15 Şubat 2012, Çarşamba 09:28:29

ARTIK YURTDIŞINA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Yerli inansız hava araçları, yerli helikopter ve yerli uçak projeleri ile savunma sanayiinde yaşanan yerlileştirme çalışmaları devam ediyor.
  • Hiç bir şey yapmadan masa başından ahkam kesip yapılanları küçümseyenlere sormak istiyorum.Sen ne yaptın.Ya da sen ne yapmayı planlıyorsun.Bu uçak için bir somun bile yapanın başımızın üstünde yeri var.Helal olsun.Bugün converter yapan inverter yapar ertesi gün jeneratör ertesi gün motor.Ama sen hep konuşmaya devam edersin.
  • Sektörün herhangi bir köşesinde bulunan, ya da kendi bulunduğu resme bile bakamayanlar tüm tablonun ne kadar büyük ve zorluklarla dolu olduğunu göremeden yorum yapmaktalar. Bir AIRBUS'ı 36 tane ülkenin yaptığını bilmek lazım. Herşey inanmayla başlar!!! Kimisi takmış aaaa kar yağdı-yabancı pilot alıyorlar ondan bak bak baak, İnsansız uçak yapıyoruz- THY bu insanlarla zarar etmeye mahkum(THY 70-80 uçaktan 250 uçağa doğru gidiyor ve hiç bir havayolunun uçaklarının tamamı kendisinin değilk? Bırakalım bu kompleks dolu yorumları önce konuyu bir anlayalım!!!?
  • TUAF'da F18 mi varmış nereye gizlemişler bu F18 yahuu :) Yapılan haberin kopyala yapıştır olduğunu gösteren bir hata...
  • Yahu bir altimetre yapamayan ulke nasil oluyorda yurtdisina ihtiyac duymuyor? Var mi bu ucagin celigi, alasimi ulkemizde uretiliyor mu? Su ucagin camini uretebilirmiyiz? Konverter uretmisiz. Ne oldugu belli degil ama seviniyoruz.
Eskişehir'de Kaynak Elektronik Makine Sanayi (KemSan) firması, yerli enerji dönüştürücü (konverter) üretmeyi başardı. Benzin yakmayan yerli dönüştürücü, savaş uçaklarının elektrik sistemleri test edilirken kullanılıyor.

Daha önce Amerika ve Almanya'dan ithal edilen dönüştürücüler, 5 -6 kat daha ucuza mal ediliyor. Artık konverterler 5-6 milyon dolar yerine, yerli firmadan 1 milyon dolara alınıyor. Projede tamamen yerli kaynakların kullanılması devletin kasasına da ciddi katkı sağlarken, bu alandaki dışa bağımlılık sona erdi. Artık konverterler yerli firmadan 1 milyon dolara alınıyor. Konverterler, TSK'nın yanı sıra 8 ülkeye satılıyor.

DIŞARIDAN 140 BİN DOLARA ALINAN KONVERTER TÜRK FİRMASINDA 40 BİN DOLAR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, jet üstlerinde bulunan F4, F16 ve F18 savaş uçaklarının elektriksel sistem testlerini yapmak üzere tasarlanan konverter ihalesine çıktı. Daha önce Almanya ve Amerika'dan ihraç edilen konverterler için Eskişehirli KemSan firması da ihaleye girdi. 12 adet konverter alımı için açılan ihaleye, Amerikan şirketleri 6 milyon avro, KemSan ise 1 milyon dolar teklif verdi.

KemSan, ihaleyi kazanarak, Amerikalı şirketlerin 140 bin dolara mal ettiği bir adet konverteri 40 bin dolara üreterek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim etti. Önceki yıllarda ihale başına 5-6 milyon dolar yerine, yerli firmaya 1 milyon dolar ödendi. Böylece, 5-6 milyon dolarlık para Türkiye'nin kasasında kaldı. Ayrıca, bu alandaki dışa bağımlılık da sona erdi.

8 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Türk savaş uçaklarının yanı sıra Türk savaş gemilerinin konverterlerinde de yerli malı dönemi başladı. Türk savaş gemisi Milli Gemi (MİLGEM)'nin de konverteri yine KemSan firması tarafından üretilerek TSK'ya takdim edildi.

Yapılan konverterler başta Lübnan, Ürdün, Mısır, Kenya, Endenozya, Fas, Irak ve Suriye gibi ülkelere ihraç ediliyor. Konverterlerin, bugüne kadar yüksek fiyatlarla Almanya ve ABD gibi ülkelerden ithal edildiğini anlatan KemSan Teknik Müdürü Adil Ceyhan, artık yerli malın kullanıldığını söyledi.

Ceyhan, bir Türk firması olarak ürettikleri konverterleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettiklerini kaydederek, "F-4, F-16 ve F-18 savaş uçaklarının bakım anında motorları aktif olarak çalıştıran 220/380V 50Hz girişli, 115/200V 400Hz çıkışlı konverterlerini üretiyoruz" dedi.

(Zaman)
ARTIK YURTDIŞINA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 6 yıl önce
Hiç bir şey yapmadan masa başından ahkam kesip yapılanları küçümseyenlere sormak istiyorum.Sen ne yaptın.Ya da sen ne yapmayı planlıyorsun.Bu uçak için bir somun bile yapanın başımızın üstünde yeri var.Helal olsun.Bugün converter yapan inverter yapar ertesi gün jeneratör ertesi gün motor.Ama sen hep konuşmaya devam edersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sektörün herhangi bir köşesinde bulunan, ya da kendi bulunduğu resme bile bakamayanlar tüm tablonun ne kadar büyük ve zorluklarla dolu olduğunu göremeden yorum yapmaktalar. Bir AIRBUS'ı 36 tane ülkenin yaptığını bilmek lazım. Herşey inanmayla başlar!!! Kimisi takmış aaaa kar yağdı-yabancı pilot alıyorlar ondan bak bak baak, İnsansız uçak yapıyoruz- THY bu insanlarla zarar etmeye mahkum(THY 70-80 uçaktan 250 uçağa doğru gidiyor ve hiç bir havayolunun uçaklarının tamamı kendisinin değilk? Bırakalım bu kompleks dolu yorumları önce konuyu bir anlayalım!!!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
TUAF'da F18 mi varmış nereye gizlemişler bu F18 yahuu :) Yapılan haberin kopyala yapıştır olduğunu gösteren bir hata...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yahu bir altimetre yapamayan ulke nasil oluyorda yurtdisina ihtiyac duymuyor? Var mi bu ucagin celigi, alasimi ulkemizde uretiliyor mu? Su ucagin camini uretebilirmiyiz? Konverter uretmisiz. Ne oldugu belli degil ama seviniyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000