23 Eylül 2014, Salı 07:45:17

ANLAŞMAYA VARDILAR

Diplomatik çevrelerdeki kaynağına atıfta bulunan Defense News adlı internet haber sitesi, Rusya ve Hindistan’ın geleceğin perspektifli 5. nesil savaş uçaklarının ortak geliştirilmesi üzerinde nihayet mutabakata vardıklarını bildirdi.
  • Adam lar bizim gibi ABD Auvrupa Ve NATO pesinde Kosmuyor ya
  • Anlamıyorum arkadaş; milletin Allah diye ineğe tapındığı, sokaklarında insanların acından geberip gittiği bir ülke nasıl olurda havacılıkta bizden bu kadar ileri olabilir? Daha doğrusu soruyu düzelterek şu şekilde sorayım: Biz nasıl bu kadar geri kalmayı başardık?

Açıklamaya göre Hindistan’ın Fifth Generational Fighter Aircraft (FGFA) adlı prototipi ilk uçuşu 2016 yılında yapacak.

Rus-Hint 5. nesil savaş uçaklarının seri üretimi 2021’de başlaması planlanıyor.

Bu süre ise Hindistan ve Rusya’nın bu yılın sonuna kadar imzalamayı planladıkları anlaşmanın imzalanmasından sonra netleşecek.

Hindistan’ın uçak yapım şirketi Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) ile Rusya’nın şirketi ‘Suhoy’ arasında 2010 yılında FGFA programıyla ilgili ilk mutabakatlar sağlandı.

Bu dönem içerisinde tarafların bir takım hazırlık çalışmalarını yaptıklarını anlatan Vzlyot (Kalkış) dergisi baş editörü Andrey Fomin (140918 Fomin) “Ön araştırmalar yapıldı.Star'da yer alan habere göre; Yeni uçağın 5. nesil Rus savaş uçağı T-50’nin(PAK-FA) temelinde üretileceğine ilişkin ilke kararları alındı. Ön araştırmalarından deneme ve tasarım çalışmalarına ve uçağın üretimime geçişi sağlayan mutabakatlara varıldı. Yeni uçak, Hindistan’ın uçak tasarımıyla ilgili taleplerine uyuyor” dedi.

İmzalanan anlaşmalar uyarınca FGFA’da havadan havaya Hint füzesi ‘Astra’ ve ortak Hindistan’ın Rusya ile ortak geliştirdiği süpersonik kruz füzesi BrahMos yerleştirilecek.

Üstelik teknik çalışmalarda Hint payının 18%’den 40%’a kadar yükselmesi hedefleniyor.

Rusya’ya göre bu, Hindistan’da uçak yapımı konusunda oldukca geliştiğinin bir göstergesi olarak belirtiliyor.

Anlaşmalara göre 200 adet 5. nesil savaş uçağı üretilecek ve proje 30 milyar dolara mal olacak.

ABD, Çin ve bazı verilere göre Japonya’da 5. nesil savaş uçaklar geliştirilmekte bulunuyor.

Fakat Rus uzmanlar tarafından, Hindistan’ın Rusya ile ortak geliştirdiği FGFA’nın geleceğin uçağı olmak için bütün şanslara sahip olduğunu düşünülüyor.

Bu uçak, askeri nitelikleri ve teknolojileri açısından rekabet uçaklarından üstün olacak.

ANLAŞMAYA VARDILAR

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Adam lar bizim gibi ABD Auvrupa Ve NATO pesinde Kosmuyor ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 4 yıl önce
Anlamıyorum arkadaş; milletin Allah diye ineğe tapındığı, sokaklarında insanların acından geberip gittiği bir ülke nasıl olurda havacılıkta bizden bu kadar ileri olabilir? Daha doğrusu soruyu düzelterek şu şekilde sorayım: Biz nasıl bu kadar geri kalmayı başardık?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000