28 Aralık 2011, Çarşamba 12:04:13

ANADOLU KARTALLARI’NI TOPA TUTTU

Türkiye’nin ilk havacılık filminin yapımcısı ve başrol oyuncusu Göksel Arsoy, vizyondaki Anadolu Kartalları filmini eleştirdi...
  • Göksel Arsoy şöhretini perçinleyen filmi övecektir ama kimse bu uçak nasıl havalanır bakımı, havada kontrolu nasıl yapılır,yere nasıl iner bunu sağlayan assubaylar kimlerdir diye düşünmez ve onlara yer vermezler o halde bu belgesel olabilirmi? Bu senaryosu yazılan milleti gaza getiren bir kurgudur.
  • Keske once bir filmi seyredip ondan sonra konussaymis. Onu arayip sormamalari cok koymus belli ki. Bence cok guzel bir film olmus. Top gun cakmasi diyenler cok ama bence hic de ugrasmamislar oyle super kahraman olmaya. Olani gostermisler sadece ve cok hos olmus.
  • Dogru basligiyla yorum yazan arkadas,filmin onleme alarmi sahnesindeki olay su anda mevcut uygulamadaki Q ucaklari ve pilotlarini anlatiyor,sunni alarmla reaksiyon olcumu yapiliyor,yani bir hedef yok ama formlarini test etmek icin sunni alarm veriliyor ve bunu icra ediyorlar,gercekte de bu sekilde alarmlar verilip reaksiyon sureleri olculuyor bunun neresi garip?Bence guzel bir yapim olmus sadece motora kus girme sahnesinde benim gorebildigim 4-5 kus girdi,oyle bir durumda motor direk susar.Bu kisimda seyirciye kuslari gostermek icin abarti yapilmis.
  • Gurur Duymalısınız ! Gurur. Konu olarak yoğun olmayabilir ama gereksiz yere filmi eleştiremezsiniz. !
Havacılığa olan merakıyla bilinen Türkiye’nin ilk havacılık temalı sinema filminin yapımcısı ve başrol oyuncusu Göksel Arsoy, Pilotlar Vakfı’nın düzenlediği geceye onur konuğu olarak katıldı.

Sinemanın altın çocuğu lakaplı Göksel Arsoy, Airporthaber’in bugünlerde vizyonda yer alan Anadolu Kartalları filmine ilişkin görüşlerini sorması üzerine eleştirilerini ardı ardına sıraladı.
 
Arsoy havacılığa olan merakının çok uzun yıllar öncesine dayandığını kaydederek, “ Bu gece tayyerecilerin arasında olduğum için mutluyum. Ben Kayseri Hava Üssü’nde doğdum. Doğduğum gün tayyarecileri gördüm ve hiç ayrılmadım. Sinemaya başladıktan sonra içimdeki havacılık aşkı beni tayyare filmi yapmaya zorladı. O tarihte Yesilçam’daki büyük adamlar, "Yazık, çekme, Hollywood’da bile renkli tayyare filmleri iş yapmıyor, parana yazık’ dediler. Ama ben Şafak Bekçileri’ni yaptım. O film Yesilçam’ın yüzakdır. 6 yıl o filmin hasılatına kimse erişemedi” dedi.
 
1963 yapımı Şafak Bekçileri filminin bugün bile izlendiğini ve aynı heyecanı aynı nostaljiyi yaşattığını vurgulayan Arsoy, Anadolu Kartalları filminin bu duyguları izleyiciye vermediğini söyledi.
 
BELGESEL Mİ FİLM Mİ?
 
Arsoy şöyle konuştu:  “  Anadolu Kartalları filmini izlemedim. Ama filmle ilgili eleştirmenlerin yazılarını okudum. Onlar da diyor ki, ‘Bu film mi belgesel mi?’  Anadolu Kartalları’nın konusu yok. O yüzden hiç bir zaman Şafak Bekçileri olamaz. Zaten izlenme rakamlarında da Anadolu Kartalları, Şafak Bekçileri’ni geçemedi.  Eğer bu arkadaşlar beni bulsalardı, deselerdi ki ‘Sen bu işi biliyorsun ve deneyimlisin. Bize yardımcı ol’ deselerdi ben onları yönlendirirdim. Bir muhteşem topluluğun dramını vermezsen büyüklüğünü ihtişamını nasıl vereceksin?  Bu filde dram yok ama Şafak Bekçileri’nde var.” 
 
Göksel Arsoy son olarak, “ Ben Şafak Bekçileri’ni yaptıktan 23 yıl sonra Top Gun yapıldı. Bunun üzerine düşünmek lazım” diyerek sözlerini bitirdi.

©AirportHaber Özel Röportaj
ANADOLU KARTALLARI’NI TOPA TUTTU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 6 yıl önce
Göksel Arsoy şöhretini perçinleyen filmi övecektir ama kimse bu uçak nasıl havalanır bakımı, havada kontrolu nasıl yapılır,yere nasıl iner bunu sağlayan assubaylar kimlerdir diye düşünmez ve onlara yer vermezler o halde bu belgesel olabilirmi? Bu senaryosu yazılan milleti gaza getiren bir kurgudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Keske once bir filmi seyredip ondan sonra konussaymis. Onu arayip sormamalari cok koymus belli ki. Bence cok guzel bir film olmus. Top gun cakmasi diyenler cok ama bence hic de ugrasmamislar oyle super kahraman olmaya. Olani gostermisler sadece ve cok hos olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Dogru basligiyla yorum yazan arkadas,filmin onleme alarmi sahnesindeki olay su anda mevcut uygulamadaki Q ucaklari ve pilotlarini anlatiyor,sunni alarmla reaksiyon olcumu yapiliyor,yani bir hedef yok ama formlarini test etmek icin sunni alarm veriliyor ve bunu icra ediyorlar,gercekte de bu sekilde alarmlar verilip reaksiyon sureleri olculuyor bunun neresi garip?Bence guzel bir yapim olmus sadece motora kus girme sahnesinde benim gorebildigim 4-5 kus girdi,oyle bir durumda motor direk susar.Bu kisimda seyirciye kuslari gostermek icin abarti yapilmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Gurur Duymalısınız ! Gurur. Konu olarak yoğun olmayabilir ama gereksiz yere filmi eleştiremezsiniz. !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000