02 Kasım 2012, Cuma 08:54:22

ARIKOPTER BÜROKRASİYE TAKILDI!

İTÜ’nün 10 yıldır üzerinde çalıştığı yerli helikopter ve 4 yılda tamamladığı İHA projesi, bürokrasiye takıldı. Prof. Aslan, ilgisizlikten şikayet ederek, “ARIKOPTER projemizin bütçesi sadece 5 bin lira” dedi.
  • İtü fıss Amerikada bi çok teknik unide düşük maliyetle uav yapan gencler var Kasılıp kasılıp bi halt yemedikce bu millet hiç bi halt yapamaz Dileyene o projeler ve universitelerin ismi verilir Açık kaynak sıkıntı yok
  • Yıllardır uçmak için gün sayan.İçi kıyrıtık dışı desen sağda solda yaptırılmış.Yükseklisans doktora öğrencileri çalışıyor birde ama görün halini bizimkiler anca catia show yapsın helikoptere benziyor olması iyi bir tasarım ve desteklencek bir proje olduğunu göstermiyor.Zaten TAI alım yapıyor bu kapasitede bu niyette olanlar hünerlerini orada göstermeye çalışsınlar.
  • Helikopter beşpara etmez olduğu için bütçe yok.10 yılda çıkan ürüne bakın. bizzat yakından görmüş biri olarak bencede boşa para harcanmamalı okuldan mezun olsunlar profesyonel firmalarda birşeyler yapmaya çalışsınlar 60 metreye rc helikopterde çıkıyor.
  • TAI'ye akiyor paralar.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 10 yıldır üzerinde çalıştığı ilk yerli sivil helikopter olan ARIKOPTER ile 4 yılda tamamlanan insan hava taşıtı (İHA) “ilgisizlik” kurbanı oldu. Kendi uçağını, helikopterini, gemisini, silahını yapmak için atılım başlatılırken, ARIKOPTER için ayrılan 5 bin liralık bütçe projenin olduğu yerde saymasına yol açtı.
 
MAYINI DA TERÖRİSTİ DE ARAYACAK
 
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, “Projeyi bitirmek üzereyiz ama çeşitli engeller var. Şu anda ARIKOPTER’in bütçesi 5 bin TL. İnsanız hava aracının da prototipi tamamlandı. 60 metreye yükseliyor. Hedefimiz 3 bin metre. Onun için de 1-2 milyon TL lazım. Bu araçlar ticari olarak da savunma sanayinde de kullanılacak. Bitmesini arzuladığını söyleyen çok, ama ilgilenen yok” dedi. Bürokratik işlemler için uzun zaman harcandığını anlatan Aslan, şunları söyledi: “Bizim çocuklarımız gidip ABD’de yarışmaları kazanıyorlar, NASA’da birinci oluyorlar. Yine de bizi  dinlemiyorlar. İnsansız hava aracımız bitti. Aracımız 90 kilo, taşıma kapasitesinin 25 kilo, toplam uzunluğunun 4 metre, yüksekliğinin 1 metre. Coğrafyanın iyi bilindiği yerlerde kötü havada bile uçabilir. Üzerindeki sensör sayesinde mayın taramasında da terörist aramasında da kullanılabilir. Ayrıca bunu polis ve basın da kullanabilir. Prototipi bitirdik. Ama istediğimiz düzeyde değil. Önemli olan hızlı ve seri üretmek. Alıcısı askeriye olacak. O araca da ilgisizlik var. Bir miktar bütçe geldi ama yetersiz. Konuştuğumuz çevreler olumlu geri dönüşte bulunmuyor.”
 
İLK UÇUŞU BU YIL PLANLANIYORDU
 
Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, ARIKOPTER’in üzerinde 10 yıldır çalıştıklarını anlatarak “İki pilot ve altı yolcu kapasiteli helikopterin motor çapı 11 metre ve ağırlığı da iki ton. Tamamlandığında Türkiye’nin ilk sivil helikopteri olacak. Bu yıl, ilk uçuşunun gerçekleşmesi planlanıyordu. Şu anda motor ile motor sistemi arasındaki transmisyon testleri devam ediyor. Ama proje çok yavaş ilerliyor” bilgisini verdi.
ARIKOPTER BÜROKRASİYE TAKILDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Hadi len ~ 5 yıl önce
İtü fıss Amerikada bi çok teknik unide düşük maliyetle uav yapan gencler var Kasılıp kasılıp bi halt yemedikce bu millet hiç bi halt yapamaz Dileyene o projeler ve universitelerin ismi verilir Açık kaynak sıkıntı yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boş... ~ 5 yıl önce
Yıllardır uçmak için gün sayan.İçi kıyrıtık dışı desen sağda solda yaptırılmış.Yükseklisans doktora öğrencileri çalışıyor birde ama görün halini bizimkiler anca catia show yapsın helikoptere benziyor olması iyi bir tasarım ve desteklencek bir proje olduğunu göstermiyor.Zaten TAI alım yapıyor bu kapasitede bu niyette olanlar hünerlerini orada göstermeye çalışsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neyle alim yapiyor ~ 5 yıl önce
TAI kimin parasiyla ne aliyor? Bir tasima filosu mu var? YOksa ne? TSK'ya satmak icin aliyor arada komisyoncu oluyor. TSK zaten sartnamesini yazmis helikopter alacak, arada emekli devrelerde kazansin diye TAI var. Gelsin paralar. Birde satin aldigini milli kaynaklarla urettim diyor. Sende demissin ki zaten iyi birsey yaparsan TAI alir.
Ne arısı... ~ 5 yıl önce
Helikopter beşpara etmez olduğu için bütçe yok.10 yılda çıkan ürüne bakın. bizzat yakından görmüş biri olarak bencede boşa para harcanmamalı okuldan mezun olsunlar profesyonel firmalarda birşeyler yapmaya çalışsınlar 60 metreye rc helikopterde çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para nerde? ~ 5 yıl önce
TAI'ye akiyor paralar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000