10 Ekim 2016, Pazartesi 09:38:34

'Aquila Türkiye'de üretilecek'

Almanya merkezli eğitim uçağı Aquila’yı satın almasının ardından Türkiye’de çalışmalara hızlı başlayan B Plas, İstanbul Airshow’da uçağı tanıttı.
  • Saatte 19 litre benzinle çalışıyor. Benzin ne arar la bazarda?
  • Bu tarz küçük uçak ve küçük helikopter üreten dünyada birçok marka var. Hem sanayimiz hem milletimiz için bu firmaları satın alıp üretimi ülkemize taşımalıyız. Mesela; Cicare helikopter, Piper, Beechcraft, Gulfstream, L410 Turbolet vs...
  • Uçak maketten tanıtılmaz,inşattlarda maketten satılmaz
  • eğer türkiyede üretilecekse uçuş okullarına daha uygun fiyatla satılacak uçuş okulundaki saçma sapan yüro ile fiyatlandırma politikasıda belki te le 'ye dönecek fiyatlar ülkede pilotluk yapmak isteyen orta direk aile evlatlarının da bütçesine uygun olup onlarda faydalanabilecek belkide. Burası Türkiye üretilsede yine burada milyon yürolara dolarlara ya da dünyada en büyük değere sahip para birimlerinden satılır. sonra çıkarlar derlerki türkiyede uçak üretiyoruz satıyoruz. Bize türk gençlerine faydası olacağını sanmıyorum.

Almanya merkezli eğitim uçağı Aquila’yı satın almasının ardından Türkiye’de çalışmalara hızlı başlayan B Plas, İstanbul Airshow’da uçağı tanıttı.

Yüzde 100 Türk sermayesi ile Almanya’da üretilen Aquila’nın hedefinde Türkiye’de de üretim var.  Gerekli başvuruları yapan Bursa’nın önde gelen sanayi şirketlerinden B Pas, izinlerin alınmasıyla Yenişehir ve Yunuseli Havalimanları’nda üretim yapacak.

Avrupa’nın en çok tercih edilen eğitim uçakları arasında yer alan Aquila hakkında açıklamalarda bulunan Gökçen Grup CFO'su Eşref Akın; ‘Uçağımız yakında Türkiye semalarında olacak’ ifadelerini kullandı.

‘ŞU ANDA 220 AQUILA GÖKYÜZÜNDE’

Satın alma sürecinden Türkiye’deki planlarına kadar AirportHaber’e önemli açıklamalarda bulunan Eşref Akın; ‘Eğitim uçağımız Aquila, Almanya’da 1995 yılında kurulmuş bugüne kadar üretim yapmış, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde de eğitim ve hobi amaçlı olarak kullanılan uçak olarak satılmış durumda. Şu anda 220’nin üzerinde uçağımız piyasada uçuyor. Avrupa’nın birçok yerinde eğitim amaçlı olarak kullanılmaya devam ediliyor.

12  Ocak 2016’da b Plas’ın Yönetim Kurulu Başkanı Celal Gökçen Aquila’nın yüzde 100 hisselerini devraldı ve yüzde 100 Türk sermayali olarak üretilmeye devam ediliyor. Berlin’de faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

UÇAK TÜRKİYE’DE SATILDI MI?

Türkiye’den Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uçağımıza 3 adet siparişi var. Uçuş okullarıyla da görüşmelerimiz oldu, yakında Türkiye semalarında da uçaklarımız uçmaya başlayacak.

Görüştüğümüz okullar arasında Türk Hava Yolları uçuş akadimisi de var. Satış konusunda bir takım temaslarımız oldu, zamanla net olarak açıkayabiliriz.

‘TÜRKİYE’DE ÜRETİM YAPACAĞIZ’

Bursa Yenişehir ve Yunuseli Havalimanları’nda üretim ve bakım onarım yapmak üzere başvularımız var ve bu başvurular sonuçlanmak üzere. Ayrıca SHGM’ye de yetki almak anlamında başvurumuz sürüyor. Yetkiyi alınca Türkiye’de de üretim yapmaya başlayacağız. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de üretim yapacağız.

UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ NELER?

Uçağımız 2 kişilik olarak hizmet veriyor ama 4 ve 6 kişilik için de çalışmalarımız devam ediyor. Uçağımızın uçuş mesafesi 1150 km. Ayrıca 750 kilo ağırlıklıkla uçabiliyor ve 250 metreden havalanabiliyor. 1 saate 19 litre benzinle uçabiliyor. Benzer uçaklara göre ciddi anlamda tasarruflu bir uçak. Tamamen kompozit bir ürün.

Uçağımızın fiyatı 170 bin-220 bin Euro arasında değişiyor. Fiyat farkı iç donanım farkıdır aslında. Uçağımızın yaşamış olduğu bir kazası yok. Zaten uçak süzülerek uçma özelliğine sahip, yani motoru dursa da süzülerek inebiliyor. Bu da tercih sebeplerinden biri olabilir.

Yakıt tasarrufu anlamında avantajlı bir uçak. Kalkış mesafesi avantajı ve ayarlanabilir koltukları mevcut. Aslında uçak zaten Avrupa’da yeterince kullanılıyor Türkiye’de çok bilinmiyor. 

Yakında ülkemizde de tam olarak tanınacağına inanıyoruz.

Fatih Akdeniz / AirportHaber


'Aquila Türkiye'de üretilecek'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Murat ~ 2 yıl önce
Saatte 19 litre benzinle çalışıyor. Benzin ne arar la bazarda?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adem ~ 2 yıl önce
Bu tarz küçük uçak ve küçük helikopter üreten dünyada birçok marka var. Hem sanayimiz hem milletimiz için bu firmaları satın alıp üretimi ülkemize taşımalıyız. Mesela; Cicare helikopter, Piper, Beechcraft, Gulfstream, L410 Turbolet vs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Küçük ~ 2 yıl önce
Gulfstream'in, Beechcraft'ın ne olduğunu bilmediğiniz, bu markalara küçük deyip Türkiye'ye getirilmesini önermenizden anlaşılıyor. Siz Havacılığa heceleme seviyesinden bir daha başlayın bence..
Maketten ~ 2 yıl önce
Uçak maketten tanıtılmaz,inşattlarda maketten satılmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 2 yıl önce
eğer türkiyede üretilecekse uçuş okullarına daha uygun fiyatla satılacak uçuş okulundaki saçma sapan yüro ile fiyatlandırma politikasıda belki te le 'ye dönecek fiyatlar ülkede pilotluk yapmak isteyen orta direk aile evlatlarının da bütçesine uygun olup onlarda faydalanabilecek belkide. Burası Türkiye üretilsede yine burada milyon yürolara dolarlara ya da dünyada en büyük değere sahip para birimlerinden satılır. sonra çıkarlar derlerki türkiyede uçak üretiyoruz satıyoruz. Bize türk gençlerine faydası olacağını sanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000