18 Aralık 2010, Cumartesi 11:56:28

AMERİKA'DA UÇUŞ GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Teksas Eyaleti’nin El Paso kenti yakınlarında bir insansız uçak yere çakıldı. “Drone” adı verilen insansız uçaklar, yerden komutla yönlendiriliyor. Düşen uçağın Meksika’ya ait olduğu haberi üzerine FBI soruşturmayı derinleştirdi.
  • Tüm UAV ları derhal yere bağlamak gerekiyor. Ne zaman bunların uçabileceği hava sahaları belirlenir o zaman uçmaya başlarlar. Şu anda sivil trafik içinde serseri mayın gibi uçuyorlar. Sivil trafik en hasas takip araçları ve uçak içi çarpışmayı önleyici uyarı cihazları ile zor yönetilirken, UAV ların bu trafik içinde uçmaları kabul edilemez.
Meksika sınırında ABD’ye ait drone’ların, güvenlik amacıyla uçurulduğu öteden beri biliniyordu.

Ancak Meksika tarafının drone uçurduğu haberi ve bilgisi bugüne dek yetkililere ulaşmamıştı. Bu nedenle Meksika yönünden gelen drone’nun hangi amaçla ABD hava sahasına girdiği ve düşüş nedenleri karanlıkta kaldı.

Son olayın ardından, ABD’de şimdiye kadar yasal bir düzenlemeye kavuşmamış bulunan drone kullanım hakları üzerine sivillere verilmiş ayrıcalıklar tekrar gündeme geldi. 200 metreden yükseğe çıkmadığı sürece drone uçurmak herkesin kolayca yapabileceği bir iş olarak görünüyor. Fakat öte yandan dronların 18 bin ayak yüksekliğine çıkabileceğini düşünen yetkililer bu durumda normal hava trafiğine zarar vermesinden çekiniyor.

Veri toplamak, casusuluk yapmak, video çekmek, hatta bu araçlarla bir yere hedef almak olanaklı olduğundan, yakın gelecekte Amerika’da drone kullanımına sınırlama getirileceği de Meksika, Drone haberinden sonra yetkililerce açıklandı.

AMERİKA'DA UÇUŞ GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Tüm UAV ları derhal yere bağlamak gerekiyor. Ne zaman bunların uçabileceği hava sahaları belirlenir o zaman uçmaya başlarlar. Şu anda sivil trafik içinde serseri mayın gibi uçuyorlar. Sivil trafik en hasas takip araçları ve uçak içi çarpışmayı önleyici uyarı cihazları ile zor yönetilirken, UAV ların bu trafik içinde uçmaları kabul edilemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000