14 Kasım 2010, Pazar 08:17:35

ARES'i uçuşa hazırlıyorlar

Amerikalı bilim insanları, Mars'ın yüzeyini ve atmosferini detaylı bir şekilde inceleyebilmek için insansız hava aracı ARES'i geliştiriyor. Proje başarılı olursa ilk kez bir hava aracı, yabancı bir gezegenin semalarında uçacak.
  • Bu haber ile ilgili daha çok bilgi yayınlarsanız çok sevinirim
Bölgesel Ölçekli Havasal Çevre Araştırmacısı (ARES) adlı hava aracı uçak, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın Virginia eyaletindeki Langley Araştırma Merkezi'nde yapılıyor. ARES'in, NASA'nın Mars Keşif Programı çerçevesinde 2011'de fırlatılması, 9 ay içinde de gezegenin atmosferine girmesi planlanıyor.
 
Kızıl Gezegen'e koruyucu bir kapsülün içinde sıkıştırılmış halde gönderilecek olan insansız uçak, Mars atmosferine girdiğinde kapsülün içerisinden çıkacak ve kanatlarını açarak uçuşuna başlayacak. Bir saat boyunca havada kalacak olan ARES'in, yaklaşık 645 kilometre boyunca uçuş gerçekleştirmesi planlanıyor. ARES'in yüksek çözünürlüklü kameraları ve hassas algılayıcıları sayesinde, bu süre içinde Mars'ın atmosferik özellikleri, manyetik alanı ve yüzeyi ayrıntılı bir şekilde incelenecek. Elde edilen veriler, Mars'la ilgili pek çok soruya yanıt niteliğinde olacak.
 
Atmosfer bilimci Joel Levine, Discovery News'e yaptığı açıklamada, "ARES sayesinde şu ana kadar Mars'a gönderilen yüzey araçları ve uyduların göremediği şeyler keşfedilecek. Atmosferdeki gazlar ilk kez net bir şekilde ortaya çıkacak" dedi. Mars Keşif Programı, ARES'in yanı sıra her biri en fazla 485 milyon dolar değerinde olan 9 farklı projeyi daha içeriyor.
 
ARES'i uçuşa hazırlıyorlar

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu haber ile ilgili daha çok bilgi yayınlarsanız çok sevinirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000