :)) 15 Temmuzu, 1980 i ve diğer darbeleri bu ülkeye yaşatıp ülkemizi senelerce geriye atan sanki sizin asil, geleceğin komutanları dediğiniz kişiler değildi? Hala asil diyorsun sıkılmadan. kurmayların %95 i F tipi olduğunu söyledi başbakanımız atıla atıla daha ancak yarısı atıldı senin gibi kalanlarda temizlenir umarım. Senin gibi zihniyetliler bu orduda söz sahibi olursa bu hava kuvvetleri pilotsuz kalır ama astsubaydan pilot yapmazlar. Sen sonunda dönüp dolaşıp sivil hava yoluna benim sağ sandalyeme geleceksin :)) işte o zaman bu kafayla çok sopa yersin
daha çok cevap beklersin ~ 1 yıl önce
Şunu bir kere aklınıza sokun: askeri pilotluk sadece bir sınıf, ihtisas ya da yapılacak sıradan bir iş değildir aynı zamanda bir makamdır. Makamlar da askeriyede rütbelere göre dağıtılır. Yani güzel kardeşim sen diyelim ki astsubaysın ve dışarıdan lisans aldın ve pilotsun. Aldık seni F-16 pilotu yaptık. Kabiliyet olarak yetenek olaraF-16 kullanabilir misin evet yaparsın ancak kolunda Astsubay rütbesiyle bu işi yapamazsın çünkü askeri pilotluk yüksek bir makamdır aynı zamanda ve seni astsubay olarak yüksek makamlara kimse atayamaz. Dolayısıyla şahıs olarak birey olarak senin menşeinin ne olduğu değil o makamda o makamda hangi rütbeyle bulunacağın önemli. Sen şunu demeye çalışıyorsun kıt aklınla ne olacak ki genelkurmay başkanı da astsubay olsun bak astsubaylar generalde plıyor. Hayır gerizekalı astsubaylar general olmuyor. Astsubay dediğin komutanımız seneler önce hak etmiş subay olmuş sonra YAŞ kararıyla terfi edip general olmuş. Yani kolunda astsubay rütbesiyle yüksek makama gelmemiş bir dönüşüm yaşamış. Sen de çok meraklıysan F-16 kullanmaya astsıbay olarak bunu yapamazsın. Subay olman lazım. Bu 10 astsubay arkadaşımız gitsinler kanunen nasıl subay statüsüne geçebiliriz kısmını çözsünler. Çözsünler ki önlerinde engel kalmasın. Ancak eminim bu wake up kafası sen yine meseleyi anlamadın. O yüzden bi 2-3 tur oku yazılanları. Kafa biraz geç basıyor senin. Senin değil sağ sandalyene kullandığın bisikletin yanından bile geçmem :)
Veeeeee.. ~ 1 yıl önce
Ve bırçok yorumdan anlaşılıyorkı, pılot sadece subaydan olur hasta zıhnıyetı devam edıyor. MSB bu işe el atsa ve desekı asb.lerde pılot olabılır , subaylar bır yolunu bulup asb lerın uçuşta elenmesi için her türlü oyunu yapacaktır.Zıhnıyetı bozuk bır topluluktan baska bırsey beklenmez. Pılot sb ler kendı aralarındada zaten bırbırını yıyorlar...1980 yıllardan ıtıbaren kara havacılık okulunda astsubay pılot adaylarına egıtmenlerın yaptıgı zulum zaten unutulmaz..78 asb pılot adayından 2 pılot çıkardılar. Oda gösterış olsun dıye ne kadar ilginçki, 100 e yakın tegmen hep pılot çıkartıldı. Bu ordu ve bu kafayla savaşa gıdılmez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 1 yıl önce
Bu işi beceremeyenlerin de bahanesi hazır...
Ters yüz ~ 1 yıl önce
Hastalık sende de var demek ki er den f16 pilotu olur diyemiyorsun.Nice erler var astsubayı cebinden çıkartır.Bu kafayla senden cerrah,mühendis,herşeyi bilen adam olur da itibar eden bulunmaz. Bir de yorum yapıyor,bu orduyla savaşa gidilmez diye.lafın özünü söyle.Bedelli askerlik yaptım maçam yemedi ya da eğitim süreci zor geliyor beceremedim de.Cafe de otururken dikkat et,garson boşları toplarken seni de götürmesin bulaşıklığa.
General olamaz demedik,F-16 pilotu olamaz diyene: ~ 1 yıl önce
senden hiçbirşey olmamış.yazık sana harcanan paraya ve emeklere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha ha ha ~ 1 yıl önce
Valla ben hakkını vere vere mecburi hizmetimi tamamladım (verdiğimi biliyorum, geri beslemelerden bu anlaşılıyor) artık kendim ve ailem için çalışıyorum. Şükür güzel bir hayatım var. Sen kimsin ki bana harcanan emeğe, paraya yazık diyorsun. Sana mı kaldı bunu sorgulamak.
ha ha ha ciya; ~ 1 yıl önce
sen bu sivil hayatta çok ama çok çekersin.uçmayı öğrenmiş sin amma,sana harcanan zamana ve paraya çok yazık olmuş.karakteri düzgün birine harcansaydi.......
Hemde çok yazik ~ 1 yıl önce
Vergi ödeyen bir vatandaş. Ha cebinden okuduysan o başka
Vergici ~ 1 yıl önce
Bana yapılan harcamanın karşılığını hayatımdan 15 sene vererek layığıyla ödedim zaten.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000