14 Ağustos 2014, Perşembe 16:27:44

ANKARA SEMALARINDA TEHLİKELİ YAKINLAŞMA!

Hintli Jet Airways’e ait Boeing 777-300 tipi uçağın kaptan pilotu uçakta şekerleme yaptı, ikinci pilot da ipad’e daldı. Ankara üzerindeki uçak bir başka uçakla fazla yakınlaşınca heyecan dolu anlar yaşandı.
  • Başka hiçbir ülkede Türkiye'deki gibi dengesiz bir trafik yoğunluğu yoktur ve Ankara ACC çalışanları görevlerini çok zorlu şartlarda yapmaktadırlar (sağlıksız frekanslar, çalışma ortamı vs..). Saha Kontrol yönetiminde tamamen yeni ve artan trafiğe uygun yollar dizayn edilmeli, sürekli cızırdayan ve birbirini bloke eden frekanslar ve radar kaverajları iyileştirilmelidir. Saha kontrolde görevli kontrolörlerin aynı anda 45-50 uçakla ilgilendiği bir hava sahası ne kadar güvenli olabilir veya bu ATC'ler ne kadar sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilir?! Havacılığı geliştirmek sadece yeni havalimanı açmakla olmuyor malesef bunun yanında altyapıyı da geliştirmek lazım. Şu anda kullanılan altyapı ve şartlar gerçekten modernlikten çok uzak. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok biraz avrupada vs. bu işler nasıl yürüyor örnek alsınlar ama burası Türkiye yükle trafiği ATC'ye nasıl olsa yapar bir şekilde!!!
  • Bırı uyudu diğerı oyun oynadı ifadesini nerden yargılayarak ulaşabildiniz merak ediyorum
  • Ankara saha kontrol merkezi hergun surekli bu olaylari yasiyor airmissz gun airmisssiz ekip degisikligi olmuyor ki ama hergun tehlikeli yada daha az tehlikeli seklinde oluyor sadece siz medyadan cok azini duyuyorsunz keske hepsini bilseydinz neler oldgunu acaba ucaga binebilirmiydiniz ? biz atco lar elimizden gelinin en iyisini yapiyoruz ama bazen telsizimizin elektrigi dahi kesintiye ugraya biliyor pilotlarla temassiz kalabiliyoruz nasil ayirma yapabliriz ki baska iletisim yolumuz yok telsiz disinda !! bu kadar yogun trafik var iken surekli ucak uretilip ucuslar artarken diger yandan bu kadar kotu bir alt yapi ile nereye kadar basarili olabilicez ??begenmedigimz ulkelerin bile telsiz iletisim sistemleri bizden o kadar ileride ki allah korusun diyorum ama isimizi allahada birakmayalim artik !
  • Bu olay hakkında dün Huffington Post'ta Amerikalı bir pilot şöyle bir yorum yazmış; "Elinize herhangibir sevdiğiniz oyuncağı alın, evinizin banyosuna girin ve bir sandalyaya oturun. Karşı duvara bakarak sabah olmasını bekleyin. Uzun yol uçak pilotluğu böyle birşeydir işte". Pek imrenilecek birşey değil galiba.

Jet Airways’e ait Mumbai-Brüksel seferini yapan uçak Ankara hava sahası üzerinde bir başka uçakla çarpışma tehlikesi atlattı. Uçağın kaptan pilotunun şekerleme yaptığı sırada ikinci pilotu da tablet bilgisayara dalınca 300 yolcu taşıyan uçak bir başka uçağa gereğinden fazla yakınlaştı.

Ankara’da görev yapan hava trafik kontrolörünün acil durum uyarısı üzerine ikinci pilot durumun farkına vardı. 34 bin feet’ten 32 bin feet’e düşen uçağa yükselmesi talimatı verildi.

Pilotlar, büyük hataları sonucu yaşanan olayı Hindistan sivil havacılığına rapor etmedi.

ANKARA SEMALARINDA TEHLİKELİ YAKINLAŞMA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Başka hiçbir ülkede Türkiye'deki gibi dengesiz bir trafik yoğunluğu yoktur ve Ankara ACC çalışanları görevlerini çok zorlu şartlarda yapmaktadırlar (sağlıksız frekanslar, çalışma ortamı vs..). Saha Kontrol yönetiminde tamamen yeni ve artan trafiğe uygun yollar dizayn edilmeli, sürekli cızırdayan ve birbirini bloke eden frekanslar ve radar kaverajları iyileştirilmelidir. Saha kontrolde görevli kontrolörlerin aynı anda 45-50 uçakla ilgilendiği bir hava sahası ne kadar güvenli olabilir veya bu ATC'ler ne kadar sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilir?! Havacılığı geliştirmek sadece yeni havalimanı açmakla olmuyor malesef bunun yanında altyapıyı da geliştirmek lazım. Şu anda kullanılan altyapı ve şartlar gerçekten modernlikten çok uzak. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok biraz avrupada vs. bu işler nasıl yürüyor örnek alsınlar ama burası Türkiye yükle trafiği ATC'ye nasıl olsa yapar bir şekilde!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bırı uyudu diğerı oyun oynadı ifadesini nerden yargılayarak ulaşabildiniz merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara ali ~ 4 yıl önce
pilotların ifadeleri alınmıştır raporlar tutulmuştur haklarında yasal işlemler başlatılmıştır çünkü yapılan hata yenilir içilir türden değildir
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ankara saha kontrol merkezi hergun surekli bu olaylari yasiyor airmissz gun airmisssiz ekip degisikligi olmuyor ki ama hergun tehlikeli yada daha az tehlikeli seklinde oluyor sadece siz medyadan cok azini duyuyorsunz keske hepsini bilseydinz neler oldgunu acaba ucaga binebilirmiydiniz ? biz atco lar elimizden gelinin en iyisini yapiyoruz ama bazen telsizimizin elektrigi dahi kesintiye ugraya biliyor pilotlarla temassiz kalabiliyoruz nasil ayirma yapabliriz ki baska iletisim yolumuz yok telsiz disinda !! bu kadar yogun trafik var iken surekli ucak uretilip ucuslar artarken diger yandan bu kadar kotu bir alt yapi ile nereye kadar basarili olabilicez ??begenmedigimz ulkelerin bile telsiz iletisim sistemleri bizden o kadar ileride ki allah korusun diyorum ama isimizi allahada birakmayalim artik !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AZ BİLEN ~ 4 yıl önce
Bu olay hakkında dün Huffington Post'ta Amerikalı bir pilot şöyle bir yorum yazmış; "Elinize herhangibir sevdiğiniz oyuncağı alın, evinizin banyosuna girin ve bir sandalyaya oturun. Karşı duvara bakarak sabah olmasını bekleyin. Uzun yol uçak pilotluğu böyle birşeydir işte". Pek imrenilecek birşey değil galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000