03 Mayıs 2010, Pazartesi 17:07:43

AMSTERDAM KAZASININ RAPORU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Amsterdam’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasının nihai raporu 6 Mayıs’ta Hollanda’da düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak.
  • ben raporun ne zaman açıklanabileceği konusundan galiba bir fikir sahibiyim:öncelikle avrupadan sipariş ettiğimiz airbusların bir parası ödensin , ardından da amerika dan da 1000 amerikalı pilotu ithal edelim elbet ondan sonra rapor da açıklanabilir.
  • Oncelikle her kazanin ardinda muhakkak dis gucler vardir diye cozum aramadan once biz dogrulari yaptik mi yapiyormuyuz ona bakalim. Kazanin meydana geldigi gunu hatirlayin daha hicbirsey belli degilken THY ust yonetimi acele ile ekrana cikip olu yok dedi, sonra kahraman pilotlarimiz basarili bir inis gerceklestirdi dedi. Maalesef buyu sirketler buyuk yonetilmeli ve gereksiz yere ne kamuoyu yanlis yonlendirilmeli ne de hatalarin ustu kapatilmali. Bazi arkadaslarin yazdigi gibi kol kirilir yen icinde kalir diye diye bu gunlere ulkece geldik. Hata neredeyse bulalim ve duzeltici onlemleri alalim.
  • "Altimetre değil, hız" yorumunu yazan arkadaşı kutluyorum. O uçağın hızının stall olacak seviyeye düşmesi tam 100 saniye aldı ve kabinde 3 pilot vardı... Hiç kıvırtmaya, milliyetçilik edebiyatı veya ölenin arkasından konuşulmaz edebiyatı yapmaya gerek yok. Bu noktaya "kol kırılır yen içinde kalır" diye diye geldik. Olayın kök nedenini merak edenler, şu iki soruya yanıt arasınlar: Türkiye'de devlete ait Sivil Havacılık Okulu (Pilotaj Bölümü) sayısı neden sadece 1 (ve de öğrenci sayısı az), pilotlarımızın yabancı öğretmenlerin gözetiminde gerçekleştirdiği (ki bunların sık olmaması için her türlü tedbir alınır) similatör uçuşlarında başarısı nedir?
  • uçak hepimizin bildiği gibi yere çakılmamıştır, stall olup yere düşmüştür. dolayısıyla hava şartları, rüzgar, wake turbulance vs . gibi şaşırtmaya yönelik bahaneler gereksizdir. içinde 3 pilot (6 adet göz yapıyor) ve 6+ adet hız göstergesi bulunan bir uçağın hızının ne olduğunu takip edemeyen kişiler bulunmaktayken hala daha kazanın sebebinin ne olduğunu aramak gereksizdir. işine gereken önemi vermeyen, son yaklaşmaya gereğinden çok daha hızlı giren (ve hızı kontrolsüzce düşürmeye çalışan) kişiler tarafından yönetilen-kullanılan bir uçakta sorumluyu bulmak için fizik profesörü olmaya gerek yoktur. hız olmazsa uçak düşer, birinci kural budur ve hız düşmüşse artırmaya engel olan birşey yoktur. yeterki hız göstergelerine bakılsın...

Hollanda’daki Kaza Araştırma Komisyonu, Amsterdam kazasının nihai raporunu Perşembe günü kamuoyuna açıklayacak.

Nieuwspoort Uluslararası basın merkezindeki toplantı, saat 11:00’de başlayacak. Merakla beklenen toplantıyı yüzlerce basın mensubunun izlemesi bekleniyor.

Hollanda Güvenlik Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporun basına sızan bölümünde, kazanın Boeing firmasının hatası yüzünden meydana geldiği, uçağın, altimetre yani yükseklik göstergelerindeki arızadan dolayı düştüğü vurgulanmıştı.

Schiphol Havalimanı kulesine de dikkat çekilen raporda, "Hollanda hava kontrol birimleri iniş sırasında tüm kuralları uyguladı, ancak alçalma sırasında uçağa çok sert bir dönüş yaptırdı" ifadeleri yer almıştı.

İstanbul-Amsterdam seferini yapan Türk Hava Yolları uçağı, 25 Şubat 2009’da Schiphol Havaalanı’na inerken, piste 500 metre kala tarlaya düşmüş, kazada 9 kişi yaşamını yitirmişti.

©Airporthaber.com
 

AMSTERDAM KAZASININ RAPORU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
ben raporun ne zaman açıklanabileceği konusundan galiba bir fikir sahibiyim:öncelikle avrupadan sipariş ettiğimiz airbusların bir parası ödensin , ardından da amerika dan da 1000 amerikalı pilotu ithal edelim elbet ondan sonra rapor da açıklanabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Oncelikle her kazanin ardinda muhakkak dis gucler vardir diye cozum aramadan once biz dogrulari yaptik mi yapiyormuyuz ona bakalim. Kazanin meydana geldigi gunu hatirlayin daha hicbirsey belli degilken THY ust yonetimi acele ile ekrana cikip olu yok dedi, sonra kahraman pilotlarimiz basarili bir inis gerceklestirdi dedi. Maalesef buyu sirketler buyuk yonetilmeli ve gereksiz yere ne kamuoyu yanlis yonlendirilmeli ne de hatalarin ustu kapatilmali. Bazi arkadaslarin yazdigi gibi kol kirilir yen icinde kalir diye diye bu gunlere ulkece geldik. Hata neredeyse bulalim ve duzeltici onlemleri alalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"Altimetre değil, hız" yorumunu yazan arkadaşı kutluyorum. O uçağın hızının stall olacak seviyeye düşmesi tam 100 saniye aldı ve kabinde 3 pilot vardı... Hiç kıvırtmaya, milliyetçilik edebiyatı veya ölenin arkasından konuşulmaz edebiyatı yapmaya gerek yok. Bu noktaya "kol kırılır yen içinde kalır" diye diye geldik. Olayın kök nedenini merak edenler, şu iki soruya yanıt arasınlar: Türkiye'de devlete ait Sivil Havacılık Okulu (Pilotaj Bölümü) sayısı neden sadece 1 (ve de öğrenci sayısı az), pilotlarımızın yabancı öğretmenlerin gözetiminde gerçekleştirdiği (ki bunların sık olmaması için her türlü tedbir alınır) similatör uçuşlarında başarısı nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
uçak hepimizin bildiği gibi yere çakılmamıştır, stall olup yere düşmüştür. dolayısıyla hava şartları, rüzgar, wake turbulance vs . gibi şaşırtmaya yönelik bahaneler gereksizdir. içinde 3 pilot (6 adet göz yapıyor) ve 6+ adet hız göstergesi bulunan bir uçağın hızının ne olduğunu takip edemeyen kişiler bulunmaktayken hala daha kazanın sebebinin ne olduğunu aramak gereksizdir. işine gereken önemi vermeyen, son yaklaşmaya gereğinden çok daha hızlı giren (ve hızı kontrolsüzce düşürmeye çalışan) kişiler tarafından yönetilen-kullanılan bir uçakta sorumluyu bulmak için fizik profesörü olmaya gerek yoktur. hız olmazsa uçak düşer, birinci kural budur ve hız düşmüşse artırmaya engel olan birşey yoktur. yeterki hız göstergelerine bakılsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000