10 Ekim 2011, Pazartesi 08:30:00

ANA TÜRBÜLANSA GİRDİ: 5 YARALI

Japon All Nippon Havayolları'na ait 767-300 tipi yolcu uçağı Singapur-Tokyo seferi sırasında türbülansa girdi.
  • CB bulutları ve CAT alanları haritalar üzerinden kesin olarak belirlenir ve uçuş harekat tarafından planda belirtilir. Uzun lafın kısası diyeceğim şu ki; Bu olayda benim fikrime göre CAT değildir ya CB bulut çevrelerinde yönü ve şiddeti ani olarak değişen rüzgarların oluşturduğu türbülans bu shear(kayma,sapma) alanı da olabilir ya da değişen sıcaklık ve basınca göre cephe ayırım cizgisinden geçerken oluşmuş da olabilir.
  • Açık Hava Türbülansı genellikle 20.000 feet ve daha üst seviyelerde troposferin tropopoz seviyesine yaklaştığı kısımda değişen sıcaklık gradyanından oluşan şiddetli ve farklı yönden esen rüzgarların alt seviyelere uzanarak oluşturabilceği bulutsuz ortamdaki türbülanstır. Jet streamler ise sıcaklık gradyanın tam değişime uğradığı noktalarda uzunluğu oldukça fazla olan ve şiddeti 150 knotlara kadar çıkabilen şiddetli rüzgardır ki ülkemizde özellikle tokya uçuşlarında bu rüzgarlardan faydalanılınır orta kuşak enleminde oaln ülkemiz batılı rüzgarlar hakim olduğu için gidiş 11 saat iken dönüş 9 saattir ortalama, yalnız bu CAT alanları şiddetine göre kesin olarak belirlenir
  • CAT kesinlikle olabilir. Hava tahminini (adı üstünde: tahmin) dışında gelişmiş bir olay olabilir, jet-stream'e girilmiş, ani rüzgar değişiminden kaynaklanmış olabilir (jet-stream'lerin kenarlarında türbülans beklenebilir), beklenmeyen bir hava hareketinden kaynaklı olabilir, sizin rotanızdan geçen başka bir uçağı wake-türbülansı da olabilir. Türbülansla ilgili detaylı bilgi (türü, süresi, irtifası, kaybedilen irtifa, uçak üzerinde ne gibi etki yaptığı, vs.) verilmediği için tahminde bulunmak gerçekçi olmaz.
  • CAT veya thunderstorm ların yanından geçiş veya önde giden uçağın wake turbulance ı .bunlardan biri
ANA Havayolları'na ait Boeing 767-300 tipi yolcu uçağı, Singapur-Tokyo seferini yaptığı sırada türbülansa girdi.

176 yolcu 10 mürettebatın bulunduğu uçak, sabah kahvaltısı verildiği sırada beklenmedik anda türbülansa girince, servis yapan üç kabin memuru ve iki yolcu ciddi şekilde yaralandı.

Yaşanan olayın ardından uçak sorunsuz bir şekilde Tokyo'ya iniş yaparken, havayolu şirketi tarafından yapılan açıklamada pilot'a verilen hava tahmin bilgileri içerisinde türbülans beklenmediği ve yaşanan olayın şaşırtıcı olduğu ifade edildi.

Yaralanan beş kişinin tedavi için hastanelere gönderildiği belirtildi.
ANA TÜRBÜLANSA GİRDİ: 5 YARALI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 7 yıl önce
CB bulutları ve CAT alanları haritalar üzerinden kesin olarak belirlenir ve uçuş harekat tarafından planda belirtilir. Uzun lafın kısası diyeceğim şu ki; Bu olayda benim fikrime göre CAT değildir ya CB bulut çevrelerinde yönü ve şiddeti ani olarak değişen rüzgarların oluşturduğu türbülans bu shear(kayma,sapma) alanı da olabilir ya da değişen sıcaklık ve basınca göre cephe ayırım cizgisinden geçerken oluşmuş da olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Açık Hava Türbülansı genellikle 20.000 feet ve daha üst seviyelerde troposferin tropopoz seviyesine yaklaştığı kısımda değişen sıcaklık gradyanından oluşan şiddetli ve farklı yönden esen rüzgarların alt seviyelere uzanarak oluşturabilceği bulutsuz ortamdaki türbülanstır. Jet streamler ise sıcaklık gradyanın tam değişime uğradığı noktalarda uzunluğu oldukça fazla olan ve şiddeti 150 knotlara kadar çıkabilen şiddetli rüzgardır ki ülkemizde özellikle tokya uçuşlarında bu rüzgarlardan faydalanılınır orta kuşak enleminde oaln ülkemiz batılı rüzgarlar hakim olduğu için gidiş 11 saat iken dönüş 9 saattir ortalama, yalnız bu CAT alanları şiddetine göre kesin olarak belirlenir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
CAT kesinlikle olabilir. Hava tahminini (adı üstünde: tahmin) dışında gelişmiş bir olay olabilir, jet-stream'e girilmiş, ani rüzgar değişiminden kaynaklanmış olabilir (jet-stream'lerin kenarlarında türbülans beklenebilir), beklenmeyen bir hava hareketinden kaynaklı olabilir, sizin rotanızdan geçen başka bir uçağı wake-türbülansı da olabilir. Türbülansla ilgili detaylı bilgi (türü, süresi, irtifası, kaybedilen irtifa, uçak üzerinde ne gibi etki yaptığı, vs.) verilmediği için tahminde bulunmak gerçekçi olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
CAT veya thunderstorm ların yanından geçiş veya önde giden uçağın wake turbulance ı .bunlardan biri

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000