15 Haziran 2010, Salı 08:16:45

Anadolu Kartalı Eğitimi, Konya'da yapılıyor...

Anadolu Kartalı-2010/2 Eğitimi'nin seçkin gözlemci ve basın günü yapıldı.
  • negatıf yorum yapanların hepsı vatan haınıdır..o kadar
  • F-15 uçakları ile ilgili olarak ; DACT"de (Değişik tiplerle yapılan Hava Muharebesi Eğitimi) 100 hava muharebesinden sadece 4"ünü kaybetmiş; 4"ü de F-4E Phantom uçağıymış. Anadolu Kartalı eğitiminde ise durum daha da gurur vericiydi. Phantomlara gerek kalmadan Sniper kodlu F-5 2000'ler, EAGLE kodlu USAF F-15'lerini avlıyorlardı. Bunu fantazi veya fanatizim olarak görebilenler olabilir, ancak tüm uçuşlar ACMI'de kayıtlı, sallayamıyorsun. Sadece teknoloji değil, bilgi, eüitim, yürek ve bilek gerekiyor. O da fazlasıyla mevcut.
  • RF4E ler keşif uçağıdır hava hava mühimatı taşımazlar dolayısıylada önleme görevi yapmazlar. Evet süperiz gerek eğitim seviyesi gereksede hava hava görevinde kullandığımız F 16 larımızla gereksede hava yer görevlerinde kulladığımız F4e 2020 lerimizle. ama herkezin her konuda bir yorum yaptığı bir ortamda gayet normal böyle şeylerin yazılması. meyve veren ağaç her zaman taşlanır.Ben Hava Kuvvetlerimizle ve onun seçkin personeli ile herzaman gurur duduyuyorum
  • neyin ne oldugunu bilmesek yutturacaksın değimi :))

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki Anadolu Kartalı Eğitimi'ne Türkiye'nin yanı sıra ABD, İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve NATO hava unsurları katılıyor. Eğitim, Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda ulusal veya uluslararası olarak gerçek harekat şartlarına benzetilmiş bir ortamda gerçekleştiriliyor. Tatbikatta, gece uçuşu yapılmadan gündüz uçuşlarıyla milli ve yabancı unsurların birleşik harekat yapma imkan ve kabiliyetleri sergilendi. İcra edilen görevlerin anında veya çok kısa sürede değerlendirilmesi maksadıyla kullanılan Hava Muhaberesi Gösterim Sistemi (ACMI) ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemi gibi eğitim yardımcıları da dikkate alındığında, Anadolu Kartalı Eğitimleri eksiklerin görülüp giderilebileceği bir müşterek eğitim laboratuvarı niteliği de taşıyor.

Eğitim uçuşları öncesinde basın mensuplarına verilen brifinginde konuşan Hava Yüzbaşı Cenk Yalçıner, bu yıl Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın 27'ncisini gerçekleştirdiklerini belirterek, 2010 yılında 3 tatbikat gerçekleştirileceğini belirtti. Tatbikatların ilkinin mart ayında ulusal çapta yapıldığını dile getiren Cenk Yalçıner, "İkincisi gerçekleşen bu tatbikata Türkiye, Amerika, İspanya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve NATO unsurları katılıyor" dedi.

EĞİTİME TOPLAM 66 UÇAK KATILIYOR

Anadolu Kartalı-2010/2 Eğitimi 400 kilometre eninde ve 300 kilometre boyunda geniş bir alanda yapılıyor. Bu dönemki eğitime, 38'i milli, 28'si yabancı olmak üzere toplam 66 uçak ile 3. Ana Jet Üs Komutanlığı personeli haricinde 400'ü yabancı bin 100 personel katılıyor. Bu kapsamda eğitime, Türkiye'den 30 F-16, 4 F-4, 2 F-5, 1 nakliye ve 1 tanker uçağı, ABD'den 10 adet F-15, İtalya'dan 5 AMX muharip uçağı, İspanya'dan 6 adet F-18, BAE'den 6 adet Mirage-2000-9 uçağı katıldı. Gerçek harekat şartlarına benzetilmiş bir ortamda Karma Kuvvet Hava Harekatını çok uluslu olarak planlamak ve icra etmek, alınan derslerle eğitim seviyesini yükseltmek ve eğitim seviyesi ile imkan ve kabiliyetlerin çok uluslu ortamda sergilenmesi, eğitimin maksatları arasında yer alıyor.

Anadolu Kartalı-2010/2 eğitimi, Mavi ülke ile Kahverengi ülke arasındaki jenerik bir çatışma senaryosu dahilinde hava harekatı ağırlıklı olarak icra edildi. Basın mensuplarına, eğitime katılan uçakların hazırlıkları ve uçuşları izlettirildi. Anadolu Kartalı eğitimlerinde bugüne kadar 5 kez katılan İsrail, tatbikata katılmadı.Anadolu Kartalı Eğitimi, Konya'da yapılıyor...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
negatıf yorum yapanların hepsı vatan haınıdır..o kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
F-15 uçakları ile ilgili olarak ; DACT"de (Değişik tiplerle yapılan Hava Muharebesi Eğitimi) 100 hava muharebesinden sadece 4"ünü kaybetmiş; 4"ü de F-4E Phantom uçağıymış. Anadolu Kartalı eğitiminde ise durum daha da gurur vericiydi. Phantomlara gerek kalmadan Sniper kodlu F-5 2000'ler, EAGLE kodlu USAF F-15'lerini avlıyorlardı. Bunu fantazi veya fanatizim olarak görebilenler olabilir, ancak tüm uçuşlar ACMI'de kayıtlı, sallayamıyorsun. Sadece teknoloji değil, bilgi, eüitim, yürek ve bilek gerekiyor. O da fazlasıyla mevcut.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
RF4E ler keşif uçağıdır hava hava mühimatı taşımazlar dolayısıylada önleme görevi yapmazlar. Evet süperiz gerek eğitim seviyesi gereksede hava hava görevinde kullandığımız F 16 larımızla gereksede hava yer görevlerinde kulladığımız F4e 2020 lerimizle. ama herkezin her konuda bir yorum yaptığı bir ortamda gayet normal böyle şeylerin yazılması. meyve veren ağaç her zaman taşlanır.Ben Hava Kuvvetlerimizle ve onun seçkin personeli ile herzaman gurur duduyuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
neyin ne oldugunu bilmesek yutturacaksın değimi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000